Vajgélia – ako pestovať tento okrasný opadavý ker?
Vajgélia je ker, ktorý sa pýši nádhernými kvetmi. Ide o skvelú rastlinu nielen pre vašu záhradu. Viete aké sú najznámejšie druhy vajgélií a ako ich pestovať u vás doma?
Výhodou rastliny je jej nenáročnosť, vystačí si s akoukoľvek pôdou a ľubovoľným stanovišťom. Vďaka tomu ju môžete pestovať v podstate kdekoľvek, stane sa tak neoceniteľnou súčasťou vašej záhrady.
Charakteristika vajgélie
Nazýva sa aj Weigelia (lat. Weigela), ide o veľmi pôvabný ker, ktorý je výraznou ozdobou záhrad. Svoj pôvod má až v ďalekej Číne a Kórei. Ide o opadavú drevinu, ktorej listy majú vajcovitý tvar. Farba sa môže pohybovať od klasických zelených odtieňov až po vínovú či panašovanú, kedy listy získavajú zaujímavý vzhľad.
Vajgélia väčšinou dorastá do výšky dvoch metrov, preto by ste si pred výsadbou mali dobre rozmyslieť, kam ju chcete umiestniť, následné presádzanie by totiž mohlo byť naozaj náročné. Navyše by táto drevina mala mať v okolí dostatok priestoru, nielen kvôli vzrastu, ale predovšetkým preto, aby vynikli výrazné vetvy s jasnými kvetmi.
Kedy kvitne vajgélia?
Vajgélia kvitne v období od mája do júna. Kvety môžu byť bielej, ružovej alebo červenej farby. Dokonca si môžete zaobstarať aj kultivar s dvojfarebnými listami. Vďaka tomu získate rastlinu, ktorá je dekoratívna nielen v čase kvetu, ale po celý rok.
Výhodou je, že si táto rastlina nepotrpí na náročné podmienky pestovania, vystačí si iba s minimálnou starostlivosťou. Niektoré odrody vajgélie dokonca môžete využiť aj ako súčasť živých plotov, samozrejme sa ale uplatnia aj ako solitéry. Vytvorte si živý plot z vajgélie a pretože je veľmi vytrvalá a mrazuvzdorná, nemusíte sa báť ani nepriaznivých podmienok. Dokonca by mala bez problémov vydržať aj teploty až do mínus 29 °C.
Druhy vajgélie
Tento ker má niekoľko rôznych druhov. Líšia sa predovšetkým vo veľkosti vzrastu, farbách kvetov a listov. Doba kvetu je väčšinou dosť podobná.
Zaujímavá je odroda Vajgélia kvetnatá (lat. Weigela Florida), tá dosahuje veľkosť až 3 metrov, je nerovnomerne široká a pologuľovito rozložená. Môžete ju tiež spoznať pod názvom Vajgelia florida alebo Vajgelia ružová (vajgelia bristol ruby). V období od mája do júna kvitne tmavo či svetlo ružovými kvetmi na krátkych postranných výhonkoch. Jej zvláštnosťou sú panašanované listy. Okrem ozdoby v podobe ružových trubkovitých kvetov tak bude tento druh zdobiť vašu záhradu aj v ďalších mesiacoch roka vďaka svojim listom.
Pokiaľ by ste chceli o niečo menší ker, potom môžete zvoliť Vajgéliu rannú (lat. Weigela Praecox). Tento druh vajgélie dorastá iba do jedného metra. Jeho kvety sú ružovo-červenej farby a spoločne s listami pučia už od apríla.
Veľmi známym druhom tejto rastliny je aj Vajgelia Red Prince (lat. Weigela red prince), pre ktorú sú typické výrazné červené kvety. Ak chcete niečo farebnejšie siahnite po Vajgélii pestrolistej (lat. Weigela floribunda).
Ak neviete, pre aký typ sa rozhodnúť, potom môžete siahnuť po hybride. To sú totiž väčšinou tie najkrajšie kríky, vďaka kríženiu totiž vznikajú zaujímavé kombinácie. Tento druh nájdete pod názvom Weigela hybrida.
Pestovanie vajgélie
Pestovanie vajgélie patrí pravdepodobne k tým najjednoduchším, čo sa týka záhradných kríkov. Naozaj si nežiada veľkú starostlivosť, vystačí si iba s málom.
- Najradšej má táto rastlina stredne živné a mierne vlhké pôdy. Dôležité pre ňu je slnko. Ak však túto podmienku nemôžete splniť, nie je dôvod zúfať, vo výsledku je totiž vajgélia taká univerzálna a nenáročná, že sa uspokojí aj s polotieňom, niekedy dokonca aj s ľahkým tieňom. Výhodou je, že zvládajú aj ťažké a ľahko podmáčané druhy pôd.
- Hodí sa najmä do nižších polôh. Bohužiaľ veľké percento z odrôd nemá v obľube suché a chudobné pôdy. Zaujímavosťou však je, že tento ker sa dokáže pýšiť svojou krásou aj viac ako päťdesiat rokov.
