Podbeľ liečivý – zber a aké sú jeho pozitívne účinky?
Podbeľ liečivý, resp. lekársky, je obľúbená jarná bylinka. Zohráva úlohu pri liečbe kašľa, hrdla a prechladnutia. Podbeľový čaj s medom chutí skvele a zaženie všetky choroby. Aké sú jeho účinky a kde a kedy rastie?
Podbeľ liečivý
Podbeľ liečivý (lat. Tussilago farfara), označovaný aj za podbeľ lekársky, je trváca bylina, ktorá je známa svojimi liečivými účinkami. Rozšírený je hlavne v Európe, Ázii a v severnej Afrike. Podbeľ si často ľudia pletú s púpavou – a to kvôli tomu, že sú si tieto dve rastlinky vzhľadovo veľmi podobné – obe majú žlté kvety.
Podbeľ kvitne skoro na jar, ešte predtým, ako vyrašia jeho listy, tzn. na začiatku jeho kvitnutia uvidíte len kvety bez listov. Naopak, púpava kvitne neskôr na jar a počas leta, keď sú jej listy už plne vyvinuté. Listy podbeľa sú veľké, srdcovité alebo okrúhle, s charakteristickým bielym alebo sivým chlpatým povrchom na spodnej strane. Listy púpavy sú oproti tomu zúbkované, bez chĺpkov.
Kedy a kde rastie podbeľ?
Pokiaľ je pekný teplý rok, objavuje sa v prírode už v marci. Ak chcete zbierať listy, na tie si počkáte približne do konca apríla, začínajú totiž rásť až keď odkvitnú kvety.
Podbeľ si vyberá pre svoj rast doslova tie najhoršie miesta, čo hovorí o jeho skutočnej nenáročnosti na podmienky. Veľmi často sa vyskytuje na okrajoch ciest, v kamenných a štrkových podmienkach alebo na holých stráňach. Pri ceste ho býva naozaj hojne, snažte sa však nájsť lepšie miesto a nezbierať ho v prašných a špinavých podmienkach.
Zber podbeľu
Najčastejšie sa zbierajú kvety podbeľa. Pri zbieraní môžete spolu s kvetom odtrhnúť aj časť stonky, však dlhú maximálne jeden centimeter. Zbierať môžete aj listy, ktoré sa však objavujú neskôr. Tie zbierajte ideálne od mája do júna.
Ako sušiť podbeľ?
Podbeľ veľmi rýchlo podlieha skaze resp. plesni, preto je dôležité rýchlo túto bylinku usušiť a uschovať vo vhodnej nádobe (sklenená či plechová nádoba, papierové vrecká a pod.) na suchom a tmavom mieste.
- Po zbere jemne očistite podbeľ od prachu a nečistôt. Môžete ho opláchnuť pod tečúcou studenou vodou, ale potom ho musíte nechať prirodzene odkvapkať a trochu preschnúť, aby sa odstránila prebytočná voda.
- Rozložte listy alebo kvety na čistú plachtu/sieť na sušenie v jednej vrstve. Uistite sa, že medzi nimi je dostatok priestoru pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. Sušiť môžete v interiéri v dobre vetranom priestore alebo v sušičke na bylinky pri nízkej teplote. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu počas sušenia, aby ste zachovali účinné látky.
- Sušenie môže trvať niekoľko dní až týždeň v závislosti od metódy sušenia a vlhkosti v prostredí.
- Usušený podbeľ uložte do vzduchotesných nádob alebo papierových sáčkov. Skladujte ich na tmavom, suchom a chladnom mieste, aby ste predĺžili ich trvanlivosť a zachovali liečivé vlastnosti.
Mohlo by vás zaujímať: Ako na sušenie byliniek – vyskúšajte 3 najobľúbenejšie spôsoby.
Liečivé účinky podbeľu
Podbeľ lekársky obsahuje mnoho slizu, čo síce neznie vábne, ale práve tento sliz dokáže účinne obaliť krk (teda zmierniť bolesť hrdla) a upokojiť dýchacie cesty v čase prechladnutia. Nielen s bolesťou v krku, ale dokáže pomôcť aj pri bronchitíde či laryngitíde. V iných kultúrach sa dokonca podbeľ fajčí, ak máte bolesť v krku. My však skôr odporúčame si uvariť čaj z podbeľa s citrónom.
Nielen vnútorne, ale aj zvonka dokáže podbeľ pomôcť. Ak máte zamestnanie, kedy ste neustále na nohách – napríklad ako servírky, môžete pociťovať hyperhidrózu chodidiel, teda nadmerné potenie. Povarte jednu hrsť listov podbeľa v jednom litri vody po dobu desiatich minút. Tento odvar nalejte do nízkeho lavóra, do ktorého si ponoríte nohy a doprajete im skvelý kúpeľ. Samozrejme po tom, čo necháte odvar dostatočne vychladnúť.
Medzi ďalšie liečivé účinky podbeľa patria :
- podbeľ lieči zápaly horných dýchacích ciest,
- lieči zápaly ďasien a ústnej dutiny,
- pomáha pri liečbe pľúc použitím obkladov na hrudník,
- tlmí reumatické bolesti,
- lieči ekzémy, kožné ochorenia a vyrážky,
- pomáha liečiť zápaly žíl.
Podbeľový čaj
Pokiaľ si budete pripravovať bylinkový čaj, odmerajte si jednu čajovú lyžičku kvetín, ktorú zalejete do hrnčeka vriacou vodou. Nechajte 10 minút lúhovať a pridajte aj jednu lyžičku medu. Najlepšie je piť tento čaj hneď ráno, kedy je dráždivý kašeľ najsilnejší, a tiež jednu šálku pred spaním. V závislosti na tom, aký silný váš kašeľ je, môžete vypiť 3 – 4 šálky čaju denne.
Pozor! Podbeľ sa neodporúča užívať tehotným ženám, dojčiacim ženám ani malým deťom, pretože obsahuje alkaloidy.
Tinktúra z podbeľa
Na prípravu tinktúry budete potrebovať:
- čerstvé listy a kvety podbeľa,
- aspoň 40 % alkohol.
Postup je jednoduchý a rovnaký ako pri všetkých ostatných tinktúrach. Kvety vložte do fľaše alebo inej sklenenej nádoby, môžete ich predtým nastrihať na menšie časti. Následne zalejte alkohol tak, aby boli kvety a listy celé ponorené. Nechajte macerovať aspoň 2 týždne a každý deň obsah nádobky zatrepte. Potom obsah sceďte, najlepšie do tmavej nádobky.
Pri zdravotných problémoch môžete užívať 3x denne po 10 kvapkách. Tinktúru môžete využiť aj ako kloktadlo, stačí keď do vody kvapnete pár kvapiek.
Tip: Tinktúra z medvedieho cesnaku – ako ju pripraviť a užívať?
Využitie v gastronómii
Kvety tejto byliny môžete konzumovať nielen varené, ale aj surové – napríklad ako prísada do šalátov. Avšak pre tento prípad je nutné ich zbierať veľmi mladé, staršie kvety aj listy už môžu byť horké. Sušený podbeľ potom môžete použiť ako dochucovadlo prakticky do každého jedla, dokáže aj nahradiť soľ, a to hlavne u osôb, ktoré dodržiavajú prísnu diétu bez soli.
Zbierate túto bylinky aj u vás doma? Ako ju najčastejšie zvyknete využívať?
Zdroj: webmd.com, healthline.com
Komentáre sú vypnuté.