Toto je 5 najlepších pomocníkov do záhrady, ktorých musíte mať
Jar sa blíži a vy budete čoskoro uviaznutí v šialenstve sejby semien, pestovania a starostlivosti o záhradu, ktorá sa vracia do života. Hoci starostlivosť o rastliny a práca s pôdou môžu byť na prvom mieste vášho zoznamu, je čas aktualizovať aj súpravu vašich záhradných pomocníkov. Ak ste náradie skladovali počas celej zimy, možno budete musieť vymeniť alebo doplniť svoju zbierku.
Pri záhradných prácach spraví správne náradie obrovský rozdiel. Vhodný nástroj uľahčí prácu a ušetrí čas. Nenechajte sa však zlákať všetkými novodobými záhradníckymi nástrojmi, ktoré uvidíte. Zamerajte sa na kvalitné a odolné náradie, ktoré vydrží celý život a inšpirujte sa našimi tipmi na pomocníkov, ktorých v novej sezóne musíte mať.
Vysávač lístia
Vysávač lístia neponúka len funkciu, ktorú napovedá jeho názov a nemá opodstatnenie len na jeseň. Vysáva totiž všetok záhradný odpad – jednoducho ním naplníte vrece vysávača a potom ho vyprázdnite kdekoľvek vám to vyhovuje!
Pre majiteľov súkromných záhrad sa odporúčajú najmä zariadenia s dobíjacími batériami a elektrickým pohonom. Existujú aj modely, ktoré bežia na benzín. Tie sa však využívajú najmä v profesionálnom sektore. Testy sa často zaoberajú aj kombinovanými zariadeniami, ktoré vysávajú alebo odfukujú lístie v závislosti od polohy spínača. Pre niektoré rohy je lepšou voľbou fúkač, pre iné zase funkcia vysávania. Svoju úlohu pri výbere zohráva aj jednoduchosť používania, ktorá závisí od ergonómie a hmotnosti.
Okrem typu prevádzkového režimu je pri výbere potrebné vziať do úvahy aj ďalšie kritériá ako je výkon, výbava a objem. Bližší pohľad na príslušné vlastnosti produktu vám pomôže nájsť ten najlepší model pre vaše potreby a dokonalý poriadok v záhrade.
- prevádzkový režim – elektrické vysávače lístia sa považujú za mimoriadne ekologické a navyše sú lacné. Obmedzený ste však napájacím káblom. So zariadeniami s dobíjacími batériami je manipulácia flexibilnejšia, ale treba očakávať nižší výkon. Výkonné, ale hlučné benzínové motory sú vhodné najmä na veľké plochy.
- výkon – elektrické vysávače lístia často pracujú s výkonom najmenej 1 500 wattov. Ďalšou dôležitou charakteristikou výkonu je rýchlosť ventilátora. Zvyčajne je to 250 km/h alebo viac. Ak je sací výkon nižší, zariadenie je vhodné len na suché lístie. Niektoré zariadenia sú vybavené regulátorom rýchlosti, ktorý vám umožňuje pracovať pomalšie a tichšie. Mali by ste tiež skontrolovať sací výkon, ktorý sa udáva v m³ za minútu. Najlepšie vysávače lístia udávajú 8 a 15 m³/min.
- výbava a objem – mnoho benzínových a elektrických vysávačov lístia je možné prepnúť na funkciu fúkača. Tento príplatok sa oplatí pre malé a stredné plochy. Aby ste pri vysávaní nemuseli vyhadzovať príliš veľa odpadu, zvážte drvič. Ide o sekačku pred zberným vrecom. Zberný vak má bežne objem medzi 35 a 50 l.
(zdroj: dodomacnosti.sk/vysavace-listia)
Vysokotlakový čistič
Či už treba náradie poriadne vyčistiť, alebo sa na terase a cestičkách nahromadil mach: Namiesto vedra a kefy si môžete jednoducho zvoliť variant – vysokotlakový čistič – na čistenie terasy a spol. Vďaka rýchlej a nekomplikovanej aplikácii je do záhrady ideálny.
