Ako zvýšiť alebo naopak znížiť vysoký krvný tlak? Problém, ktorý netreba podceniť
Krvný tlak môže narobiť mnoho problémov, obzvlášť vo chvíli, keď ho z dlhodobého hľadiska neriešime. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako problém s vysokým alebo nízkym tlakom vyriešiť. Ako odhaliť príčiny čo najskôr a ako krvný tlak regulovať prirodzenou cestou? Zistite užitočné tipy pre vaše zdravie.
Nízky, resp. vysoký tlak dokáže potrápiť a znepríjemniť všedné dni, pričom sa dotýka veľkého množstva ľudí. Populácia sa skrátka s problémom tlaku v krvi stretáva naozaj často, pritom sa stačí zamerať na identifikovanie problému a riešenie v čo najrýchlejšej dobe.
Nízky krvný tlak
Ľudské srdce je orgán, ktorý pumpuje krv v pravidelných intervaloch vháňa okysličenú krv z pľúc do celého tela a orgánov. V akej miere a rýchlosti sa krv dostáva do ciev určuje práve krvný tlak. Pri nízkom tlaku sa cievy sťahujú, pri veľmi nízkom tlaku však cievy strácajú svoju schopnosť sťahovania a rozťahovania.
Príčiny nízkeho tlaku
Pri nízkom tlaku síce nehrozí žiadne veľké nebezpečenstvo pre srdce a cievy, rovnako by ste sa však mali mať na pozore. Nízky tlak môžete cítiť pri dlhšom státí na jednom mieste, v prípade vydýchaného vzduchu v miestnosti alebo tiež pri prudkom vstávaní, príčin môže byť celý rad, napríklad:
- zlé cievy, ktoré nie sú dostatočne pružné a nevedia sa tak dobre sťahovať,
- užívanie nevhodne zvolených liekov,
- zlá kondícia,
- endokrinologické choroby.
Nízky tlak sa týka aj mladých ľudí, najmä v pubertálnom veku. Pri príliš rýchlom raste sa totiž nezvládajú cievy prispôsobovať veľkosti tela, a tak môže vzniknúť problém s krvným tlakom.
Najčastejšie príznaky nízkeho krvného tlaku
- mihanie pred očami,
- únava alebo točenie hlavy,
- studený pot a pocit na odpadnutie,
- hučanie v ušiach,
- bolesť hlavy a porucha sústredenosti.
Ako zvýšiť nízky krvný tlak
Pre okamžité zvýšenie nízkeho tlaku sa odporúča vypiť šálku kávy alebo prijať viac soli (napr. soľné tablety), zamerať by ste sa však mali v prvom rade na prevenciu. Ako teda predísť nízkemu tlaku a vyriešiť problémy s ním spojené?
Pozrite sa na svoju životosprávu – nevhodný jedálniček a nedostatočný pitný režim totiž môže za väčšinu problémov s nízkym tlakom. Pokúste sa navýšiť zdroj vitamínu C (ovocie a zelenina s vysokým obsahom).
Snažte sa tiež vstávať z postele alebo stoličky pomalšie, odnaučte sa rýchlym a prudkým pohybom. Pre správne prekrvenie môžete vyskúšať aj otužovanie, to sa v prípade nízkeho tlaku výrazne odporúča.
Vysoký krvný tlak
V prípade vysokého tlaku (hypertenzia) je nebezpečenstvo oveľa vyššie. Ak je vysoký krvný tlak dlhodobou záležitosťou, môže dôjsť k opotrebovaniu ciev, kedy dochádza až k ich pretrhnutiu alebo inému poškodeniu. V takom prípade sa môže jednať o cievnu mozgovú príhodu alebo infarkt. Z týchto dôvodov nie je radno sa s vysokým tlakom zahrávať.
Príčiny vysokého tlaku
Medzi najčastejšie príčiny vysokého krvného tlaku patrí napríklad obezita, dlhodobý stres, nadmerné užívanie alkoholu a cigariet či inzulínová rezistencia.
Za vysoký krvný tlak, resp. hypertenziu 3. stupňa, pri ktorej by ste mali vyhľadať lekára považujeme horné hodnoty nad 180 a vysoký spodný tlak (diastolický) nad 110.
Najčastejšie príznaky vysokého krvného tlaku
- časté bolesti hlavy,
- mravčenie končekov prstov,
- únava a ospalosť,
- závraty alebo zmätenosť,
- búšenie srdca,
- závraty.
V prípade, že na sebe cítite príznaky vysokého krvného tlaku, hneď pre istotu zájdite k lekárovi a poraďte sa s ním o liečbe. Na vysoký tlak v dnešnej dobe existuje mnoho liekov, ktoré sa predpisujú priamo na mieru podľa všetkých kritérií zistených z vyšetrenia.
Ako znížiť vysoký krvný tlak
Prvá pomoc pri vysokom krvnom tlaku je čerstvý vzduch a kľudový režim – upokojte sa, dýchajte zhlboka, sadnite si alebo ľahnite. Pri náhlom, rapídnom zvýšení tlaku môžete užiť dávku liekov na vysoký krvný tlak, ktoré pravidelne beriete, avšak len po dohovore s lekárom (nemali by ste po nich siahnuť, ak už maximálnu predpísanú dávku užívate, a to ani v mimoriadnej situácií).
Z dlhodobého hľadiska sa odporúča pravidelný pohyb. Aeróbne cvičenie (bicyklovanie, beh, korčuľovanie, atď.) praktizované aspoň 3 až 4 krát do týždňa, môže viesť k zníženiu pokojového tlaku. Dýchajte zhlboka pri prechádzke alebo sa naučte meditačné hlboké dýchanie. To pre okysličenie a vyrovnanie tlaku veľmi pomáha.
Kofeín nie je práve priateľom vysokého tlaku. Namiesto silnej kávy si radšej doprajte čaj, odporúča sa z ibišteku. Nie je vhodné používať lieky na vysoký krvný tlak bez predpisu, problém vždy komunikujte s vašim lekárom.
Z jedálneho lístka sa snažte vyradiť čo najviac slaných pokrmov, soľ nie je pre ľudí s hypertenziou vhodná. Naopak vám môže pomôcť horká čokoláda, tej si preto môžete dopriať o niečo viac.
Zoznam liekom na vysoký krvný tlak
Tento problém nie je možné úplne odstrániť, resp. vyliečiť. Užívaním liekov viazaných na predpis (napr. Lokren, Tensiomin) alebo doplnkov stravy na vysoký krvný tlak však môžete problém udržiavať pod kontrolou a vyhnúť sa jeho závažným dôsledkom, napr. zlyhanie myokardu.
Doplnky stravy, resp. lieky bez predpisu vhodné na zníženie krvného tlaku: Magnézium, vitamín C, draslík, lecitín, tenzin, koenzým, čaj s ibištekom alebo hlohom, farmaceutické doplnky s cesnakovým práškom.
Zdroj: medicalnewstoday.com
Komentáre sú vypnuté.