Záhrada vo svahu – moderné návrhy na úpravu a oplotenie
Záhrada vo svahu má na jednu stranu určitú výhodu, keď vidíte ďaleko do okolia, avšak svah si vyžaduje veľa starostlivosti. Prinášame vám niekoľko inšpirácií na úpravu záhrady v kopci.
Záhrada vo svahu
Záhrada na rovine je výhrou. Dobre sa navrhuje jej usporiadanie, pretože nie ste ničím limitovaní. Ak máte však pozemok vo svahu, na začiatku rekonštrukcie a úpravy záhrady to nie je práve jednoduché. Často záleží aj na tom, akým smerom sa svah dvíha. Či hore od domu, alebo naopak dole. Ako vyriešiť záhradu v kopci tak, aby bola praktická a súčasne aj pekná na pohľad?
Ako spevniť svah na záhrade
Ako najjednoduchšie riešenie sa ponúkajú terasy, vďaka ktorým sa získa aspoň trochu plochy v rovine. Chce to však vymyslieť, čím jednotlivé terasy spevniť. Tých možností je celkom dosť – napríklad suchým múrikom z kameňov, ozdobnými palisádami z dreva alebo betónu, a zaujímavo vyzerajú aj gabióny, čo sú steny z drôtov. Pre čo sa rozhodnete vy? Poradíme vám.
Suchý múrik
Naši predkovia používali na stavby to, čo našli vo svojom najbližšom okolí. To isté môžete urobiť aj vy, keď sa pustíte do stavby suchého múrika. Kamene nazbierané v prírode budú na záhrade pôsobiť prirodzene, pretože ide o materiál typický pre daný kraj. Suchý múrik sa stavia tak, že sa kamene vŕšia na seba tak, ako by ste stavali stenu z tehál.
Pochopiteľne nepoužijete žiadnu maltu, od toho je to suchý múrik. Napriek tomu bude dostatočne pevná. Kamene sa presypávajú zeminou. To má veľkú výhodu, pretože potom je možné do škár zasadiť rastliny. Základňa suchého múrika by mala mať aspoň 50 cm na šírku a 100 cm na výšku. Ak by ste ju postavili vyššiu, nemusí byť múrik stabilný. Ostatne stabilitu zaistíte kameňmi narovnanými šikmo proti svahu. Za kamene nasypte piesok, ktorý zaistí dobré odvodnenie.
Drevené alebo betónové palisády
Ak sa vám zdá suchý múrik do záhrady vo svahu trochu zložitou stavbou aj kvôli tomu, že vám chýba dostatočné množstvo kameňov, je možné postaviť múr z palisád, na ktoré použijete drevo. Opäť sa jedná o prírodný materiál, ktorý bude v záhrade vyzerať veľmi dobre. Jeho nevýhodou je však to, že časom drevo práchnivie, a je nutné ho nahradiť.
Kto tvrdí, že betón nie je v záhrade pekný? Keď vhodne vysadíte okolie betónových palisád zo stavebnín pnúcimi rastlinami, bude aj takto upravená úžitková záhrada vo svahu vyzerať zaujímavo. Betón má dlhú životnosť, je pevný a odolný.
Gabiónové ploty
Možno ste aj vy zaregistrovali zvyšujúci sa počet plotov a oporných múrov z drôtených košov vyplnených kameňmi. Ide o tzv. gabióny, ktoré môžete využiť na oplotenie záhrady vo svahu. Pôvodne sa používali koše z prútia, ktoré boli naplnené zeminou a slúžili na poľné opevnenie. V súčasnej dobe sa používa kombinácia pozinkovaných drôtov a kameňa.
Do okrajov sa obvykle dáva kameň väčších rozmerov a dovnútra drôteného koša potom menšie kamene. Veľkou výhodou gabiónov je hlavne to, že nevyžadujú vybudovanie drenáže, pretože voda nimi iba pretečie a nezdržuje sa v nich.
Vybudovaním terasy v záhrade na svahu získate rovné plochy, ktoré môžete využiť na pestovanie okrasných rastlín rovnako ako tých úžitkových. Záleží na tom, čo chcete, aby vám záhrada poskytovala, či skôr niečo pre potechu oka, alebo priestor na to, kde sa budete môcť venovať svojej záľube.
Ak od nej očakávate bohatú úrodu, pokojne si na terase môžete vybudovať zeleninársku záhradku so záhonmi paradajok, paprík, uhoriek, ak budú mať dostatok slnka. Spevniť terasu je možné nízkorastúcimi ovocnými stromami, aby sa vám úroda dobre zbierala. Pokiaľ máte vo svahu trávnik, vyplatí sa mať po ruke krovinorez, s ktorým sa dostanete aj do ťažšie prístupných miest ako s kosačkou.
Ak chcete, aby terasa mala viac okrasný charakter, vysádzajte na ňu nenáročné rastliny a kríky, ako sú skalničky, vresy, borievky alebo zimozeleň. Jedná sa o vďačné kultivary pre záhrady vo svahu, ktoré vám budú robiť radosť po dlhú dobu.