Vysokotlakové zariadenia väčšinou pracujú výlučne s tlakom studenej alebo horúcej vody, takže nie sú potrebné žiadne čistiace prostriedky. Poháňané spaľovacím motorom alebo elektromotorom vytvárajú dostatočný tlak na zmytie nečistôt z rôznych povrchov. Voda je nasávaná a následne vystreľovaná z trysky pomocou hnacieho motora. Prídavné rotačné trysky tento efekt zosilňujú, takže aj veľmi odolné nečistoty je možné bez problémov odstrániť.
Čím väčší výkon, tým väčší tlak – dôležitý fakt, ak chcete vyčistiť silné nečistoty, alebo burinu na dláždených plochách vašej záhrady. Uistite sa, že zariadenie dosahuje tlak aspoň 100, najlepšie 120 barov. Vhodné je zakúpiť čistič s nastaviteľnými tryskami, aby ste si tlak mohli nastaviť individuálne podľa povrchu. Čistič tak môžete nastaviť napríklad na 180 barov pre citlivé materiály, alebo na 500 barov pre odolné nečistoty. V závislosti od tlaku si však treba dať pozor aj na množstvo spotrebovanej vody. Ak je tlak vody veľmi vysoký, mali by ste kalkulovať s tým, že nádrž na vodu musí byť primerane veľká, alebo že môžete zariadenie pripojiť priamo k vodovodnému potrubiu.
Tajomstvom čistenia vodou bez čistiaceho prostriedku je tlak a tým aj množstvo vody, ktoré za veľmi krátky čas dopadne na plochu tak, že sa špina odštiepi. Aby to bolo možné, musí z hadice s tryskou vytiecť veľa vody. Zariadenia by mali vždy dosahovať minimálne 350 litrov za hodinu.
Vysokotlakový čistič je zvyčajne uskladnený v garáži alebo v kôlni na záhrade. Aby nedošlo k plytvaniu priestorom, veľkosť produktu by mala byť malá. Okrem toho, veľkosť ovplyvňuje aj hmotnosť. Hmotnosť zohráva pri práci dôležitú úlohu. Mali by ste počítať s tým, tlakový čistič budete musieť ťahať alebo prenášať, aby ste sa dostali do všetkých kútov vašej záhrady. Preto by mal podľa možnosti vážiť menej ako 15 kilogramov, alebo mať aspoň dobrý rolovací systém.
(zdroj: cestakbydleni.cz/vysokotlake-cistice-vapky)
Motorové nožnice na živý plot
Ak ste niekedy pracovali s ručnými nožnicami na živý plot, viete, aké vyčerpávajúce môže byť strihanie kríkov a stromov týmto spôsobom. Práca s elektrickými nožnicami je výrazne jednoduchšia. Majú dve čepele s brúsenými reznými hranami. Ležia na sebe a sú poháňané motorom. Jediné, čo musíte urobiť, je viesť nožnice na konáre na požadovanom mieste. Aby ste dosiahli čistý rez, záhradné náradie nesmiete počas strihania klásť na živý plot. V súlade s tým by mali mať nožnice váhu, ktorú bez problémov udržíte stabilne a rovno po dlhšiu dobu. Preto si pri kúpe dávajte pozor na hmotnosť. Kým pre malé nožnice na živý plot je to len maximálne 1,5 kilogramu, veľké motorové nožnice môžu vážiť aj niekoľko kilogramov.
Vysoký rezný výkon je nutnosťou! Ak máte v záhrade zmiešaný živý plot, mali by ste si dať pozor najmä na hrúbku rezu. V takejto zelenej ploche je drevo zvyčajne veľmi hrubé a robustné, čo robí strihanie podradnými nožnicami na živý plot dokonalou tortúrou. Ostrý nôž v kombinácii s vysokým výkonom je preto absolútnou nevyhnutnosťou. Elektrické nožnice na živý plot na hrubé konáre majú hrúbku rezu okolo 34 mm. Ak na záhrade striháte najmä mladé kríky, stačí hrúbka rezu 16 – 20 mm.
