Sukulenty – obľúbené druhy a podmienky pre pestovanie
Sukulenty sú moderné a zaujímavé rastliny, ktoré môžu skvele ozdobiť nielen vašu záhradu alebo terasu. Tieto nenáročné rastliny sa totiž skvele hodia aj do interiéru ako izbovky. Aké podmienky pri pestovaní vyžadujú?
Sukulenty
Sukulenty pôvodne pochádzajú z teplých krajov, to však neznamená, že si ich nemôžete vypestovať aj v našich podmienkach. Tieto rastliny sú dužinaté, vďaka čomu majú výbornú schopnosť zadržiavania vody „na horšie časy“. Sukulenty síce málokedy kvitnú, to vám však vynahradia zaujímavým vzhľadom samotnej rastliny. Najznámejšími druhmi sú napríklad obľúbené kaktusy. Pokiaľ však nemáte radi pichľavé rastliny, môžete vyberať aj z iných druhov.
Práve vďaka tomu, že pochádza z trópov, majú vybudovanú skvelú schopnosť prežiť akékoľvek podmienky, a sú tak veľmi nenáročné na pestovanie.
Pôda pre sukulenty
Pokiaľ si pôjdete pre prvý sukulent do hobbymarketu alebo kvetinárstva, pravdepodobne ho kúpite v klasickom substráte, do ktorého predajcovia zasadzujú všetky kvety. Tento univerzálny substrát je síce vhodný pre všetky kvety, nie však na dlhú dobu.
Doma je teda nutné sukulent presadiť čo najskôr do prirodzeného prostredia pre rastlinu. Tým najlepším substrátom preto bude imitácia púšte. Kremičitý piesok spolu s ďalšími minerálmi namixovaný so zemitým substrátom bude tou pravou voľbou pre kaktusy aj sukulenty.
Vhodné prostredie
Keďže sukulenty vo svojom prirodzenom prostredí rastú na vyprahnutých pláňach a na priamom slnku, je zrejmé, že tieto rastliny priamo vyžadujú a milujú slnečné lúče. Doprajte im to a umiestnite ich na slnečné miesto, kde svieti prirodzené svetlo čo najdlhšiu dobu. Pre takýto prípad nájdite južné miesto pri okne, tam sa bude sukulentom najlepšie dariť.
Počas jesenných a zimných mesiacov je najlepšie nechať rastliny v noci chladné pri teplotách okolo 8°C až 10°C. Na jar a v lete rastliny potrebujú dobré vetranie, ale prežijú aj pri vysokých teplotách.
Polievanie sukulentov
Existuje častá mylná predstava, že kaktusy a sukulenty vyžadujú iba malé množstvo vody. Aj keď majú vlastnosť zadržiavať vo svojich listoch a stonkách vodu, ktorá im umožňuje prežiť v suchých stanovištiach, určite im nebude prospievať málo vody. Zalievanie je nevyhnutnou súčasťou toho, ako dobre rastú. Stačí ich zalievať len raz za čas, ale zato výdatne.
Na zalievanie by sa mala používať vlažná dažďová voda, nie voda z vodovodu. Je to preto, že minerály vo vode z vodovodu sa hromadia v pôde a môžu spôsobiť usadeniny na listoch. Minerály tiež narúšajú tok základných živín do rastliny.
Zalievanie na jar a v lete
Vo vegetačnom období treba rastliny zalievať aspoň raz týždenne. Pri zalievaní by mala byť pôda dobre premočená, aby prebytočná voda mohla odtekať. Medzi každou zálievkou nechajte kompost mierne vyschnúť.
Zalievanie na jeseň a v zime
To je doba, kedy rastliny vstupujú do obdobia odpočinku. Zalievanie by malo byť obmedzené, aby pôda medzi zalievaním vyschla. Pravidelnosť zavlažovania závisí od prostredia, v ktorom sa sukulenty nachádzajú. Zimné kvitnúce kaktusy musia byť v teple a v tejto dobe musia byť pravidelne zalievané.
Delenie sukulentov
Sukulenty sú veľmi obľúbenými izbovými rastlinami, ktoré dodajú interiéru na zaujímavosti. Niektoré z nich vedia dokonca efektívne čistiť vzduch v interiéri, a tak sú prospešné nielen ako dekorácia, ale aj pre vaše zdravie.
Kaktusy a sukulenty delíme na tri druhy:
- Teplomilné – tie potrebujú teplotu nad 15 ° C a rastú neustále, nemajú obdobie vegetácie a pokoja. Medzi tieto typy patrí známa Aloe vera, Gastéria, Senecio, Melocactus, Kalanchoe alebo Pleiospilos.
- Chladnomilné – rastú najlepšie v teplotnom rozmedzí 5-10 ° C, denné svetlo však potrebujú neustále. Medzi tento typ patria takmer všetky kaktusy.
- Mrazuvzdorné – tieto typy sukulentov sa hodia iba na vonkajšie pestovanie, izbová teplota nebude tou správnou voľbou. Medzi ne patria napríklad Opuntia alebo Escobaria missouriensis.
Tieto spomínané druhy sú nielen sukulenty, ale aj kaktusy.
Delenie sukulentov podľa čeľade
Pokiaľ sa ale chcete zamerať na všetky nepichľavé dužinaté rastliny so zaujímavým tvarom alebo farbou, budete potrebovať poznať ešte jedno rozdelenie, a to podľa čeľade. Podľa neho si totiž vyberiete ten najlepší sukulent práve pre vás a váš vkus.
- Agávovité (Agavaceae) – medzi tieto druhy sukulentov patrí obľúbená juka, hosta (funkia) a agáve. Napríklad agáve je známa svojimi špicatými koncami, jej farba môže postúpiť až do striebornej. Zamilujete si ju pre jednoduchú starostlivosť a zaoblený tvar, ktorý skvele zladí celkový dojem interiéru.
- Pryštecovité (Euphorbiaceae) – najznámejším sukulentom tejto kategórie je pryštec, ktorý sa vám zapáči svojim drobným a jemným vzhľadom aj sviežou zelenou farbou. Ďalším druhom je aj dávivec, ktorý navyše vie nádherne kvitnúť.
- Tlsticovité (Crassulaceae) – tučnolisty patria medzi tie najviac obľúbené sukulenty z tejto čeľade.
- Šruchovité (Portulacaceae)– najznámejším druhom je samozrejme Portulacha (šrucha), ktorá vás zaujme drobnými, zaoblenými, dužinatými listami.
Toto sú najznámejšie čeľade. Okrem nich však existujú aj ďalšie, napr. hluchávkovité, didiereovité, broméliovité a podobne.
Zdroj: britannica.com
Prečítajte si tiež: Rastliny vhodné do kúpeľne – ktorým druhom sa tu bude dariť najviac?
Komentáre sú vypnuté.