Predmenštruačný syndróm (PMS) – čo to je a ako uľaviť od bolesti?
Pre každú ženu je menštruácia prirodzenou záležitosťou. Avšak mnoho žien sa musí stretávať s veľmi nepríjemnými stavmi, zvanými PMS – predmenštruačný syndróm. PMS so sebou nesie fyzické aj psychické ťažkosti a ženu môže na nejaký čas úplne vyradiť z bežného života. Ako si teda pomôcť, pokiaľ sa vás to tiež týka?
Čo je PMS a aké sú príznaky
Predmenštruačný syndróm (PMS) je stav, nie choroba. Objavuje sa u žien tesne pred samotnou menštruáciou.
- Obvykle sa dostavuje asi týždeň pred začiatkom krvácania a nesie so sebou veľmi nepríjemné stavy, bolesti aj psychické ťažkosti.
- Niektoré ženy ho mávajú miernejšie, mnoho sa ale musí stretávať s vážnejšími ťažkosťami, ktoré ich môžu na čas úplne vyradiť z bežného života.
- Naozaj nie je dobré ho podceňovať. Bolesti navyše často zotrvávajú aj po začiatku menštruácie samotnej a odznievajú až po prvých dňoch krvácania. Na vine je najmä hormonálna nerovnováha.
Medzi najčastejšie fyzické príznaky patria:
- bolesti brucha a kŕče v oblasti podbruška,
- bolesti hlavy,
- chrbta,
- kĺbov,
- svalov,
- únava,
- vyčerpanie,
- zvýšená teplota.
Dosť často má žena veľmi citlivé bradavky a zväčšené prsia, problémom je aj nadúvanie, zadržiavanie vody a pocit plnosti. Ďalej medzi príznaky patrí zlý spánok alebo naopak zvýšená potreba spánku, nevoľnosti, zažívacie ťažkosti až zvracanie, opuchy členkov či prstov, zvýšená chuť na jedlo, a najmä určité potraviny a sladké. Objavujú sa aj kožné problémy a akné.
PMS a psychika
PMS ale sprevádzajú aj psychické problémy, žena sa cíti byť podráždená, psychicky nevyrovnaná, niekedy to môžu byť stavy pripomínajúce depresie. Úzkostné stavy strieda agresivita, zlosť, návaly plaču. Psychické napätie môže byť silné, žena stráca záujem o všetky úplne bežné činnosti, nesústredí sa a stráca sebavedomie.
Triky ako uľaviť od bolesti PMS
Pokiaľ predmenštruačný syndróm udrie vo veľkej miere, žena je na túto dobu naozaj vyradená z bežného fungovania a potrebuje pomoc. Tú môže ponúknuť gynekológ, lekár totiž môže začať liečbu hormonálnu, zaberá napríklad antikoncepcia. Na bolesti je tiež možné užívať lieky. Pomôcť vám ale môže aj príroda a ďalšie triky, s ktorými možno predmenštruačný syndróm lepšie zvládnuť.
Na zmiernenie predmenštruačného syndrómu veľmi dobre funguje pohyb. Stačí sa prekonať a vyraziť von na prechádzku, pomôcť môže aj joga, cvičenie na gymnastických loptách alebo iný typ relaxačného cvičenia. Vďaka pohybu sa zmiernia kŕče a odznejú aj bolesti, zlepší sa prekrvovanie organizmu. Zájsť si ale môžete aj na masáže, ktoré taktiež prinášajú úľavu.
Jedálny lístok počas PMS
Určite je dobré ustrážiť si, čo jete. Strava by v tomto období mala byť bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály. Výborný je horčík, vápnik, z vitamínov potom B6 a E. Dbajte aj na dostatočný prísun ovocia a zeleniny, a aj keď sa to môže zdať nemožné, skúste sa v tomto období vyhýbať zvýšenej konzumácii cukru, soli a kofeínu. Obvykle ale práve na sladké majú ženy pred menštruáciou najväčšiu chuť. Čokoládu si dať môžete, ale rozhodne s mierou.
Bylinková prvá pomoc
No a určite je vhodné siahnuť po bylinkách, ktoré mali osvedčené už naše babičky. Asi najznámejšou bylinkou na zmiernenie ťažkostí predmenštruačného syndrómu je ľubovník bodkovaný. Táto bylinka totiž pôsobí priaznivo ako na psychický stav človeka, tak aj zmierňuje črevné a žalúdočné ťažkosti, uľavuje od kŕčov a zbaví telo stresu, ovplyvňuje aj úzkostlivé stavy.
Alchemilka obyčajná potom výborne funguje na menštruačné bolesti a upravuje krvácanie. Ďalej môžete vyskúšať harmanček, medovku, rimbabu, rebríček a na nepríjemné nadúvanie je výborný čaj z rasce.
Predmenštruačný syndróm ale určite nepodceňujte, pokiaľ nezaberajú bylinky, pohyb ani zmena jedálnička, poraďte sa s gynekológom.
Zdroj: helloclue.com
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať
Komentáre sú vypnuté.