Rimbaba obyčajná – ako pestovať túto trvácnu rastlinu?

Rimbaba obyčajná je vytrvalá rastlina s krásnymi, nežnými kvetmi. Pokiaľ sa ale pozriete na túto trvalku bližšie, rýchlo zistíte, že je plná úžasných vlastností a pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Pozrite sa na detailné informácie o rimbabe.

Rimbaba obyčajná

Rimbaba obyčajná (lat. Tanacetum parthenium) rastie a kvitne voľne v prírode v strednej a južnej Európe. Môžete ju nájsť na lúkach či pri lesoch, ale aj na strešných záhradách a neudržovaných poliach. Svojimi kvetmi vás zaujme na prvý pohľad, kedy ju často môžete zameniť s margarétou. Tá má však kvety o niečo väčšie a samotná rastlina je vyššieho vzrastu.

Účinky rimbaby na zdravie

Rimbaba obyčajná je obľúbená nielen vďaka krásnym kvietkom, medzi bylinkárkami si urobila meno aj vďaka skvelým účinkom na ľudské zdravie. Je úžasným pomocníkom na migrény a klasickú bolesť hlavy. Často sa spája aj s priaznivými účinkami pri menštruačných bolestiach. Upokojí aj črevá a celé zažívacie ústrojenstvo. Rimbaba môže zohrať úlohu pri tlmení všetkých bolestí, upokojuje telo i myseľ. Je skvelým pomocníkom pre nespavosť, a tak sa často pripravuje spolu s harmančekom alebo medovkou na pokojnú noc. 

Pestovanie rimbaby obyčajnej

Rimbabu je vhodné vysadiť zo semien hneď na začiatku jari, v marci – apríli, alebo naopak na jeseň, a to do pareniska alebo priamo do záhrady.

Výber stanovišťa

Rimbaba preferuje slnečné stanovište, poradí si aj v tieni. Vyberte priepustnú, humóznu a mierne vlhkú pôdu. Rimbaba je trvalka, ktorá rastie v menších trsoch, možno ju pestovať na záhrade aj v kvetináčoch.

Vďaka krásnemu kvetenstvu môžete rimbabu vysadiť v okrasnej časti záhrady, dobre sa ale uchytí aj medzi bylinami. Viac sa však hodí práve do záhona k bylinám, pretože včely jej vôňu neznášajú, a tak by sa mohli vyhnúť aj ostatným okrasným kvetom.

rimbaba
Zdroj foto: Peter Kovacs / Adobestock.com

Zalievanie a hnojenie

Rimbaba potrebuje pravidelnú zálievku, najmä v suchých obdobiach. Dbajte na to, aby pôda bola stále vlhká, ale nie premokrená. Na jar ju prihnojte kompostom alebo hnojivom s obsahom dusíka. Počas vegetačného obdobia môžete pridávať aj hnojivo s obsahom draslíka a fosforu. Vďaka tomu vám bylina dobre porastie aj pokvitne.

Kedy zbierať rimbabu?

Vňať rimbaby sa zbiera počas celej vegetačnej doby, ale najvhodnejší čas je pred kvitnutím – zvyčajne kvitne od júna do septembra. Zbierať však môžete aj samotné lístky, ktoré následne usušíte.

Z rimbaby si môžete pripraviť lahodný čaj alebo aj sirup vhodný na ochutenie vody alebo sladenie čaju. Dobre fungujú vlastnosti byliny vo forme tinktúry. Pre účinné bylinné zmesi sa pripravuje nielen kvet, ale aj sušený list rimbaby a vňať.

Tinktúra z rimbaby pre krásnu pleť

Skvelým prípravkom je aj pleťové mlieko z rimbaby. Lieči akné a podporuje krásnu, pevnú a hebkú pleť.

  1. Pripravte si jednu hrsť listov rimbaby a nechajte variť v asi 300 ml mlieka po dobu pol hodiny.
  2. Po uvarení stiahnite z varnej dosky a nechajte vychladnúť.
  3. Mlieko sceďte a prelejte do fľaše s tesným uzáverom.
  4. Skladujte v chlade a používajte na suchú pleť s akné každý deň.

Tip: Vyskúšajte tiež tinktúru z medvedieho cesnaku – ako ju pripraviť a používať?

Čaj z rimbaby

Čajový nálev z rimbaby obyčajnej vám môže pomôcť vyvolať menštruáciu, zmierniť menštruačné bolesti alebo napríklad žalúdočné nerovnosti.

  1. Na prípravu čaju budete potrebovať jednu lyžičku sušených listov, ktoré zalejete horúcou vodou.
  2. Nechajte nálev lúhovať aspoň desať minút a potom sceďte cez jemné sito.
  3. Výsledný čaj pite teplý po malých dúškoch.
  4. Čaj neslaďte cukrom ani medom na udržanie maximálnych účinkov.

Naučte sa pestovať aj:

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.