Sú elektronické cigarety zdravé? Aký vplyv majú na naše zdravie?

Niektorí elektronické cigarety považujú za neškodnú alternatívu fajčenia. Iní zase varujú pred neznámymi zdravotnými rizikami. Faktom je, že elektro cigarety sú menej škodlivé ako klasické cigarety. To ale rozhodne neznamená, že sú zdravé. Para, ktorá z elektronickej cigarety uniká vytvára mnoho zdraviu škodlivých látok.

Čo sú elektronické cigarety?

Elektronické cigarety alebo vaporizéry sú zariadenia, ktoré fungujú na princípe elektrického zahrievania kvapalnej náplne tzv. e-liquid. Tie postupne vytvára aerosól (zmes pevných a kvapalných častíc) podobajúci sa klasickému cigaretovému dymu. Súčasťou elektronickej cigarety je elektrická batéria, atomizér a patróna s náplňou.

Ako fungujú elektronické cigarety?

Elektrická batéria alebo vykurovacie teleso spravidla odparuje kvapalinu (náplň) či už s nikotínom alebo bez neho. Fajčiari cez náustok nasajú paru. Súčasťou je aj spínač, ktorý aktivuje proces odparovania.

Elektronické cigarety sú dostupné v rôznych prevedeniach. Niektoré sa podobajú klasickým cigaretám, iné pripomínajú napríklad perá, spreje na astmu, rúže alebo USB kľúčenky. Dokonca existujú aj varianty ako elektronické vodné fajky, elektronické fajky a elektronické cigary.

Príchute do náplní e-cigariet

Okrem klasickej tabakovej chuti na trhu existuje nespočetné množstvo príchutí – od jablka, melónu, jahody, cez príchuť whisky, koňaku až napríklad po príchuť tvarohového koláča.

Škodlivosť elektrických cigariet a vapingu na zdravie

Je všeobecne známe, že fajčenie je zdraviu škodlivé. Nikotín, ktorý cigarety obsahujú, je vysoko návykový. Prevažná väčšina chorôb a úmrtí fajčiarov je spôsobená toxickými a karcinogénnymi látkami, ktoré sú obsiahnuté v dyme.

Hoci elektronické cigarety vyžadujú oveľa nižšie teploty na odparovanie tekutín ako pri spaľovaní tabaku pri bežnom fajčení, aj tak pri ich fajčení vzniká množstvo škodlivých látok, čo sa môžu dostať do pľúc. Pri zahrievaní kvapalín vzniká aerosól, ktorý sa skladá z jemných a ultrajemných kvapalných častíc, ktorých súčasťou môžu byť napríklad:

  • karcinogénny formaldehyd a chróm,
  • karcinogénny nikel (pri vdýchnutí),
  • toxické olovo,
  • karcinogénny acetaldehyd,
  • dráždivý toxický akroleín,
  • reaktívne kyslíkové väzby.

Aké škodliviny sa v akom množstve tvoria, to závisí od výkonu a typu e-cigarety, použitej náplne a tiež od užívateľa cigarety. Všeobecne platí, že kontaminanty v aerosóle sú obvykle ako v tabakovom dyme prítomné v oveľa menšom množstve, jednotlivé látky môžu za určitých podmienok dosahovať ako v tabakovom dyme podobne vysoké koncentrácie, vrátane formaldehydu, olova a chrómu. V prípade niklu môže byť koncentrácia ešte vyššia.

Ako vaping ovplyvňuje naše zdravie?

Vplyv elektronických cigariet na zdravie človeka je téma na polemizovanie, ktorá si zaslúži hlbšie štúdie. Zatiaľ vieme, že pri krátkodobom užívaní tejto cigarety môžeme u používateľov pozorovať krátkodobé negatívne účinky na pľúcne funkcie a miernu zápalovú reakciu dýchacích ciest. Pri dlhodobom užívaní elektronickej cigarety sa môžu častejšie vyskytovať respiračné ochorenia ako je napríklad chronická bronchitída, emfyzém a astma.

Fajčenie elektronických cigariet.
Zdroj foto: REDPIXEL.PL / Shutterstock.com

Podľa nedávnej štúdie Centra pre výskum a vzdelávanie v oblasti kontroly tabaku v Spojených štátoch je kombinácia vapingu a klasického fajčenia najčastejšou príčinou respiračných ochorení.

Ovplyvnená je funkcia krvných ciev

Okrem toho najnovšia vedecká štúdia, ktorú zverejnil časopis Radiology, fajčenie elektronických cigariet tiež môže ovplyvniť funkciu krvných ciev, a to aj napriek tomu, že náplň nemusí práve obsahovať nikotín. Vďaka magnetickej rezonancii vedci zistili, že po jednom použití elektronickej cigarety sa v stehennej tepne zmení prietok krvi. Do normálu sa vracia po niekoľkých minútach.

„Dalo by sa povedať, že sa nedeje nič také závažné, ale u ľudí, ktorí fajčia e-cigarety pravidelne, hrozí veľmi vysoké riziko, že časom sa prietok krvi tepnami do normálu nevráti, čím môžu vzniknúť kardiovaskulárne problémy,“

Profesor rádiológie a biofyziky Felix W. Wehrli

Na záver možno povedať, že zatiaľ nie je možné e-cigarety hodnotiť na základe dostupných štúdií, neexistujú žiadne zmysluplné dlhodobé štúdie. Ako veľmi majú vplyv na zdravie z dlhodobého hľadiska, je teda stále nejasné, a nie všetky riziká sú dlhodobo skúmané. Jediné, čo vieme iste, je fakt, že najzdravšie žijú tí, ktorí nepotrebujú vôbec nič – ani klasickú cigaretu, ani tú elektronickú.

Vedec vychádza zo zistení, ktoré namerali u 31 ľudí, ktorí predtým nikdy nefajčili, a pri vapovaní u nich lekári objavili rovnaké procesy známe pri vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Vrátane aterosklerózy, ktoré sa ale normálne vyvíjajú roky.

Zdroj: cdc.gov


Ďalšie články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.