Verbena (železník) – ako na jej pestovanie a rozmnožovanie?

Verbena je okrasná rastlina, ktorú môžete pestovať aj u vás doma. Existuje viacero druhov a má pozitívne liečivé účinky na ľudské telo. Ako pestovať, zazimovať a rozmnožovať verbenu, označovanú aj ako železník?

O okrasnej rastline

Verbena (lat. Verbena), nazývaná aj železník, je pôvodom z oblastí od Stredozemného mora až po Himaláje. Nájdete ho však aj v Afrike, Ázii, Amerike a Európe (cca od 15. storočia), takže je rastlinou kozmopolitnou. Železník dorastá do výšky 15 až 40 centimetrov a vytvára súvislý koberec s kvetenstvom. Táto rastlina má rada slnko a kvitne v mnohých farebných variantoch po celé leto – zvyčajne od konca mája do septembra

Najčastejšie farby verbeny sú:

  • biela,
  • ružová,
  • červená,
  • lososová,
  • purpurová,
  • fialová.
pestovanie verbeny
Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Na trhu je k dostaniu mnoho jej druhov, od previsnutých a pnúcich sa, až po kríčkové. Svoje uplatnenie nájde verbena nielen v kvetináčoch, ale aj na záhonoch. Hrantíky (kvetináče) patria k obľúbeným dekoráciám, ktoré spríjemňujú priestor balkónov, terás i obyčajných parapetov okien. Možno v nich úspešne pestovať nielen muškáty, ale aj ďalšiu ozdobnú rastlinu, a tou je práve verbena.

Druhy verbeny

Verbena je rod rastlín, ktorý patrí do čeľade Verbenaceae a zahŕňa viac ako 250 druhov. Medzi najbežnejšie druhy verbeny, ktoré sú populárne pre ich dekoratívne aj užitočné vlastnosti, patria:

  • železník lekársky (lat. Verbena officinalis) – cenená pre svoje liečivé vlastnosti. Používa sa v tradičnej medicíne na liečbu rôznych stavov, vrátane tráviacich ťažkostí a nervového napätia. Z rastliny sa pripravuje bylinkový čaj, zoženiete ho aj v mnohých zdravých obchodoch.
  • železník argentínsky (lat. Verbena bonariensis) ako sám názov napovedá, túto trvalku verbenu by sme našli hlavne v Argentíne, kde rastie na slnečných miestach. Má dlhé, tenké stonky a malé fialové kvety, ktoré sú atraktívne pre motýle a iný opelujúci hmyz. Ak chcete mať na záhrade rastlinu, ktorú si budete môcť usušiť, potom je železník argentínsky so svojou výškou 120 cm priam ideálny.
  • verbena citrónová (lat. Aloysia triphylla) – má intenzívnejšiu citrónovú vôňu. Do Európy sa dostala už v 17. storočí z Južnej Ameriky, kde je jej domovinou Argentína, Čile, Peru alebo Uruguaj. Jej krásne voňajúce listy je možné použiť do šalátov, dresingov aj rôznych zeleninových jedál.
  • železník hybridný – vznikol viacnásobným krížením niekoľkých prírodných druhov verbeny. Vo voľnej prírode ho bežne nenájdete, v našich končinách sa však jedná o často pestovanú letničku. Napr. verbena ťahavá alebo verbena záhradná.
  • železník tuhý (lat. Verbena rigida)porastie aj v bežnej záhradnej pôde. Darí sa mu dokonca aj na suchom stanovisku. Kvet tejto verbeny vám bude robiť radosť od júna do októbra. Dokáže prečkať aj miernejšiu zimu, takže sa pestuje ako trvalka.

Účinky verbeny 

V ľudovom liečiteľstve bol žlezník obľúbený pre svoje údajné afrodiziakálne účinky. Pôsobí pri bolesti v krku, prechladnutí, uľahčuje vykašliavanie. Zohráva úlohu pri regenerácii organizmu a zvyšovaní odolnosti voči stresuzmiernenie úzkosti, strachu, podráždenia alebo pocitu slabosti. Môže pomôcť pri tenzných bolestiach hlavy. Z jeho čerstvých výhonkov je možné pripraviť chutný šalát a ako sušený sa železník používa na prípravu bylinného čaju. Ak trpíte chronickou nádchou, skúste si nosové dutiny a nos vyplachovať odvarom z verbeny citrónovej.

