Portulaka – ako na jej pestovanie a využitie?
Portulaka je rod rastlín, ktorý zahŕňa viacero druhov, a je známy svojou odolnosťou a schopnosťou rásť aj v náročnejších, suchých podmienkach. Niektoré druhy sú obľúbené pre ich okrasné využitie, napríklad Portulaka plnokvetá, zatiaľ čo taká Portulaka zeleninová je jedlou rastlinou, často využívanou v kuchyni.
Druhy portulaky
Medzi najznámejšie druhy portulaky patria:
- Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea) – tento druh je tiež známy ako kuria noha alebo šrucha. Je to jedlá rastlina, ktorá sa často využíva v kuchyni. Má malé sukulentné listy, ktoré môžu byť konzumované čerstvé alebo varené. Je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, draslík, horčík a vitamíny C a B.
- Portulaka plnokvetá (Portulaca grandiflora) – tento druh je známy svojimi žiarivými a farebnými kvetmi, ktoré môžu byť jednofarebné alebo viacfarebné. Portulaka plnokvetá je populárna ako okrasná rastlina v záhradách a na balkónoch. Kvetina sa otvára len pri priamom slnečnom svetle a zatvára v zatiahnutom počasí alebo večer.
Pozn. Na opis rôznych kultivarov alebo hybridov portulaky grandiflory, ktoré majú veľké kvety, môže byť použitý aj pojem portulaka veľkokvetá.
Vzhľad portulaky
Portulaka zeleninová má dužinaté, sukulentné listy, ktoré sú zvyčajne zelené, ale môžu mať aj červené alebo purpurové odtiene. Stonky sú tiež sukulentné, často sa vetvia a ťahajú po zemi. Táto rastlina je obľúbená práve pre svoje jedlé listy a stonky. Farba kvetov môže byť žltá, zvyčajne sa otvárajú iba na priamom slnku.
Portulaka plnokvetá má tiež sukulentné listy, ale sú úzke, dlhé a ihličkovité. Farba je prevažne zelená. Stonky sú sukulentné, ležaté alebo mierne vystúpavé, často sa vetvia a tvoria husté koberce na zemi. Kvety sú jej najvýraznejšou črtou – sú veľké, jasné, a majú viacero farieb vrátane ružovej, červenej, oranžovej, žltej a bielej. Môžu byť jednofarebné alebo viacfarebné, často s veľmi žiarivými a nápadnými vzormi.
Pestovanie portulaky
Pestovanie tejto rastliny je nenáročné. Čo ale pre bezproblémový rast potrebuje, je dostatok slnečného žiarenia. Vyberte miesto, kde bude rastlina vystavená priamemu slnečnému svetlu aspoň šesť až osem hodín denne.
Pôdu jej doprajte dostatočne priepustnú, najlepšie piesočnatú. Ťažká, ílovitá zemina, ktorá zadržiavaja vodu, nie je vhodná. Portulaka je veľmi odolná voči suchu vďaka svojim sukulentným (dužinatým) listom, ktoré uchovávajú vodu. Zalievanie by malo byť mierne, iba keď je pôda úplne suchá.
Keďže sa jedná o plazivú rastlinu, je vhodné ju umiestniť k múriku alebo k skalke, o ktorú sa bude môcť oprieť a vytvorí vám krásnu prírodnú dekoráciu. Prihnojiť ju stačí raz mesačne rozpustným hnojivom vo vode. Odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili nové kvitnutie.
Kedy sadiť portulaku?
Najlepší čas na výsev je začiatok mája, aby ste mali istotu, že už nebudú nočné mrazy. Portulaku môžete začať vysievať zo semien priamo do zeme. Semená portulaky jemne zakryte tenkou vrstvou pôdy a udržujte vlhkú do klíčenia. Vyklíčia vám pomerne skoro, do dvoch týždňov by ste mali vidieť výsledok – a pokiaľ bude dostatočne svietiť slnko, bude vám kvitnúť celé leto. Kvety portulaky sa totiž otvárajú slnku. Často sa tiež stane, že sa vám na ďalší rok ujme sama, pretože prirodzene vysemení.
Ak pestujete portulaku zeleninovú (Portulaca oleracea) pre jedlo, listy môžete zberať priebežne. Mladé listy a výhonky sú najchutnejšie.
Využitie portulaky
Najzdravší variant prípravy jedla z portulaky zeleninovej je jej pridanie do šalátov. Môžete ju kombinovať s klasickou zeleninou, ako sú paradajky, papriky a uhorky. Tiež je chutná ako prísada do tvarohových nátierok či polievok.
Šťava z portulaky je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá. Je skvelá pri chudnutí, pretože reguluje hladinu tuku v tele a podporuje trávenie. Jej listy sa prikladajú na popáleniny a iné kožné ochorenia. Čo ale najviac oceňujú ženy je jej účinok proti starnutiu – v tradičnej čínskej medicíne sa pre tento účinok podáva odvar z 10 gramov suchej vňate na jeden liter vody. Treba ho popíjať trikrát denne pred jedlom.
Zdroj: southernliving.com, gardendesign.com
Ďalšie rastliny do vašej záhrady
Komentáre sú vypnuté.