Vegetariánstvo a vegánstvo – pre a proti alternatívneho stravovania
Ohľadom vegánstva a vegetariánstva stále panuje mnoho pochybností a negatívnych názorov. Oba z týchto alternatívnych druhov stravovania však prinášajú aj určité výhody. Treba však vedieť, ako na to. V posledných rokoch sú jedálničky s obmedzením živočíšnych produktov čoraz populárnejšie.
Vegetariánstvo
Vo vegetariánskom jedálničku nenájdete mäso a výrobky z neho, teda tiež ani masť a želatínu, ktoré sú často používané aj v produktoch, kde by sme ich vôbec nečakali.
Veľakrát k vyradeniu mäsa z jedálnička vedie otázka etiky ohľadom zabíjania zvierat pre našu obživu. Pri chove týchto zvierat totiž nebývajú dodržané podmienky, za ktorých zviera môže žiť spokojný život. Ďalej s tým potom súvisí aj ich transport na bitúnky a usmrtenie.
Vegetariáni však narozdiel vegánov konzumujú živočíšne produkty ako sú vajíčka, mlieko a výrobky z nich. Vďaka tomu tak nie je ťažké zaradiť do stravovania všetky potrebné živiny na to, aby organizmu nič nechýbalo. Ide predovšetkým o vápnik a vitamíny skupiny B.
Vegánstvo
Vegánstvo rieši problematiku živočíšnej výroby o niečo viac do hĺbky. Vegáni totiž nielenže zo svojho jedálnička vyraďujú mäso, ale aj všetky živočíšne produkty, teda aj vajíčka a mlieko. Avšak jednať sa môže aj o iné produkty, používajú sa totiž napríklad aj farbivá živočíšneho pôvodu, problémová tak môže byť napríklad aj marmeláda.
Veľakrát sa vegáni vyhýbajú aj ostatným veciam, pri ktorých nie je zaistený určitý komfort pre zvieratá. Odmietajú tak aj kozmetiku testovanú na zvieratách, kožené výrobky či napríklad produkty s perím. Dôvody môžu byť etické, avšak pre niekoho je dôležitá aj ekológia či náboženstvo, ktoré s touto problematikou úzko súvisia.
Vegánska strava však vôbec nie je hračka. Zaistiť organizmu všetky potrebné živiny iba z rastlinnej stravy je značne ťažké. Je preto dôležité, aby človek dobre vedel, ako sa správne stravovať. Práve tu môžu vznikať problémy, kedy je vegánska strava považovaná za nezdravú a zodpovednú za zdravotné problémy. V skutočnosti však vegánstvo vôbec nemusí byť závadné, ba naopak uľaví nášmu telu aj životnému prostrediu.
Poďme sa teraz pozrieť na pre a proti vegetariánstva a vegánstva.
Výhody alternatívneho stravovania
Častým zlým zvykom je nadmerná konzumácia živočíšnych produktov a mäsa, ktoré naše telo vôbec nepotrebuje. Niekto si možno nedokáže predstaviť jeden deň bez mäsa. To však pre naše telo tiež nie je dobré. Oproti tomu má vegánska a vegetariánska strava výhodu, že sa týmto produktom vyhýba.
Mäso a mliečne produkty totiž značne okysľujú náš organizmus, čo negatívne ovplyvňuje trávenie a zdravotný stav. Niekedy preto nie je na škodu odľahčiť jedálniček a dopriať si len rastlinnú stravu, a to aj v prípadoch, že inak sa stravujete tradične.
Rastlinná strava tiež prináša tú výhodu, že nemusíte byť tepelne upravená. Ako je známe, tepelná úprava v potravinách ničí potrebné živiny. Jedná sa predovšetkým o enzýmy, ktoré sa podieľajú na trávení. V prípade, že jedlo varíte či pečiete, dochádza k ich zničeniu. Telo si tak musí vytvárať vlastné enzýmy.
Pri rastlinnom stravovaní však môžete konzumovať aj surové potraviny, takže trávenie prebieha lepšie. S tým súvisí aj obsah živín. Rastlinné produkty obsahujú menej škodlivých látok, aj tých karcinogénnych, takže sú pre telo lepšie.
Ak sa teda naučíte, ako zostaviť správny jedálniček, v ktorom budú všetky potrebné živiny, ktoré inak prijímame zo živočíšnych produktov, výrazne tak uľavíte svojmu organizmu.
Nevýhody vegánstva a vegetariánstva
Rovnako ako môžu zdravotné problémy vznikať pri vegánskom stravovaní, môže to tak byť aj pri úplne tradičnej strave, ktorá obsahuje mäso. Preto nemožno brať možnosť vzniku týchto problémov ako nevýhodu. Avšak problémom môže byť konzumácia sóje, ktorá je najčastejším rastlinným zdrojom bielkovín. Tá totiž tiež zakysľuje organizmus.
Je zložité nájsť potraviny, ktoré pokryjú potrebu živín a nebudú pritom negatívne ovplyvňovať naše telo. Rozhodne to však nie je nemožné, len si to žiada veľké úsilie.
Vegetariánstvo a vegánstvo je ideálnym spôsobom stravovania pre každého, komu záleží na zvieratách a životnom prostredí. Treba sa však neustále vzdelávať a zaujímať sa o zloženie jedálnička. Práve vďaka tomu aj rastlinná strava poskytne všetky potrebné živiny.
Komentáre sú vypnuté.