- Spravidla si môžete zvoliť medzi dvoma typmi tejto rastliny. Ten prvý je kompaktný, to znamená, že ho môžete kombinovať aj s modernými rastlinami akéhokoľvek typu. Nie je ojedinelé, že sú vajgélie pestované vo vonkajších črepníkoch.
- Druhým typom potom sú bujne rastúce kríky. Tie sa napríklad skvele hodia do živých plotov a na rozľahlé záhrady. Môžete ju využiť aj ako súčasť skupinovej výsadby na väčších plochách.
Využitie vajgélie
Nie je ojedinelé, že tieto dreviny sú využívané ako výrazné doplnky mestských parkov. Menšie obstarávané odrody sú totiž skutočnou ozdobou akéhokoľvek priestoru. Okrem toho, že môžete vajgéliu využiť do rozľahlého priestoru, sa tiež skvele hodí ako výrazná dominanta menšej záhrady. Na to, o aký nenáročný ker sa jedná, získate naozaj očarujúci doplnok nielen do záhrady.
Strihanie vajgélie
Iste viete, že všetky druhy rastlín si žiadajú rozmanitú starostlivosť, vo väčšine prípadov si však žiadajú aj rez. Ten pri vajgélii nie je neobyčajný, ba naopak tým rastline veľmi uľavíte. Raz za čas je nutné vykonať omladzovacie aj úpravné zastrihnutie.
Kedy strihať vajgélie?
Omladzovací jarný rez vajgélie by mal byť vykonaný v období od januára do februára v čase, keď dni nie sú mrazivé. Mali by ste ho vykonávať, ak sa vám ker zdá príliš veľký alebo starý. Mal by vždy začínať uprostred, nie na vonkajšej strane. Najlepšie by ste vetvy mali odrezať čo najbližšie k zemi, pri báze kríka.
Nemusíte sa báť razantne zakročiť, vajgélii totiž naozaj stačí iba niekoľko mladých prútov, ktoré môžu vykvitnúť. Akonáhle ju totiž zbavíte starých vetiev, získa oveľa viac sily a bude vás môcť počas leta potešiť o to väčším množstvom krásnych nových kvetov. Navyše vďaka zrezaniu zabránite drevnateniu a starnutiu kríka, vďaka tomu rastlina zostane v skvelej kondícii a bude lepšie kvitnúť.
Úpravným rezom potom regulujete hlavne šírku a dĺžku vetiev, vďaka čomu dosiahnete vytvarovanie do požadovanej veľkosti a zaistíte mu správne životné podmienky. Tento rez by mal prebiehať v období od júna do júla.
Ako na správny rez vajgélie?
Najlepšie obdobie na rez vajgélie je po zvädnutí posledných kvetov. Strihanie vajgélie však môžete odložiť aj na neskôr.
- Najdôležitejšie je správne identifikovať staré vetvy.
- Tie by ste mali zrezať záhradníckymi nožnicami zhruba na polovicu dĺžky, tesne nad novým výhonom. Vďaka tomu nahliadnete do stredu kríka a môžete posúdiť, aký je jeho stav.
- Odkvitnuté vetvy by ste mali odstrániť tesne pri báze.
Ďalšou dôležitou vecou je zamerať sa na výhony rastúce dvojito. Tento jav si určite všimnete, myslite na to, že je dôležité zakročiť. Vetvy by sa totiž v budúcnosti mohli začať utláčať, práve z toho dôvodu by ste ten slabší výhonok mali vždy odstrániť. Takto by ste mali postupovať aj pri krížiacich sa konároch. Pokiaľ správne zrežete tieto vetvy, získate omnoho vzdušnejší a presvetlenejší ker.
Na konci vášho rezania by vám malo zostať zhruba 5 jednoročných prútov a potom aj niekoľko mladých výhonkov, ktoré čerstvo vyrážajú z bázy.
Hoci sa môže takýto zákrok zdať veľmi radikálny, verte, že to rastline len a len prospeje.
Rozmnožovanie vajgélie
Na otázku, ako množiť vajgéliu, sa ponúka pomerne jednoduchá odpoveď. Namnožiť si vajgéliu je veľmi jednoduché. Najjednoduchší spôsob je rezkovanie.
Jediné, čo potrebujete, je nežiaduce vetvičky, ktoré odstrihnete z pôvodného kríka, zapichnúť do pôdy. Vyskúšať môžete aj možnosť vloženia vetvičky do vody, kde by mala tiež pustiť korene. Je však možné, že takto sa vám nepodarí rozmnožiť každý druh tejto rastliny. Skvelým pomocníkom môžu byť chemické podporné prostriedky (stimulátory), ktoré podporia zakorenenie výhonku.
Obrovskou výhodou vajgélie je jej nenáročnosť. Za veľmi ľahkú starostlivosť získate úplne očarujúce ker, ktorý sa stane dominantnou ozdobou vašej záhrady. Práve vďaka tomu by ste ju rozhodne mali dať šancu. Ponúka sa totiž široké využitie, kam túto drevinu umiestniť.
Zdroj: gardeningknowhow.com, mygardenspaces.com
Ďalšie okrasné kvetiny
Komentáre sú vypnuté.