Vlčí bôb (Lupina mnoholistá) – ako na jeho pestovanie a rozmnožovanie?

Vlčí bôb, zvaný aj lupina mnoholistá, je okrasná trvalá rastlina. Môže sa pýšiť kvetinami v niekoľkých rôznych farbách. Aké má farby a ako si vlčí bôb vypestovať doma?

Lupina mnoholistá alebo vlčí bôb

Lupina mnoholistá (lat. Lupinus polyphyllus) má mnoho rôznych kultivarov s nádherne farebnými kvetmi, z toho dôvodu sa skvele hodí na záhradu. Nejedná sa však o príliš rozšírenú rastlinu. Naopak sa hojne objavuje skôr voľne. Vďaka svojmu výraznému vzhľadu púta pozornosť, dokonca existuje zhruba 200 rôznych druhov lupiny. Jej obvyklá výška sa pohybuje od 80 do 150 centimetrov.

Niekedy môžete naraziť aj na iný druh lupiny a tou je lupina úzkolistá (lat. Lupinus angustifolius).

Sfarbenie

Ak sa rozhodnete, že si chcete lupinu zaobstarať ako okrasný kvet na záhradu, určite nebudete ľutovať. Jej vzhľad je totiž skutočne zaujímavý a upúta pozornosť. Zaobstarať si môžete modrý vlčí bôb, červený, žltý, či dokonca fialový a mnoho ďalších odtieňov. Vďaka tomu sa hodí aj pre kombináciu s ďalšími rastlinami, vždy totiž nájdete variant, ktorý sa k sebe bude skvele hodiť.

Zaujímavosťou tejto rastliny sú kvety rastúce v guľovitých hroznách, ktoré dopĺňajú stopkaté delené listy.

Medzi najčastejšie sfarbenie tejto rastliny patrí:

  • červená,
  • fialová,
  • ružová,
  • modrá.

Menej často sa vyskytujú aj:

  • lupina biela,
  • lupina žltá.
  • Nájsť však môžete aj kombinácie farieb.

Pôvod

Prvýkrát sa u nás vlčí bôb objavil v 19. storočí. Pôvod má v Severnej Amerike, bol pôvodne vysádzaný ako úžitková rastlina. Začalo sa mu však u nás dariť tak dobre, že sa hojne rozšíril a utláčal pôvodné rastlinné druhy. Najlepšie rastie v horských a podhorských oblastiach, stretnúť sa s ním však môžete už takmer všade. Na okrajoch lesov, na planinách, niekedy sa objavuje aj v záhradách ako netradičná výrazná okrasná trvalka.

pestovanie vlčieho bôbu
Zdroj foto: Mariola Anna S / Shutterstock.com

Okrem toho bola lupina mnoholistá vysievaná aj z dôvodu spevňovania násypov ciest a železníc. Rozšírená je tiež v lesoch, kam bola umiestňovaná poľovníkmi ako krmivo pre zver.

V ostatných krajinách majú s rozšírením lupiny problém, a to z dôvodu, že je vlčí bôb invazívny. Údajne na Novom Zélande je okolie ciest obsypané vlčím bôbom, aby spestril cestu vodičom autobusov a zatraktívnil turistický ruch. Napríklad v Nórsku je vysievanie tejto rastliny v blízkosti ciest úplne zakázané kvôli ochrane pôvodných druhov rastlín.

Na čo si dať pozor

To, prečo je vlčí bôb takým problémom pre prírodu, spočíva v čeľadi, z ktorej pochádza. Patrí medzi bôbovité. Tieto druhy majú schopnosť viazať dusík v pôde. Tým v podstate zlepšujú jej kvalitu. To však nie je vždy prínosné, niektoré pôvodné druhy totiž majú veľmi špecifické požiadavky na pôdu. Akonáhle sa teda vyskytne v takej oblasti aj lupina, je považovaná za nežiaduceho votrelca, ktorého je nevyhnutné sa zbaviť.

Táto špecifická vlastnosť však nemusí byť len na škodu. Môže totiž tiež slúžiť na odstránenie jedov z pôdy. Okrem dusíka na seba dokáže nadviazať aj veľké množstvo pesticídov a jedov. Zaujímavosťou je, že bola vysievaná po havárii černobyľskej jadrovej elektrárne, aby absorbovala rádioaktívne látky v pôde.

Je lupina mnoholistá jedovatá?

Obrovské množstvo druhov lupiny je veľmi jedovatých, obsahujú vysoké množstvo alkaloidov. Tie môžu poškodiť nervový systém, pečeň a srdce. Už pri požití zhruba desiatich semien lupiny môže dôjsť k nevoľnosti a halucináciám. Z toho dôvodu by ste si mali dať pozor, pokiaľ si túto rastlinu prinesiete domov do vázy alebo vám rastie na záhrade.

Využívanie v potravinárstve

Pre potravinárstvo sú využívané špeciálne vyšľachtené kultivary neobsahujúce toxické množstvo alkaloidov. Z vlčieho bôbu sa vyrába napríklad lupinová múka. Pochúťkou sú aj nakladané plody bieleho vlčieho bôbu v náleve. V kozmetickom priemysle sa lupina využíva ako prášok pridávaný do pleťových masiek.

Pestovanie vlčieho bôbu

Ak sa rozhodnete pre pestovanie lupiny, najlepšou voľbou pre začiatok sú určite semená. Túto rastlinu totiž možno len veľmi ťažko rozmnožiť delením, netvorí totiž trsy a rezkovanie je náročné.

