Záhrada v zime: 7 mýtov, ktorým veríme v otázke údržby

Akonáhle opadnú posledné lístky zo stromov, pre väčšinu z nás skončia práce na záhrade. Avšak málokto vie, že záhrada sa musí udržiavať aj v jesennom a zimnom období. Zoznámte sa s najčastejšími mýtmi, ktoré sú bežne medzi záhradkármi zaužívané.


1. Tráva by mala byť pokosená čo najviac

Je zrejmé, že v chladnejších mesiacoch tráva rastie oveľa pomalšie. A práve mnohí z nás si myslia, že keď sa trávnik na zimu skráti čo najviac, pomôže mu to v jeho jarnom raste. Pravda je však niekde inde. Ak trávnik zostriháte príliš nakrátko pred zimou, oslabíte ju a zvýšite riziko poškodenia koreňového systému počas mrazivého obdobia.

Nechať čepele trávy dlhé aspoň 3 cm je dobrá stratégia, pretože táto vrstva funguje ako prirodzená ochrana pred zimným chladom. Pomáha zachovať vlhkosť a chráni korene pred mrazom, čím sa podporuje zdravší jarný rast.

2. V zime burina nerastie

Burina je veľkým nepriateľom rastlín a trávnika na záhradách. Niet divu – pripravuje ich o vodu, slnečné svetlo a živiny z pôdy. A práve počas zimy rastie burinu oveľa rýchlejšie, preto je dobré s týmto faktom počítať a zbaviť sa jej. Buď si dáte tú prácu, že ju postupne budete ručne vytrhávať, alebo stavíte na nejaký účinný postrek na burinu.

3. Na zimu hnojiť? Nezmysel

Možno si myslíte, že s príchodom zimy vaša zimná záhrada nepotrebuje žiadnu starostlivosť. To je ale veľký omyl. Tráva síce rastie v zime pomaly, ale nič jej nebráni tomu, aby mohla ďalej prijímať živiny, ktoré sú tak dôležité na prečkanie chladných mesiacov. Takže pokiaľ sa chcete na jar opäť radovať z krásneho a bujného trávnika, rozhodne použite hnojivo s pomalým uvoľňovaním živín.

4. Vysadzuje sa iba na jar

Aj keď je pravda, že mnoho rastlín je lepšie vysádzať na jar, iným sa zase veľmi dobre darí na jeseň. Jesenné teploty sú miernejšie, a preto je jesenná sezóna ideálna pre nové sadenice, krehké rastliny a výsadbu cibuľovín. Verte tomu, alebo nie, ale aj pre veľkú väčšinu stromov je lepšie, keď sa zasadia na jeseň, pretože počas zimných mesiacov zostávajú vo vegetačnom pokoji, čím sa znižuje riziko šoku spojeného s presunom rastlín do pôdy.

5. Mulčovanie na zimu je pre rastliny najlepšie

Medzi zaužívané zvyky patrí jesenné mulčovanie záhrady. Čo by mal každý záhradkár vedieť, je fakt, že mulč je v podstate akýkoľvek pokryv povrchu pôdy organickým materiálom (napríklad pokosená tráva , kôra, lístie a pod.). Samotné mulčovanie záhrady nie je až takým veľkým problémom, ten však nastáva v prípade, že mulčovanie aplikujeme aj na okrasné rastliny. Mulč sa totiž počas zimného obdobia rozloží a vplyvom striedania teplôt dôjde k narušeniu koreňov rastlín. Preto teda mulčovať áno, ale iba zeminu okolo rastlín, aby sa stabilizovala teplota zeminy, čím sa zabráni teplotným výkyvom v pôde.

6. V zime sa záhrada nezalieva

Je prirodzené, že zimná záhrada v lete potrebuje dostatok zálievky, horúce teploty rýchlo vlahu v zemi odparia a naše rastliny aj udržiavaný trávnik začnú trpieť. Inak tomu nie je ani cez zimu, a to dokonca ani vtedy, keď je záhrada pokrytá snehom. Všímajte si najmä stále zelené rastliny, ktoré svoju farbu nestratili. Zalievajte ich vlažnou vodou, ideálne na obed, kedy sú teploty vyššie a voda sa stihne dostať ku korienkom rastlín.

7. Oranie pôdy na jeseň nemá zmysel

Mnoho záhradkárov dáva prednosť tomu, aby sa pôda zorala až na jar. Veria, že jarné dažde spôsobia, že pôda bude mäkšia a ľahšie sa obrobí. Aj keď je pravda, že mäkká pôda sa opracováva ľahšie, nezabúdajte, že aj pôda sa potrebuje „zregenerovať“. Z tohto dôvodu je oranie na jeseň priam žiaduce – pôda sa prevzdušní, zapravia sa zberové zvyšky a hnojivá.

Prekvapili sme vás niečím alebo patríte medzi tých, ktorí ani v zime nelenia a o svoju záhradu sa poctivo starajú?

Zdroj: lookinggood.com, familyhandyman.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.