Postreky na stromy a kríky do jesennej záhrady
Pomaly ale iste sa blíži jeseň – a treba jednotlivé stromy a kríky pred dlhým odpočinkom dať zase do poriadku a ošetriť ich pred dlhou zimou. Aké postreky do záhrady na jeseň voliť?
Na trhu je veľké množstvo rôznych postrekov, ktoré vám ponúkajú ochranu a preventívne opatrenia. Nie každý z nás je ale vyučený záhradník, aby si dokázal poradiť sám. Preto sa často pýtame svojich blízkych na skúsenosti s jednotlivými produktmi – alebo sa informujeme na predajni a necháme si prostriedok na daný problém odporučiť. Starostlivosť o záhradu pred zimou je dôležitá. Poďme sa teda pozrieť čo s tým môžete urobiť.
Čo robiť pred jesenným postrekom stromov
Pred tým, než začnete stromy striekať, musíte urobiť pár základných krokov:
- Pozbierajte postupne opadané lístie.
- Odstráňte zvyšky zoschnutých plodov.
- Ak narazíte na vetvy, ktoré sú zničené oberaním plodov, tak ich určite skráťte. Stromu sa tým uľaví a na jar vám narastú krásne nové vetvičky.
- Pokiaľ sa na kôre stromu objavili nejaké odreniny, musíte zaistiť ich ošetrenie a aby k odieraniu už nedochádzalo.
Pokiaľ toto všetko máme hotové, môžeme sa vrhnúť na postreky.
Postrek na hubové choroby
Tento problém trápi väčšinu záhradkárov. Hubové choroby často prezimujú na listoch, ktoré potom opadajú na zem. Alebo ich môžeme nájsť na zoschnutých plodoch, ktoré prenesú chorobu aj v budúcom roku. Tiež sa udržujú na kôre v jednotlivých šupinkách, ku ktorým sa ťažko dostaneme.
Často sa táto choroba objavuje pri jabloniach a hruškách, na listoch kôstkovín či pri orechu. Ak tejto chorobe nezabránite teraz na jeseň, tak sa na jar rozbehne vo veľkom. Preto je vhodné použiť niektorý z postrekov na hubové choroby, využiť môžete napríklad meďnatých fungicídov. Postrek proti hubovým chorobám môžete použiť po opadaní lístia, a hlavne za suchého počasia.
Odporúčané sú napríklad Champion 50 alebo Kuprikol 50.
Postrek proti kučeravosti lístia
Toto je najčastejšie ochorenie broskýň. Opäť je vhodné použiť meďnaté fungicídy. Dôležité je starostlivo postrek proti kučeravosti nastriekať do celej koruny stromu. Aj keď by sa ošetrenie proti kučeravosti malo robiť na jar, odporúča sa vykonávať ho aj na jeseň po opadaní lístia za suchého počasia.
Odporúčané sú napríklad tieto produkty: Cuprocaffaro, Flowbrix, Funguran-OH 50 WP, Champion 50 WP, ale určite by ste našli aj množstvo ďalších.
Kombinácia hnojiva a postrekov
Tak ako ľudia berú rôzne vitamíny, tak aj stromy potrebujú po náročnom plodení úrody opäť obnoviť a vyživiť. Preto je vhodné použiť aj postreky aj hnojivá. Medzi obľúbené patrí hnojivo “Jesenná výživa Hortilon”. Je vodné ako na výživu stromov, tak aj trávnikov či drevín. Tým, že obsahuje nízke množstvo dusíka a veľké množstvo draslíka dosahuje to, že rastliny či stromy už ďalej nerastú. Zaručuje tým úspešné prezimovanie.
Vápno na stromy
Veľké výkyvy počasia cez deň a v noci spôsobujú pri stromoch namŕzanie kmeňa, čo stromu veľmi škodí, a potom kmene praskajú. Namŕzanie najčastejšie napadá čerešne, višne a marhule. Ideálne je teda natieranie kmeňov stromov vápnom na jeseň, predídete tak problému s praskaním kmeňov.
Zdroj: hobby.blesk.cz, zahradnickakucharka.cz, bydleni-ok.cz
Ďalšie zaujímavé články
Komentáre sú vypnuté.