Výber záhradného skleníka a ako v ňom usporiadať zeleninu

Záhradný skleník je skvelý doplnok záhrady, ktorý vám umožní predĺžiť záhradkársku sezónu. Ako vybrať správny typ skleníka ako si v ňom môžete usporiadať zeleninu.

Ako prvý problém skleníka by sa mohlo zdať pestovanie mnohých rôznych plodín, ktoré majú rôzne požiadavky na starostlivosť. V skutočnosti však môžete aj v malom skleníku pestovať niekoľko odlišných druhov. Bude si to síce žiadať o niečo viac starostlivosti, nie je to však nereálne.

Ako vybrať skleník?

Základom celej veci je vybrať si ten pravý skleník. Prvou otázkou je, či chcete sklenený alebo radšej polykarbonátový skleník. Oba materiály majú odlišné vlastnosti, od čoho sa odvíja aj komfort pestovania.

Polykarbonátový skleník

Polykarbonát lepšie udrží nakumulované teplo, čo je dôležité na začiatku a na konci sezóny. Navyše je pomerne ľahký na vykurovanie. Oproti tomu však konštrukcia takého skleníka je výrazne ľahšia. To má dva následky – nižšiu životnosť a nižšiu cenu. Avšak plusom môže byť jednoduchá montáž skleníka, navyše nepotrebuje betónové základy. A ak máte deti, určite oceníte jeho bezpečnosť oproti sklu.

Skleník zo skla

Skleník zo skla však ponúka výrazne robustnejšiu konštrukciu. Na funkciu to nemá zas taký výrazný vplyv, jedná sa skôr o subjektívny pocit a zvyk. Výhodou skla je jeho životnosť, niektoré polykarbonáty totiž môžu vplyvom UV žiarenia ľahko degradovať.

Pri výbere záleží hlavne na vašich preferenciách, nemožno jednoznačne povedať, ktorý z materiálov je pre skleník lepší. Preto vyberajte podľa toho, koľko úsilia chcete venovať montáži a na ako dlho požadujete výdrž skleníka.

skleník
Zdroj foto: Jeanie333 / Shutterstock.com

Miniskleník

Ak bývate v byte alebo nemáte priestor v záhrade na veľký skleník, môžete si zaobstarať miniskleník.

Ako usporiadať skleník?

Pokiaľ premýšľate, ako založiť skleník, najdôležitejšie je pre začiatok správne rozvrhnutie, aby ste mohli priestor využívať naplno. Najprv by ste si mali utvoriť predstavu, aké druhy zeleniny by ste radi pestovali, aby ste vedeli, koľko potrebujete miesta. Najčastejšie je v skleníku jeden záhon v tvare U, v strede ktorého vedie cestička, tá umožňuje prístup ku všetkým záhonom.

Prečítajte si tiež článok Akú zeleninu pestovať v skleníku, plus základné pravidlá.

Na pestovanie uhoriek a paprík budete potrebovať pomerne široký priestor, nehodí sa pre nich totiž výsadba ďalšej zeleniny v ich blízkom okolí. Paradajky potrebujú dostatok vzduchu, to znamená, že by vo vyvýšenom záhone mali byť čo najbližšie k vchodu. Za ne potom môžete sadiť bylinky, prípadne menšiu zeleninu ako je cibuľka, reďkovky a ďalšie.

Akonáhle viete, čo všetko chcete do skleníka zasadiť, nakreslite si malý plánik, do ktorého rozvrhnite, kde sa budú rastliny nachádzať. Vďaka tomu budete ľahko a rýchlo vedieť, ako máte pri plnení skleníka postupovať a nebudete mať problémy s nedostatkom miesta alebo nevhodným stanovišťom pre zeleninu.

Zdroj: gardeningetc.com, growingreenhouse.com


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.