Reďkovky – tipy na sadenie a pestovanie

Reďkovky patria medzi rýchlo rastúcu zeleninu, ktorá nemá vysoké nároky na pestovanie, vysadiť si ich tak môže naozaj každý. Ich výhodou je, že môžu rásť v blízkosti mnohých druhov ostatnej zeleniny. Pozor si však dajte na ich zlú skladovateľnosť. Je lepšie pestovať ich na niekoľko etáp, aby ste mali prístup k stále čerstvým reďkovkám.

Odrody reďkoviek

Prvým krokom je výber tej správnej odrody. Tie sa medzi sebou líšia hlavne chuťou, dobou výsevu, ale aj rýchlosťou rastu a potrebného stanovišťa. Reďkovky teda musíte vyberať aj podľa toho, kde ich chcete pestovať v skleníku, fóliovom kryte alebo na záhone. 

Väčšina reďkoviek potrebuje k rastu zhruba 5 týždňov, niektoré druhy však dozrievajú už po troch týždňoch. Rozmyslieť by ste si mali tiež, aký tvar a farbu buľvičiek chcete. Môžu totiž byť okrúhle, valcovité či pretiahnuté. Farby sa potom pohybujú od odtieňov bielej, cez červenú až po reďkovku čiernu. Reďkovky môžu byť tiež dvojfarebné.

Kedy sadiť reďkovky?

Najčastejšie sa reďkovky vysievajú na jar. Ak to počasie dovoľuje, môžete začať s výsevom do pôdy už v marci. Pokiaľ ale máte pre reďkovky pripravené teplé parenisko alebo skleník, pokojne ich môžete vysievať už od polovice februára.

Odporúčame: Reďkovková nátierka

Sadenie reďkoviek

Vzhľadom na to, ako rýchlo reďkovky rastú, nepotrebujú vlastný vyhradený záhon. Naopak je vhodné kombinovať ich s inou zeleninou do zmiešaných záhonov. Skvele sa znášaju napríklad s: 

  • hrachom,
  • kelom,
  • šalátom,
  • mrkvou,
  • špenátom,
  • kríčkovými paradajkami.

Predsa len sa nájdu rastliny, v blízkosti ktorých sa reďkovkám nedarí. Vyhnite sa preto vysádzaniu do blízkosti čínskej kapusty a uhoriek. Vhodné nie je ani miesto po hlúbovinách a v ich blízkom okolí – taká pôda je totiž náchylnejšia na rôzne choroby.

Čo sa podmienok týka, potrebujú slnečné stanivište s dobre priepustnou pôdou. Vyhnite sa ťažkým ílovitým pôdam. Reďkovky do riadkov ostatných rastlín sejte veľmi riedko, na 10–15 centimetrov. Vďaka tomu, že rýchlo vyklíčia, čoskoro rozpoznáte riadky a môžete tak bezpečne obstarávať druhý druh zeleniny.

reďkovky
Zdroj foto: Iaroshenko Maryna / Shutterstock.com

Pestovanie reďkoviek

Pre reďkovky nie je vhodná priamo hnojená pôda, pestujte ich preto v druhej a tretej trati. Inak hrozí štipľavá chuť a napadnutie buľvičiek chorobami. Je vhodné zeminu prekypriť pred výsevom, potom už sa o ňu nemusíte nijako starať.

Dôležité je tiež vedieť, že by ste reďkovky nemali vysievať na stále rovnaké miesto. Po zbere je dobré počkať 2-3 roky pred opätovným vysiatím na toto stanovište.

Ak chcete pestovať reďkovky na balkóne, nie je to problém. Budete potrebovať nádobu, ktorá je hlboká aspoň 30 cm. Pozor však, vegetačná doba sa tak predĺži o zhruba dva týždne.

Pre väčšiu úspešnosť pri pestovaní je dobré použiť bielu netkanú textíliu, ktorá ochráni rastliny pred škodcami. Zberať plody je potrebné pravidelne. Ak ich totiž necháte prerásť, môžu drevnatieť, či mäknúť a stráca dobrú chuť.

Reďkovky sú obľúbenou zeleninou, navyše tie domáce sú mnohonásobne lepšie ako tie, ktoré zakúpite v obchode. Pestovať ich môžete v zmiešaných záhonoch, takže ani nepotrebujete špeciálne miesto, čo je veľkou výhodou.

Pozor na skočky na reďkovke

Skočky sú malé chrobáčiky o veľkosti približne 3 mm. Ide o škodce, ktoré sú najaktívnejšie počas teplého a suchého počasia. Napádajú malé rastlinky v období klíčenia a do ich listov vyžierajú dierky alebo obrýzajú okraje. Môžete sa s nimi často stretnúť na kapustovej zelenine, ale aj iných plodinách, napríklad skočky na reďkovke. Ako sa ich zbaviť?

V rámci preventívnej ochrany môžete reďkovky zakryť netkanou textíliou alebo sem prilákať užitočný hmyz, ktorý výskyt skočiek eliminuje, napr. lienky alebo zlatoočky. Okrem toho môžete samozrejme reďkovky ošetriť insekticídmi. Je tiež vhodné stiedať stanovište výsevu reďkoviek. Pestovanie na rôznych miestach každý rok znižuje riziko napadnutia skočkami.

Zdroj: masterclass.com, gardenersworld.com


Ďalšie tipy na pestovanie zeleniny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.