Pestovanie verbeny

V našich podmienkach dávajú záhradkári prednosť pestovaniu verbeny vo forme letničky. Verbena preferuje plné slnko a dobre odvodnenú pôdu, čo sú kľúčové faktory pre jej úspešné pestovanie. Železník by ste mali vysádzať približne v polovici mája.

Polievanie a hnojenie verbeny

V dobe rastu vyžaduje verbena veľa vody. Zalievajte ju ráno alebo večer, a keď panujú horúce dni, doprajte jej zálievku každý deň. Substrát by nemal nikdy vyschnúť. Pokojne ju môžete mať aj v samozavlažovacích nádobách, vodu však nezabúdajte pravidelne dopĺňať. 

Kvôli bohatstvu kvetov by ste mali verbenu pravidelne raz týždenne prihnojovať, napríklad hnojivom na kvet či iným tekutým alebo krištalickým hnojivom pre balkónové kvety. Môžete s tým začať už štrnásť dní po výsadbe. Úplne najlepšie je však hnojivo vo forme granúl pridať priamo do substrátu, do ktorého budete jednotlivé rastliny verbeny sadiť a následne pokračovať každotýždenným hnojením zálievkou.

trvalka verbena
Zdroj foto: Thongchai S/Shutterstock.com

Prerezávanie verbeny

Pokiaľ budete chcieť podporiť ďalšie kvitnutie, je možné odstraňovať už odkvitnuté kvety. Alebo ich tiež môžete nechať na rastline a bohaté olistenie ich prekryje. Záleží na vás, čo vám bude viac vyhovovať. Druhý variant je samozrejme menej náročný na prácu. Tiež môžete rastliny mierne zrezať v polovici leta, aby ste podnietili nový rast a kvitnutie.

Zazimovanie verbeny 

Ak budete mať veľa trpezlivosti a šťastia, je možné verbenu nechať aj prezimovať. Ak sa ju rozhodnete zazimovať, rastlinu treba skrátiť o polovicu. Zimu by mala prečkať na svetlom mieste s teplotou okolo 10°C, pričom pôdu treba udržiavať len mierne vlhkú.

Kým začne jar, verbenu zrežte na výšku 5 centimetrov a teplotu zvýšte o päť stupňov Celzia. Keď ju začnete pravidelne polievať a hnojiť, mala by začať výraznejšie rásť. Než ju budete dávať v polovici mája do kvetináčov, už by mala byť pomerne rozkošatená.

TIP: Zaujímavou rastlinou je tiež netýkavka. Pozrite sa, aké má druhy, ako ju pestovať a rozmnožovať.

Rozmnožovanie verbeny

Rozmnožovanie odrezkami na rozmnožovanie verbeny môžete použiť 15-centimetrové odrezky, ktorým ponecháte asi päť až šesť lístkov, zvyšok odstránite. Veľmi dobre sa zakoreňujú vo vode. Potom ich aj s korienkami zapichnite do zmesi perlitu, rašeliny a piesku. Po zakorenení a keď odrezky začnú rásť, presaďte ich na permanentné miesto.

Rozmnožovanie zo semien – zo semena sa pestuje verbena vysievaním skoro na jar vo februári alebo naopak na konci leta. Pritom je nutné dodržať špeciálny postup.

  1. Semená namočíte a vložíte na niekoľko dní do chladničky, aby mohli naklíčiť, pretože na úspešné klíčenie potrebujú chlad, nie svetlo.
  2. Potom ich vysejete na suchší a priepustný substrát. Malé rastlinky sú celkom chúlostivé.

Dôležité je nenechať malé semenáčiky uhniť alebo preschnúť, pričom by mali mať k svojmu úspešnému rastu teplotu aspoň 20 stupňov Celzia. Po vysadení ich po troch týždňoch môžete začať hnojiť, aby bohato kvitli. Ak by im výhonky zdreveneli, už by nekvitli. 

Škodcovia a choroby verbeny

Múčnatka dokáže potrápiť nejedného záhradníka a zlikvidovať mu jeho pýchu. Často napadá aj verbenu, ktoré potom hnednú a zasychajú jej listy a stonky. Pokiaľ sa chcete tomuto vyhnúť, nie je vôbec na škodu preventívne rastliny ošetriť hneď po výsadbe vhodnými prípravkami (fungicídmi) na okrasné rastliny a kvety.

Zdroj: gardenersworld.com, gardenillustrated.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.