Zornica (Hippeastrum) – pestovanie, rozmnožovanie a presádzanie
Medzi cibuľovinami si právom zornica prisvojila miesto v prvých radoch. Jej krásne mohutné kvety s exotickým vzhľadom očaria každého milovníka živých kvetov. Na parapetoch v domácnostiach sa totiž dobre vynímajú a pôsobia ako pastva pre oči. Ako zornicu pestovať, aby sa jej u vás darilo?
Zornica (Hippeastrum)
Zornica (lat. Hippeastrum) spoznáte ľahko – jej veľké kvety rastú na dlhej stonke, väčšinou po dvoch až piatich kusoch, a to v rôznych farbách. Niektoré druhy bývajú aj dvojfarebné, častejšia je však jednofarebnosť kvetov v odtieňoch bielej, červenej alebo ružovej. Vďaka svojmu vzhľadu je zornica tiež často predmetom daru pre toho, kto jeho krásu ocení. Predávajú sa nielen už vykvitnuté rastliny, ale aj ich cibuľa. Záleží teda len na vás, či si kúpite už vyrastený kvet alebo dáte prednosť jej vypestovaniu z cibule. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, vyberajte cibule zdravé, pevné, ktoré pučia. Vhodné nie sú zoschnuté alebo silne narazené cibule s už dlhým stvolom.
Pestovanie zornice
Zornicu si určite zamilujete. Nielen vďaka bohatému a krásnemu kvetenstvu, ktoré ozvláštni každú miestnosť, ale aj preto, že sa jej darí aj v blízkosti ústredného kúrenia a nevadí jej suchší vzduch, aký býva v bežných panelákových bytoch. Aby sa jej darilo, vyžaduje hlavne veľmi svetlé stanovište. Pokiaľ jej svetlo chýba, naťahuje svoje stvoly za ním, príliš sa vyťahuje a nakláňa. V takom prípade sa oplatí ťažké kvety niečím podoprieť.
Obdobie vegetačného pokoja
Izbová rastlina zornica kvitne od decembra do mája. Po odkvitnutí prichádza obdobie pokoja, ktoré by sme jej mali dopriať. Znamená to odrezať odkvitnutý stvol až pri cibuli a obmedziť zálievku. Je to z toho dôvodu, že zornica je rastlinou pôvodom z Južnej Ameriky, kde obdobie sucha je normálne. Toto je nutné dodržať aj v našich podmienkach. V lete ju pokojne môžeme dať von na čerstvý vzduch. Vonkajší pobyt pomôže na zosilnenie cibule. V septembri potom rastlinu opäť schováme dnu, najlepšie do miestnosti s teplotou maximálne 15 ° C a nezalievame.
Pred vianočnými sviatkami by sa mal objaviť púčik, čo je signálom na zvýšenie zálievky a umiestnenie rastliny v miestnosti, kde je 22 až 25 °C. A môžeme sa tešiť, ako nám krásne vykvitne práve na Vianoce. Kvitnúcemu kvetu doprajeme dostatok vlahy, aby bola zemina, v ktorej rastie, stále vlhká. Môžeme rosiť listy, kvety však nie, pretože by mohli uhniť.
Výsadba a presádzanie zornice
V období vegetácie zornicu nepresádzame. Vyčkáme až na obdobie pokoja. Rastlinu stačí presádzať raz za dva až tri roky. Kvetináč volíme o niečo väčší, než je priemer cibule. Substrát by mal byť zmesou pareniskovej hliny, drnovky, listovky a piesku. Na dno je možné použiť drenáž, aby korene rastliny nestáli vo vode. Cibuľu do zeminy zasadíme tak, aby jedna jej tretina bola na povrchom. Po výsadbe vyžaduje cibuľa len občasnou zálievkou, aby nedošlo k jej uhnívaniu. Pravidelne zalievať budete až vo chvíli, keď z cibule rašiaci stvol bude mať niekoľko centimetrov.
Rozmnožovanie zornice
Materská cibuľa vytvára postranné cibule, ktoré možno použiť na rozmnoženie. Vyskúšať môžeme aj výsadbu z čerstvých semien, ktorá je však podstatne náročnejšia. Pre toho, kto má málo trpezlivosti a času, je množenie z cibule vhodnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie.
Škodcovia zornice
Zo škodcov najviac zornici škodia strapky alebo cibuľovka narcisová, proti ktorým fungujú insekticídy, ako je Biool, Frutapon 7E, Mospilan 20 SP. Z hubových chorôb, ktoré zornicu napádajú, je nepríjemná najmä červená spála, ktorá môže rastliny poškodiť a veľmi ťažko sa odstraňuje, je prakticky neliečiteľná. Prenáša sa medzi cibuľami a jej vznik podporuje najmä vlhko.
Zdroj: gardenexpress.com.au, gardening.which.com.uk
Ďalšie izbové rastliny
Komentáre sú vypnuté.