Aby ste našli svojho osobného víťaza nožníc na živý plot, musíte okrem už spomínaných kritérií zvážiť aj výšku samotného živého plota. Ak je to viac ako 1,50 metra, mali by ste popremýšľať o kúpe teleskopických nožníc. Redukujú potrebu vynaloženej námahy a riziko nehôd pri práci.
(zdroj: kaercher.com/sk/home-garden/zahradne-stroje/akumulatorove-plotostrihy)
Vertikutátor
Vertikutátor je užitočné záhradné náradie, ktoré je dostupné v rôznych verziách. Názov je kombináciou pojmov vertikálny (=kolmý) a cut (=rez). Dokonale uľahčuje prácu, ktorú by ste inak museli vykonávať s hrabľami. Vertikutátor trávnik čistí a prevzdušňuje. Posúva sa po trávniku ako elektrická kosačka, pričom elektrický motor poháňa kľukový hriadeľ, ktorý uvádza do pohybu valec s oceľovými nožmi. Vertikutačné nože prenikajú do zeme vertikálne. Na trávniku sa urobia vrypy a odstránia sa miesta pokryté machom a burinou. Vertikutovaný materiál sa dopravuje do záchytného koša. Výsledkom je, že trávnik môže lepšie rásť, pretože je prevzdušnený a živiny v pôde sú ľahšie dostupné.
Kritériá výberu kvalitného modelu sú nasledovné:
- výkon s vysokým počtom wattov vedie k rýchlemu výsledku – aby bol trávnik správne vertikutovaný a nie zničený, výkon by nemal presiahnuť 2 000 wattov. V testoch presvedčia aj vertikutátory s výkonom len 1 100 wattov.
- správna pracovná šírka pre vašu záhradu – nájdete modely s pracovnými zábermi od 31 do 38 centimetrov
- pracovná hĺbka – odporúča sa maximálne 5 milimetrov
- počet nožov – 16 je minimum
(zdroj: manomano.co.uk/advice/scarifier-buying-guide)
Kompostér
Kompostér je nádoba, v ktorej možno kompostovať kuchynský a záhradný odpad. V tomto procese, ktorý je známy aj ako hnitie, mikroorganizmy – huby a baktérie, rozkladajú organický materiál. V priebehu procesu rozkladu vznikajú okrem iného dusitany, amónne soli a fosforečnany, ako aj rôzne zlúčeniny draslíka a horčíka. Ide o humus veľmi bohatý na živiny, ktorý sa dá úžasne využiť ako hnojivo.
Okrem rôznych typov, ktoré sú k dispozícii, existujú aj ďalšie rozhodujúce vlastnosti a kritériá, ktoré by ste mali zvážiť pri rozhodovaní o kúpe. Ktoré to sú, sa dozviete v nasledujúcich bodoch.
- materiál – kompostéry sú komerčne dostupné v rôznych materiáloch. Samozrejme, že najprirodzenejšie vyzerá kompostér vyrobený z dreva. Drevený kompostér však nevydrží večne, je menej odolný ako iné materiály. Kompostéry vyrobené z plastu sú tiež celkom bežné. Tento materiál má tú výhodu, že nepodlieha poveternostným vplyvom a preto je veľmi odolný. Ďalšou alternatívou sú kompostéry vyrobené z kovu. Tu je však potrebná opatrnosť pri prevedení. Kovové kompostéry s práškovým nástrekom môžu časom začať hrdzavieť, kompostéry z pozinkovaného kovu sú odolnejšie.
- veľkosť a tvar – bežné sú hranaté, alebo okrúhle kompostéry. Existujú však aj šesťuholníkové a mnohouholníkové. Pri rozmeroch je samozrejme kľúčové, koľko miesta máte k dispozícii na mieste, kde chcete kompostér postaviť. Zmerajte ho a potom porovnajte veľkosť s rozmermi príslušných modelov. Ešte dôležitejšia je kapacita, ktorá sa udáva v litroch. To určuje, koľko miesta máte na odpad, alebo ako rýchlo sa kompostér zaplní. Väčšina kompostérov má objem okolo 600 l. Väčšie modely ponúkajú dokonca až 800 litrov.
(zdroj: goodhousekeeping.com/uk/consumer-advice/a38440156/compost-bin/)
Komentáre sú vypnuté.