Znamienka môžu byť strašiakom. Prečo je ich kontrola a prevencia taká dôležitá?
Chodíte pravidelne na kožné nechať si skontrolovať vaše materské znamienka a pehy? Pokiaľ nie, prinášame vám niekoľko dôvodov, prečo by ste si z návštevy lekára mali urobiť pravidelný návyk. Na úvod si tiež vysvetlíme, čo sú materské znamienka vlastne zač a ako vznikajú.
Ako vznikajú materské znamienka
Materské znamienka, ako nás môže ich názov často pliesť, nemáme nutne od narodenia. Niektoré z nich áno, ale iné sa na našej koži môžu objavovať počas života. Vznikať môžu hneď z niekoľkých dôvodov:
- genetické predispozície,
- vplyv slnečných lúčov na kožu,
- dôsledok nejakého zákroku či operácie,
- následok užívania niektorých medikamentov,
- výsledok popálenia,
- pozostatok po zápale.
Hoci môžu mať materské znamienka rozdielny pôvod, jedno majú spoločné: vyžadujú vašu pozornosť a pravidelnú kontrolu. Prečo?
Prečo si nechať pravidelne kontrolovať znamienka?
Nie je to síce pravidlom, ale niektoré znamienka sa môžu rozvinúť v melanóm, ktorý má za následok vznik rakoviny kože. A bohužiaľ jej najagresívnejšiu formu, ktorá môže postupne napadnúť aj ďalšie orgány, vytvoriť metastázy a v takom prípade už žiadna liečba nezaberie. Preto je dôležité chodiť na pravidelné kontroly k lekárovi a všetky materské znamienka si nechať starostlivo preskúmať. Lebo následky zanedbania melanómu sú fatálne.
Prevencia vám môže zachrániť život
Aj pokiaľ idete na prvú kontrolu a všetko dopadne na jednotku, neznamená to, že to tak bude aj do budúcnosti. Nejaké znamienko môže byť zatiaľ neškodné, ale časom sa z neho môže stať znamienko rizikové a tým pádom bude nutné nechať ho odstrániť. Preto svoje znamienka neustále pozorujte a prípadné zmeny ihneď hláste lekárovi pri ďalšom vyšetrení. Medzi nežiaduce zmeny znamienok patrí ich zväčšovanie, zmena farby a výrazná asymetria.
Spôsoby vyšetrenia materských znamienok
Existujú rôzne spôsoby vyšetrenia materských znamienok:
- pohľadom špecialistu,
- dermatoskopom,
- s využitím metódy mapovania povrchu tela.
Niektoré znamienka skontroluje lekár jednoduchým pohľadom, iné, najmä tie drobné, ktoré sú voľným okom zle viditeľné, sa vyšetrujú s pomocou dermatoskopu. Ten sa delí na dva druhy: ručné a digitálne. Pričom je rozhodne lepšie uprednostniť ten digitálny, pretože vykoná diagnostiku do pár sekúnd a výsledky sa dajú ukladať. A pokiaľ túžite po celkovej kontrole, je ideálne podstúpiť mapovanie povrchu tela. To prebieha pomocou kamery na stojane a zmapuje doslova každý milimeter vašej kože.
V akých prípadoch sa mať na pozore
Napriek tomu, že sa o rakovine kože veľmi nehovorí, existuje celý rad vecí, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste sa jej vzniku vyvarovali alebo aspoň jej vznik včas odhalili. Prvým a najviac rozšírených spôsobom ochrany je pravidelné používanie krémov, sprejov a gélov s ochranným faktorom. Bez nich sa zbytočne nevystavujte slnečným lúčom, pretože riskujete spálenie kože a prípadný vznik materských znamienok.
Na pozore by sa mali mať ľudia, ktorí patria medzi svetlé fototypy, pretože tí sú na spálenie od slnka oveľa náchylnejší. Riziko vzniku rakoviny kože je vyššie u ľudí, u ktorých sa v rodinnej anamnéze už prípad rakoviny kože alebo zhubného nádoru kože objavil.
A tiež sa zamyslite nad tým, ako často dochádzate do solária. Pokiaľ sú vaše návštevy solária pravidelné, nechoďte do nich bez vhodnej ochrany. Špeciálne krémy určené priamo na opaľovanie v soláriách zoženiete v drogérii či lekárni.
Dochádzajte na kontroly materských znamienok pravidelne, teda v ideálnom prípade každý rok. A nechajte si skontrolovať všetky svoje materské znamienka. Často sa totiž stane, že práve z tých znamienok, ktoré sú okom sotva viditeľné, sa vykľujú nepríjemné kožné nádory. Ak nebudete návštevy kožných oddelení zanedbávať vaša koža vám poďakuje.
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať
Komentáre sú vypnuté.