Rotvajler – čo musíte vedieť pred jeho obstaraním?
Rotvajler nepochybne patrí k psím plemenám, ktoré predchádza povesť agresívnych a nebezpečných psov. Jeho výzor naozaj vypovedá o jeho sile, vytrvalosti a sebavedomí, napriek tomu však dokáže byť veľmi láskyplný a na prítomnosť svojho pána nedá dopustiť. V našom článku vám tohto obra so zlatým srdcom predstavíme a povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť pred jeho obstaraním.
Pôvod rotvajlera
Pôvod rotvajlera datuje medzinárodná kynologická federácia do roku 1820 do Nemecka, avšak toto plemeno je už známe z obdobia starého Ríma. Tu bol využívaný ako silný bojový pes v arénach a často tiež vypĺňal predné línie pri boji s nepriateľom. Vtedy však ešte nešlo o rotvajlera, akého poznáme dnes.
Do jeho súčasnej podoby bol skutočne vyšľachtený v Nemecku niekedy v 19. storočí, kde si získal populárnu prezývku „mäsiarsky pes“. Tá je daná jednoducho tým, že ho najčastejšie využívali mäsiari, ktorým pomáhali s dobytkom alebo ťahali vozíky s mäsom.
Vzhľad rotvajlera
Rotvajler je jedno z tých psích plemien, ktoré si pravdepodobne len tak nepomýlite. Majú veľmi mohutné telo s veľkým osvalením, relatívne širokú hlavu a sklopené uši posadené na vrchu hlavy. Pre rotvajlerov je potom charakteristická ich farba, kedy sú vždy čierny s hnedým pálením na papuli a končatinách.
V poslednej dobe sa často objavujú kríženci rotvajlera s iným menším plemenom, kedy je cieľom vytvoriť mini rotvajlera. Pamätajte ale, že sú naozaj veľké psy, a aj keď môžete naraziť na ich menšie varianty, vždy sa jedná o krížencov alebo jedincov s genetickou chybou. U takého psíka so ziskom či preukázaním PP rozhodne nepočítajte.
Srsť rotvajlera je obvykle kratšia a veľmi hustá, avšak vo vrhu sa môžu objaviť aj s dlhou srsťou. Nejedná sa vôbec o nič neobvyklé a väčšinou sa nemusíte báť, že by išlo o krížencov. Dlhosrstí rotvajleri potom majú srsť o poznanie hrubšiu.
Rotvajler vs doberman
Mnoho ľudí si dobermana pletie s rotvajlerom, čo je naozaj prekvapivé. Čo sa vlastností týka, sú si podobní v mnohých aspektoch, ale pri vzhľade to tak rozhodne nie je. Pokiaľ si aj vy tieto plemená pletiete, urobte si v nich jasno prostredníctvom našej prehľadnej tabuľky.
Doberman
- Priemerná výška: 63-72 cm
- Váha: Doberman pes – 40-54 kg
- Doberman sučka – 32-35 kg
- Vek dožitia: 10-12 rokov
- Srsť: lesklá, jemná, hustá
- Postava: atletická, estetickejšia línia, pretiahnutý ňufák
Rotvajler
- Priemerná výška: 58-69 cm
- Váha: Rotvajler pes – 50-60 kg
- Rotvajler sučka – 35-48 kg
- Vek dožitia: 8-11 rokov
- Srsť: lesklá, hustá, občas dlhšia
- Postava: mohutná, svalnatá, širšia hlava, kratší ňufák
Zatiaľ čo rotvajleri sú svalnatí a robustní, dobermani majú atletickejšiu postavu a sú tiež o niečo vyššie (hoci to nemusí byť pravidlom). Jednoznačným poznávacím znamením je tvar lebky, pretože rotvajleri majú krátky ňufák a pomerne široké čeľuste. Je pre nich typické aj zlato čierne sfarbenie.
Kríženci rotvajlera
Kríženie rotvajlerov a iných podobných plemien sú vždy extrémne nebezpečnou záležitosťou. Nikdy totiž neviete, akú povahu bude psík mať. Napríklad rotvajler krížený s vlčiakom je známy pre svoju agresivitu a nestálosť.