Výsev

  1. Najvhodnejšie je zakúpiť osivo vo farebnej zmesi. Semená sú farebne rozlíšené, čo znamená, že ich môžete bez problémov vytriediť a jednotlivé odtiene pestovať oddelene.
  2. Výsev vlčieho bôbu by mal prebiehať od februára do júna. Ak sa rozhodnete začať vo februári, mali by ste využiť misky umiestnené v teple, ideálne je zhruba 15 °C.
  3. Pre rýchlejšie vyklíčenie môžete semená cez noc namočiť do studenej vody, až potom ich vysajte do zeme.
  4. Najneskorším termínom výsevu je jún.

Kedy kvitne vlčí bôb?

Oproti februárovému výsevu, kedy vám pravdepodobne rastliny vykvitnú koncom leta, v júnovom dátume výsevu počítajte s kvetom až ďalší rok.

Pestovať rastlinu v skupinách?

Predsa len takto výrazná rastlina urobí o niečo väčší dojem, pokiaľ je v skupine, to však neznamená, že ju nemôžete pestovať jednotlivo. Ak sa budete venovať farebnému súladu odtieňov, môžete vytvoriť očarujúcu skupinu rastlín, ktorú nikto neprehliadne. Pokiaľ by ste chceli kombinovať viac druhov rastlín, lupina sa skvele dopĺňa s neskôr kvitnúcimi trvalkami nižšieho vzrastu.

Podmienky pre pestovanie

Pestovanie vlčieho bôbu nie je vo výsledku vôbec nič náročné. Nežiada si príliš špecifické podmienky, vďaka tomu sa jedná o skvelú rastlinu, ak chcete niečo naozaj ozdobné, čo však nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Pokiaľ vyberiete vhodné stanovište, rastlina si zvládne poradiť.

Lupine mnoholistej nesvedčí:

  • priame celodenné slnko,
  • príliš suché miesta,
  • vysoký obsah vápna v pôde,
  • nepriepustná pôda s nízkym obsahom živín,
  • prílišné zamokrenie.

Ak pre výsev zvolíte slnečné stanovište až polotieň s dostatočne výživnou pôdou, lupina si úplne vystačí a nebudete jej musieť venovať výraznú starostlivosť. V chudobnejších pôdach je dobré ju občas prihnojiť. V prvom roku po výsadbe by ste tiež mali vlčí bôb na zimu chrániť. Najvhodnejšia je čečina, ktorá je priedušná, a jedná sa tak o najvhodnejšie zakrytie.

vlčí bôb mnoholistý
Zdroj foto: atiger / Shutterstock.com

Starnutie

Hoci sa jedná o trvalú rastlinu, je lupina pomerne krátkoveká. Niekedy sa môže stať, že už po troch rokoch mizne, nehľadiac na to, ako dobre sa o ňu staráte. Iba výnimočne táto rastlina vydrží krásna dlhšie ako päť rokov.

TIP: Prečítajte si viac aj o rastline Heuchera

Rozmnožovanie vlčieho bôbu

Aby ste však nemuseli každých pár rokov kupovať nové semienka vlčieho bôbu, ponúka sa možnosť, ako rastliny omladiť. Jediné, čo k tomu potrebujete je vyzdvihnúť dospelý trs lupiny, opatrne ho rozdelíte rýľom na menšie diely. Tie hneď vysaďte do čerstvej zeminy. Je dôležité tento proces vykonať na jar skoro po vyrašení, ak by ste rastliny zmladili na jeseň, neprežili by.

Možnosťou je tiež množenie lupiny zo semien už urastených rastlín. Ak sa však pre ňu nerozhodnete, je vhodné odstrihnúť kvetenstvo ihneď po zavädnutí, aby rastlinu zbytočne nevysilovalo. Vďaka tomu vám lupina ku koncu leta vykvitne ešte raz, síce o niečo slabšie, aj napriek tomu však ide o ďalšie obdobie, kedy bude dominantnou ozdobou vašej záhrady.

Škodcovia lupiny

Pokiaľ vás zaujíma, aké má vlčí bôb choroby, môžete zostať relatívne v pokoji, táto rastlina totiž nie je príliš náchylná na škodcov. Môže ju napadnúť múčnatka, botryotínová škvrnitot alebo háďatká. Na tieto problémy najlepšie fungujú špeciálne prípravky proti chorobám rastlín.

Pokiaľ by ste si však na niečo mali pri pestovaní vlčieho bôbu dať pozor, potom sú to slimáci. Preto by ste mali koncom zimy odstrániť z rastliny všetky odumreté časti. Nielen, že jej tak uľavíte a bude môcť ľahšie čerpať silu k ďalšiemu rastu, ale hlavne tým zamedzíte vzniku zázemia pre slimákov, ktorí sú schopní čerstvé listy úplne zdemolovať.

Dobre vyrastená rastlina s kvalitným zakorenením pravdepodobne prežije, pozor by ste však mali dávať na semenáčiky. Doprajte im preto dostatok času na zahustenie koreňov, až potom ich môžete vysadiť von. Ako prevenciu môžete vedľa do zeme zapustiť pivnú pascu, čo je proti slimákom veľmi účinné.

Zdroj: gardeningknowhow.com, almanac.com


Aké ďalšie okrasné rastliny pestovať v záhrade?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.