Pitahaya – ako pestovať dračie ovocie a aké má účinky?

Pitahaya, teda dračie ovocie nie je na Slovensku až tak známe. Jeho súčasťou je sladká dužina plná semienok. Obľúbené je medzi labužníkmi aj vyznávačmi zdravého životného štýlu. Transport dračieho ovocia je veľmi náročný, čo je dôvodom, prečo sa žiarivé červené ovocie snaží veľa ľudí u nás vypestovať.

Čo je pitahaya?

Pitahaya, nazývaná aj dračie ovocie, je exotické ovocie s jedinečným vzhľadom a chuťou. Rastie na kaktuse Hylocereus. Plody sú oválneho tvaru s ružovou alebo žltou šupkou pokrytou šupinatými výrastkami, ktoré pripomínajú šupiny draka. Dužina môže mať bielu, žltú alebo červenú farbu a je posiata drobnými čiernymi semienkami. Prevoz dračieho ovocia z tropických krajov je veľmi náročný, preto je ľahšie ho zohnať v sušenom alebo mrazenom stave.

Ako chutí dračie ovocie?

Chuť  je jemne sladká a osviežujúca – pripomína mix kiwi, melónu a egrešu. Textúra dužiny je jemná a želatínová, s malými semienkami, ktoré pridávajú trochu chrumkavosti.

Mohlo by Vás zaujímať: Ako vypestovať mango z kôstky? Aké sú jeho účinky a ako ho jesť?

Účinky dračieho ovocia na zdravie

Dračie ovocie obsahuje veľké množstvo vlákniny a je veľmi málo kalorické, čo je ideálna kombinácia na redukciu váhy. Okrem vlákniny sú súčasťou ovocia základné vitamíny a minerály, ale aj rastlinné zlúčeniny – polyfenoly, karotenoidy a betacyaniny.

Zápaly a chronické choroby sú spôsobené voľnými radikálmi. Proti nim úspešne fungujú antioxidanty, ktoré sú často súčasťou ovocia, dračie ovocie nevynímajúc. Antioxidanty fungujú tak, že neutralizujú voľné radikály, čím eliminujú poškodzovanie buniek a zápalu.

Zásadný vplyv na imunitný systém má váš spôsob života, predovšetkým stravovania. Vysoký prísun vitamínu C a karotenoidov z dračieho ovocia môže zohrať úlohu pri posilnení imunitného systému.

Železo nie je často súčasťou ovocia, pitahaya je však výnimkou. Mnoho ľudí trpí nedostatkom železa. V skutočnosti sa odhaduje, že 30 % svetovej populácie má nedostatok železa, čo z neho robí celosvetovo najbežnejšiu chýbajúcu živinu. Dračie ovocie obsahuje veľkú dávku železa a vitamínu C, ktorý pomáha k jeho vstrebávaniu.

Horčík je tiež súčasťou dračieho ovocia. Je nutný až k 600 biochemickým procesom v tele.

pestovanie dračieho ovocia
Zdroj foto: Bigc Studio / Adobestock.com

Pestovanie pitahaya

Aj pri sebe väčšej starostlivosti sa pravdepodobne kvetov a plodov nedočkáte, to vám však nemusí brániť si pekný pitahaya kaktus vypestovať.

Dračie ovocie môžete pestovať zo semien, odrezkov alebo kúpiť už zakorenenú rastlinu.

Pitahaya potrebuje veľa svetla, ideálne je umiestniť ju na južné okno. V lete ju môžete pestovať aj vonku na terase alebo balkóne. Optimálna teplota je 20 až 30 °C, v zime by nemala klesnúť pod 10 °C. Dobre dariť sa jej preto bude aj v skleníku.

Ako sadiť pitahaya zo semien?

Pred zasadením namočte semená na dve hodiny do teplej vody. Na zasadenie použite piesčitý substrát určený pre kaktusy, ale môžete si ho namiešať aj doma z rašeliny, piesku a perlitu. Rastlina je popínavá a pri raste sa plazí, preto použite oporu, napr.mriežku alebo treláž.

Polievanie a hnojenie

Dračie ovocie preferuje suchšie prostredie, preto ju nie je nutné často zalievať. Medzi zálievkami počkajte, kým substrát vyschne. Prihnojujte raz mesačne počas vegetačného obdobia, tj. jar a leto, hnojivom pre kaktusy.


Tipy na pestovanie ďalšieho exotického ovocia

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.