Žerucha – sadenie semienok, starostlivosť a účinky
Domáci zdroj podpory imunity si vo vašej kuchyni môžete pestovať po celý rok. Žerucha rastie veľmi rýchlo a na pestovanie je absolútne nenáročná. Poradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si tento zdroj vitamínov, minerálov a vysoko cenených látok dokázali vypestovať aj vy.
Pestovanie žeruchy
Postačí vám len týždeň na to, aby ste mohli žať prírodný zdroj cenných látok, ktoré vás ochránia od baktérií a dodajú vášmu telu toľko potrebné látky a energiu. Nenápadná rastlina, čo toto všetko dokáže, sa volá žerucha. Semienka žeruchy pritom klíčia veľmi rýchlo a na ich pestovanie nepotrebujete ani hlinu. Už za pár dní sa objavia prvé rastlinky, ktoré doprajú vášmu telu hodnotné látky.
Semienka žeruchy
Pretože žerucha siata je rastlina, ktorú môžete ihneď bez tepelnej úpravy konzumovať, postrážte si kvalitu jej semienok. Tá by ideálne mala byť v bio kvalite. Okrem kvality semienok tiež skontrolujte dátum expirácie daného obalu – tak sa vyhnete kúpe tých, ktoré vám už nevyklíčia. Semienka strácajú klíčivosť už niekoľko mesiacov po plnení do obalov, tu teda platí, že čím mladšie, tým lepšia kúpa.
Sadenie žeruchy
Nepovažujete sa za zdatných záhradníkov a neláka vás ani predstava, že sa rýpete v hline? V tom prípade vo vašom byte táto rastlina bude vítaná s otvorenou náručou. Žerucha peruánska alebo žerucha siata – záleží podľa vašich preferencií – totiž vyklíči aj vo veľmi malej nádobe, napríklad vo vaničke od litrového balenia zmrzliny. Ako teda vysadiť semienka žeruchy?
- Na dno nádoby položte navlhčenú vatu a na ňu nasypte rovnomerne semienka.
- Nádobu prekryte igelitovým vreckom, do ktorého vytvoríte niekoľko dier.
- Potom nezostáva než tento malý fóliovník postaviť na parapet na slnečné miesto.
Starostlivosť o žeruchu
Slnečné miesto dokáže zázraky. Už o dva dni sa budete tešiť z toho, ako rastlinky pekne rastú. Aby ste sa už za týždeň po výseve mohli dočkať prvej „úrody“, nezabudnite rastliny pravidelne rosiť. Rozhodne nie je vhodné, aby vata plávala vo vode, v tom prípade by hrozilo odumretie celej rastliny. Raz denne odoberte igelitový vrch nádoby a rovnomerne rastlinky oroste.
Vo chvíli, keď už vyrastú do úrovne vrecka, ho už nepotrebujete. Dovoľte teraz viac prístupu vzduchu a rosenie robte dvakrát denne. Žerucha bude už týždeň od výsevu pripravená na konzumáciu.
Priaznivé účinky žeruchy
Pýtate sa, aké má žerucha účinky na naše zdravie? V prvom rade je to cenný prírodný zdroj vitamínov B, C a A. Nášmu organizmu ale dokáže dodať aj celý rad minerálnych látok – napríklad draslík, železo, jód, meď alebo selén. Obsahuje aj prirodzené zlúčeniny síry. Vďaka svojej zelenej farbe je žerucha bohatá aj na chlorofyl, ukrýva v sebe však aj karotenoidy.
Rastlina má dezinfekčné účinky a dokáže nášmu telu pomôcť napríklad v prípade, že sa stretáva so stresom a nervovým vypätím. Látky obsiahnuté v žeruche dokážu zmierniť únavu a pôsobia priaznivo aj v prípade hnačiek a pri brušných kŕčov. Ľudia trpiaci na časté problémy s močovými cestami ďalej ocenia jej močopudný efekt a dezinfekčné pôsobenie v oblasti močových ciest. Na vonkajšie použitie je možné rastlinu rozdrviť a používať ju pri boji s vyrážkami. To všetko dokáže žerucha! Proces klíčenia pritom zvládne každý z nás.
Už sa aj vy tešíte, keď si doma vypestujete svoj vlastný zdroj pevného zdravia? Žerucha siata, niekedy tiež nazývaná žerucha záhradná, vás poteší svojím rýchlym rastom, nenáročným pestovaním a predovšetkým celým radom priaznivých látok, ktoré v sebe ukrýva.
Pestovanie ďalších rastlín v črepníku
Komentáre sú vypnuté.