Problémy však nastávajú aj u iných krížencov. Dobrotu tak zrejme nebude robiť ani rotvajler krížený s dobermanom alebo aj menšími plemenami. Tam síce môže dosahovať menší vzrast, takže nemusí pôsobiť tak hrôzostrašne, ale svoje si zase vyberá agresivita, pomocou ktorej menšie psy kompenzujú svoju výšku.
Druhy rotvajlerov
U rotvajlera žiadne vyložene špecifické druhy nerozlišujeme. Výnimkou je potom americký rotvajler, ktorý je ešte o niečo väčší ako ten pôvodný a v Amerike je hojne využívaný ako policajný či vojenský pes. Občas môžu mať aj dlhšie končatiny, ale rozhodne nejde priamo o pravidlo. Iné rozdiely u nich prakticky nenájdete.
Najväčšou vzácnosťou je nepochybne zlatý rotvajler. U neho na srsti nenájdeme charakteristickú čiernu farbu, ale vplyvom pigmentovej vady je celý pokrytý iba zlatou, ktorá v bežných prípadoch nie je dominantná. Čistokrvného zlatého rotvajlera je však veľmi zložité nájsť a kúpiť ho môže predstavovať niekedy až nadľudskú úlohu.
Povaha rotvajlera
Hoci ho rôzne hollywoodske aj iné filmy vykresľujú ako stroj na hryzenie a krvilačnú beštiu, rotvajler je obvykle popisovaný ako veľmi milé a dobrosrdečné plemeno, ktoré nadovšetko miluje svojho pána. Rovnako ako všetky psy podobného typu však vyžaduje pevnú a starostlivú ruku, inak sa z neho skutočne môže stať nevyrovnaný a útočný pes. Má to napokon v povahe.
Rotvajler je veľmi veselý a hravý pes, ktorý si pre svoju spokojnosť vyžaduje pravidelný a aktívny pohyb. Je veľmi šikovný a učenlivý, vďaka čomu sa hodí pre rôzne druhy aktivít. Ako strážny pes je však relatívne odťažitý k cudzincom a má silné ochranárske cítenie. Pokiaľ tak napríklad vycíti nejaké nebezpečenstvo, ktoré by jeho pánovi hrozilo, neváha zasiahnuť.
Problém dokonca nie je ani rotvajler a deti. Ak je správne socializovaný, nemá s nimi žiadny problém. U malých detí je však nutné dávať pozor, aby ho nedráždili alebo mu omylom nespôsobili nejakú bolesť. Rotvajler totiž rozhodne nevydrží úplne všetko a trpezlivosť mu môže raz dôjsť.
Je rotvajler nebezpečný?
Rotvajler nie je o nič nebezpečnejší ako ostatné psy tohto typu. Absolútne nevyhnutná je jeho správna výchova, dostatočné športové vyžitie a socializácia už od šteňaťa. Riadne vychovaný pes agresii nikdy nepodľahne a dokáže sa ovládať. Problémy potom môžu nastať u rôznych krížencov, v ktorých sa miešajú povahové vlastnosti viacerých plemien. V takom prípade môže byť problémom psa vôbec správne vychovať.
V určitých situáciách však rotvajler nebezpečný byť rozhodne dokáže a niet divu, že ho starí Rimania nasadzovali v bitkách. Ostatne sila stlačenia čeľuste rotvajlera sa pohybuje medzi 149-156 kg, čo naozaj nie je málo a prípadné zranenia môžu byť veľmi vážne až fatálne.
Šteňa rotvajlera
Temperament rotvajlera je však od prírody bojovo naladený a je preto potrebné už od šteňaťa začať s riadnou socializáciou. Je nutné ho pripraviť predovšetkým na cudzincov a ostatné zvieratá, ku ktorým sa chová skôr odťažito, pretože je od prírody skvelým strážcom. Je preto dobré ho pripravovať na všetky situácie, ktoré môžu vo vašej domácnosti nastať a zoznámiť ho so všetkými členmi rodiny. Približne od 2. mesiaca života je dobré šteňa začať pomaly pripravovať na pohyb krátkymi prechádzkami a opatrne začať s výcvikom.
Výchova rotvajlera
Rotvajleri sú známi pre svoju dominantnú povahu, preto je nutné s jeho výchovou začať už v skutočne útlom veku. Ako bojové psy majú veľmi nízky prah bolesti a fyzické násilie teda pri výcviku nebude mať žiadny efekt, naopak môže viesť k strate dôvery a pes si potom bude robiť prakticky čo chce.