Schody do záhrady vo svahu
Ak si na záhrade na svahu vybudujete terasy, budete potrebovať aj schody, aby ste sa na terasy mohli dostať. Aj pre schodisko platí určité pravidlo, ako by malo vyzerať. Minimálne by malo poskytovať oporu pre celé chodidlo, takže by jeho jednotlivé schody mali byť dostatočne široké. Nezabudnite na odpočívadlo, na ktorom je možné vybudovať príjemné miesto s lavičkou na posedenie a odpočinok s výhľadom do širokého okolia.
Skalka vo svahu záhrady
Svah v záhrade je možné spevniť aj skalkou, ktorá môže nahradiť terasu. Ak ju vybudujete z kameňov, ktoré budú z jednej tretiny svojej výšky zapustené do zeme, potom bude svah zabezpečený proti zosunutiu. Do svahovitej skalky sa výborne hodia kobercové trvalky, ktoré bránia stekaniu vody. Všeobecne všetky rastliny svojimi koreňmi svah spevnia.
Aké rastliny do skalky v záhrade vo svahu zvoliť?
- Sú to hlavne bohato kvitnúce trvalky, majú nízky vzhľad trsu alebo vankúša.
- Na začiatok si vyberte niektoré z odolných skalničiek. Tie vyžadujú obvykle hlinito-vápenatú piesočnatú pôdu alebo naopak zmes rašeliny a kremičitých pieskov.
- Skalničky, ktoré majú rady vápno, ocenia aj pridanie starej omietky alebo drveného vápenca do substrátu.
- Na povrch by ste potom mohli dať aj kamennú drvinu, ktorá skalničky ochráni pred slimákmi alebo prerastaním buriny.
Vždyzelenú borovicu horskú, borievku alebo skalník dajte viac do stredu skalky. Na okraji vyniknú kobercové rastliny. Obľúbené sú skalničky plamienky (Clematis), kostrava medvedia alebo lomikameň. Tie aj v divokej prírode rastú v zložitých podmienkach a na skalke v záhrade vo svahu sa im bude dobre dariť. Sú zároveň vhodnými skalničkami pre začiatočníkov. Zaujímavo vyzerajú aj okrasné trávy, ktoré zdobia záhradu po celý rok, dokonca aj v zimnom období.
Jazierka v záhrade vo svahu
Okrem terasy alebo skalky môžete vo svahovitej záhrade vybudovať aj jazierka svojpomocne, ktoré pokojne môžu byť v kaskáde tak, že keď sa začne jedno jazierko príliš napĺňať, pretečie voda do ďalšieho jazierka po kamenistej cestičke.
Jazierka v tvare oválu alebo obličky s dlhšou stranou pozdĺž vrstevnice sú vítaným spestrením záhrady, a lákajú k návšteve najrôznejšie živočíchy – hmyz, vtáky, hady, žaby či ježkov. V samotných jazierkach potom môžu žiť ryby – napríklad koi kapre. Ideálne je osadiť jazierka leknami – tie na hladine vytvoria zelenú plochu. Nezabudnite na pravidelné čistenie. Vhodné sú baktérie do jazierka.
V súčasnej dobe nie je problém do jazierok nakúpiť čerpadlá a filtre alebo fontány, ktoré udržujú vodu čistú. Ponuka týchto produktov je bohatá a prispôsobená požiadavkám záhradkárov. Okolie jazierka potom vysádzajte vhodnými vodnými a mokraďovými rastlinami. Vyhnúť sa je vhodné hlavne tŕstiu, aj keď táto rastlina láka záhradníkov na to, aby si ju do okolia jazierka nasadili. Rákosie sa však pomerne rýchlo rozrastá a časom by mohlo zahlušiť ostatné rastliny.
Záhradné jazierka prispievajú k relaxácii, poskytujú životný priestor pre drobné živočíchy a pôsobia upokojujúcim dojmom. Jazierka môžu byť aj kúpacie, ale tie sa do svahovitého terénu príliš nehodia. Mávajú obvykle väčšiu plochu, čo vo svahu práve chýba. Ale aj okrasné jazierka splnia svoju funkciu.
Pri budovaní okrasnej záhrady vo svahu je najlepšie si na papier rozvrhnúť, čo a kde budete chcieť zaobstarať. Pokiaľ si na to sami netrúfate, môžete sa obrátiť aj na odbornú firmu – tá vám navrhne záhradu na mieru. Dobrou správou je, že nezáleží na tom, či je vaša záhrada ladená do moderného štýlu, alebo sa usilujete o vidiecku či japonsku záhradu, svah je možné zakomponovať do každého štýlu, stačí zvoliť vhodné rastliny. Vždy by ale mala vychádzať z vašich požiadaviek, pretože vy sa budete na svojej záhrade pohybovať a užívať si ju.
Zdroj: gardeningetc.com
Komentáre sú vypnuté.