Šťaveľ záhradný – ako využiť a pestovať túto listovú zeleninu?
Šťaveľ môžete v dnešnej dobe pestovať na vašej záhrade, ide totiž o výbornú a hlavne zdravú variantu zeleniny, ktorá sa hodí do najrôznejších receptov.
Šťaveľ záhradný
Šťaveľ záhradný (lat. Rumex acetosa), označovaný aj štiav, sa predsa len od toho vyšľachteného trochu líši. Na rozdiel od planého šťaveľa sú záhradné odrody chutnejšie, dekoratívnejšie a mnohokrát aj farebnejšie. Na pestovanie nie je táto listová zelenina nijako náročná, a tak ho zvládne vypestovať aj úplný začiatočník.
Je šťaveľ jedlý?
Áno, šťaveľ je chutná zelenina so znamenitou osviežujúcou chuťou. Tento kyslý druh listovej zeleniny si určite pamätáte z detstva, patrí totiž k experimentom z vychádzky prírodou.
Druhy šťaveľov
Každý šťaveľ je známy najmä svojou osviežujúcou chuťou s jemne kyslým tónom. Rovnako chutí aj štiav záhradný (lat. Rumex patientia), ktorý patrí k tým najobľúbenejším odrodám. Jeho chuť je osviežujúca, avšak o niečo jemnejšia ako ten, ktorý nájdete na lúke.
Druhým obľúbeným druhom je šťaveľ krvavý (lat. Rumex sanguineus), čiže šťaveľ červený. Ten poznáte podľa bordových listov, jeho chuť zostáva stále rovnaká. Je však o niečo obľúbenejšia práve vďaka zaujímavej farbe, ktorá dokáže perfektne ozdobiť šalát.
Ďalšie obľúbené druhy:
- Šťaveľ kyslý alebo šťavel obyčajný (lat. Rumex acetóza)
- Šťaveľ tupolistý (lat. Rumex obtusifolius)
- Šťaveľ kučeravý (lat. Rumex crispus)
- Šťaveľ menší (lat. Rumex acetosella)
Účinky na zdravie
Šťaveľ je bohatým zdrojom vitamínu C, skvele pôsobí na celkovú imunitu a ľudské zdravie. Pôsobí ako detoxikačný prípravok, ktorý dokáže prečistiť krv. Čistí aj črevá a má močopudné účinky. Poradí si dokonca aj s obličkovými kameňmi alebo pieskom v obličkách.
Táto listová zelenina má skvelé účinky aj v kozmetike, bol totiž preukázaný pozitívny vplyv na kvalitu pokožky. Recepty zo šťaveľa sa odporúčajú v prípade jarnej únavy a pridáva sa do smoothie na očistu celého tela a organizmu. Okrem týchto skvelých účinkov dokáže šťaveľ dodať energiu, osviežiť a uhasiť smäd.
Ako pestovať štavel záhradný?
Štavel preferuje slnečné až polotieňové stanovište, s bohatou a dobre odvodnenou pôdou (s pH v rozmedzí 6,0 – 7,0). Pred výsadbou pôdu obohaťte kompostom alebo dobre rozloženým hnojom. Ľahké hnojenie na začiatku vegetačného obdobia podporí rast, avšak vyvarujte sa nadmernému hnojeniu, aby nedošlo k zvýšeniu obsahu dusíka v listoch.
Ako a kedy sadiť štiav?
Semianka vysievajte priamo do pôdy na jar, keď pominie hrozba mrazov. To býva zvyčajne od konca marca do apríla. Šťavel možno vysádzať aj na jeseň v miestach s miernejšími zimami. Jesenná výsadba umožňuje rastlinám založiť korene a rýchlo rásť na jar nasledujúceho roka. Pri výsadbe ich zasejte približne 1 cm hlboko a udržiavajte pôdu vlhkú, ale nie premokrenú, kým semená neklíčia.
Kedy zbierať šťavel?
Začnite zberať listy, keď sú dostatočne veľké na konzumáciu. Mladé listy sú mäkšie, menej kyslé a majú jemnejšiu chuť. Najlepšie je zbierať listy predtým, ako rastlina začne kvitnúť, pretože po kvitnutí sa môžu listy stať tvrdšími a ich chuť môže byť príliš kyslá. Pravidelne odstraňujte listy počas vegetačného obdobia, aby ste podporili rast nových. Týmto spôsobom môžete mať úrodu počas celého jari, leta a až do jesene.
Recepty zo šťaveľa
Najväčšiu pochúťku pripravíte z listov šťaveľa hneď v prvých jarných dňoch. Na konci mája sú totiž listy krehké a jemné.
- Tieto mladé listy môžete primiešať do šalátu, pridajú zaujímavú chuť s kyslým tónom. Môžete tak nahradiť iné kyslé ingrediencie, napríklad citrón alebo ocot. Šťaveľom navyše šalát krásne ozdobíte a pridáte mu na zaujímavosti.
- Využiť ho môžete aj pri grilovaní, hodí sa na tanier spolu s mäsom alebo restovanou zeleninou.
- Obložené chleby s paradajkou a šťaveľom si vyslovene zamilujete pre zaujímavú kombináciu chutí.
- Obľúbená je taktiež polievka zo šťaveľa.
Že ste nikdy šťaveľ do pokrmov nepridávali? Možno je čas trochu zaexperimentovať a vyskúšať túto kyslú a sviežu pochúťku.
Ďalšie zaujímavé tipy pre záhradkárov
Komentáre sú vypnuté.