K výchove rotvajlera je teda nutné pristupovať svedomito, sebavedome a s pevnou rukou. Práve z tohto dôvodu nie je rotvajler vhodný pre neskúsených majiteľov, pretože nebývajú zďaleka tak sebavedomí, čo psy rýchlo vycítia. Veľmi dôležité sú potom športové aktivity, pretože iba správne „vybitý“ rotvajler je naozaj pokojný a vyrovnaný.
Starostlivosť o rotvajlera
Oproti výchove a výcviku je starostlivosť o rotvajlera pomerne nenáročná. Krátkosrstého rotvajlera treba vyčesávať iba minimálne a skôr sa odporúča občasná masáž prostredníctvom gumovej rukavice. U dlhosrstého rotvajlera je potom nutné vyčesávať častejšie, ale stále to nie je nič extrémne častého.
Rotvajler by pre svojho pána urobil úplne všetko a za to si vyžaduje pozornosť. Nie je teda dobré ho nechávať príliš dlho samotného.
Pre mnohých bude možno prekvapenie, že rotvajlerovi vôbec nevadí pobyt v byte. Ako sme už spomínali, je rád blízko svojho pána, takže s ním pokojne aj spí a chodí s ním všade, kam sa pohne. Je však nutné brať do úvahy aj to, že je skutočný strážca a štekanie na zvonček mu nerobí žiadny problém. To by susedia nemuseli oceniť.
Kŕmenie rotvajlera
Podobne ako svalnatejší ľudia vyžadujú na udržanie energie a svojej hmoty dostatočne kvalitnú stravu, potrebuje aj mohutný rotvajler od útleho veku veľmi kvalitný jedálniček bohatý na bielkoviny a sacharidy na zabezpečenie dostatku energie.
Rotvajlera je ideálne kŕmiť viackrát denne menšími porciami jedla. V opačnom prípade totiž hrozí torzia žalúdka, ktorá je u podobne veľkých psov veľmi častým javom. U rotvajlera potom môžete pokojne siahnuť po BARFovaní, ak si naň trúfate.
Inak je nutné voliť kvalitné suché krmivo s vysokým obsahom mäsa, ideálne aj s prímesou kĺbovej výživy, ktorá chráni jeho kĺby.
Zdravotné problémy alebo na čo rotvajleri trpia
Rotvajler je vo všeobecnosti veľmi zdravé a odolné plemeno. Napriek tomu sa u neho môžu objavovať určité zdravotné komplikácie, ktoré sú pre takéto veľké plemená typické. Ide predovšetkým o dyspláziu lakťového a bedrového kĺbu alebo sklony k obezite.
Ďalšie zdravotné komplikácie môžu byť spôsobené napríklad vrodenými chybami alebo genetickými ochoreniami. Ak máte na niečo z toho podozrenie, rozhodne neváhajte s návštevou veterinára. Rýchlosť môže byť v týchto prípadoch kľúčová a včasný zásah pomôže psíkovi k skvalitneniu jeho života.
Prečo si zaobstarať rotvajlera
- Je extrémne verný svojmu pánovi.
- Miluje všetkých členov rodiny.
- Je skvelým strážcom.
- Vďaka jeho vysokej inteligencii ho možno pri dostatočnej usilovnosti vycvičiť.
- Je možné ho chovať aj v byte.
Prečo si rotvajlera nekupovať
- Jeho výcvik nie je jednoduchý.
- Pre začiatočníkov je nevhodný.
- K cudzincom je odťažitý.
Aj napriek jeho nie príliš valnej povesti je rotvajler veľmi priateľským a prítulným plemenom, ktoré by za svojho pána doslova dýchalo. Jeho výcvik je však pomerne náročný a pre neskúseného majiteľa môže predstavovať až neprekonateľnú výzvu. Chyby sa totiž v jeho prípade neodpúšťajú a môžu prerásť vo výrazné charakterové vady, s ktorými sa potom už nedá nič robiť.
Zdroje: akc.org, dotime.com, zooplus.co.uk
Ďalšie plemená psov
Komentáre sú vypnuté.