Akú zeleninu pestovať v skleníku? Základné pravidlá

Čo pestovať v skleníku? Okrem základných surovín ako uhorky, paradajky či papriky skúste aj ďalšiu zeleninu. Pri pestovaní v skleníku je tiež dôležité dodržiavať základné pravidlá.

V skleníku sa zelenine darí obvykle viac, než vonku. Je to z toho dôvodu, že pestovanie rastlín vonku ovplyvňuje počasie. Dážď, vietor, sucho, prízemné mrazy a ďalšie. Z tohto dôvodu je lepšie, keď niektoré druhy zeleniny presuniete do skleníka.

TIP: Ako vybrať záhradný skleník?

Ako pestovať uhorky v skleníku

Uhorky sa rozrastajú do širokej plochy, z toho dôvodu by ste pod ne nemali sadiť nič ďalšie. Tiež si žiadajú pomerne veľa miesta, optimálna je výsadba 2-3 rastlín na m². Substrát by ste mali udržiavať neustále vlhký, dajte si však pozor na zalievanie. Na listoch s chĺpkami sa voda drží dlho, a hrozí tak vznik plesne.

Uhorky veľmi bujne prirastajú, preto ich treba zhruba raz týždenne zastrihnúť, aby namiesto plodov nevznikali plané výhony. V dolnej časti stonky by ste mali vyštiepať všetky postranné výhony. Tie ďalšie potom zastrihnite za prvým až druhým listom. Od konca júla už prestáva uhorka toľko rásť a nie je preto potrebná tak častá úprava.

Kedy vysádzať uhorky v skleníku? Najlepší čas na vysádzanie uhoriek je v prvej polovici apríla.

Ako pestovať paradajky v skleníku

Paradajky majú radšej o niečo chladnejšie prostredie s nízkou vzdušnou vlhkosťou a dostatkom čerstvého vzduchu. Preto by mala byť v prednej časti skleníka, kde môžete vetrať.

Znesú aj krátkodobé sucho, potrebujú však dostatok vlahy. Pre správny vývoj plodov žiadajú hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka. Okrem 5 horných vetvičiek odstráňte všetky postranné výhonky.

Kedy vysádzať paradajky do skleníka? Paradajky vysádzajte v skleníku koncom marca, alebo začiatkom apríla.

ako pestovať paradajky v skleníku
Zdroj foto: eugenegurkov / Shutterstock.com

Ako pestovať papriky v skleníku

Vzhľadom na to, že je paprika teplomilná, je pre ňu skleník ideálnym prostredím. Oproti uhorkám zapúšťajú korene hlbšie, to znamená, že povrch substrátu môže ľahko preschnúť. Papriky však majú rady vlhkú pôdu, myslite preto na pravidelnú zálievku.

Cez celé leto výhony zaštipujte, v spodnej tretine až polovici rastliny sa zbavte všetkých výhonov, tie v hornej časti zastrihnite za 4. až 6. listom. Vzhľadom na husté listy paprík nie je vhodné pod nimi pestovať ďalšie plodiny kvôli nedostatku svetla.

Kedy vysádzať papriky do skleníka? Najlepší čas na vysádzanie je v druhej polovici apríla, začiatkom mája. Dajte pozor na mrazy.

Papriky aj paradajky sú vhodnou zeleninou na predpestovanie, začať by ste mali už vo februári, potom v apríli môžete vysadiť pripravené a životaschopné rastliny.

Čo ďalšie pestovať v skleníku?

V skleníku môžete pestovať aj ďalšie druhy zeleniny ako je:

Výhodou šalátov je, že rastú veľmi rýchlo, môžete ich preto sadiť v niekoľkých vlnách a žať po celú sezónu.

Základné pravidlá pestovania v skleníku

Či už si vyberiete malý alebo veľký skleník, mali by ste vedieť, ako sa oň správne starať. Takéto pestovanie má totiž niekoľko pravidiel:

  • vykonávanie údržby,
  • vetranie skleníka,
  • odstránenie buriny,
  • ochrana pred škodcami,
  • opora rastlín,
  • správna zálievka,
  • postupný zber plodov.

Všetky tieto body sú rovnako dôležité, a preto sa na ne pozrieme bližšie.

Údržba skleníka

Začiatkom nového roka by ste mali vykonávať údržbu skleníka. To znamená čistenie stien, výmenu a dezinfekciu pôdy, hnojenie a tiež sírenie vnútorného priestoru. Ak by ste tento proces vynechali, veľmi by to uškodilo budúcej úrode.

Vetranie skleníka

Obzvlášť pri slnečnom počasí je dôležité vetrať. Vďaka tomu ochladíte vnútorný priestor, znížite vzdušnú vlhkosť a navyše umožníte prístup opeľovačom. Vetrať môžete manuálne, a ak máte malý skleník alebo by ste radi ešte zdvihli kvalitu vzduchu, môžete zaobstarať automatické vetracie systémy, ktoré pri určitej teplote otvoria okná.

Časté odstraňovanie buriny

Skleník je skvelým prostredím pre plodiny, to znamená, že sa v ňom rovnako dobre darí aj burine. Práve z toho dôvodu by ste sa často mali venovať čisteniu záhonov a prekypreniu pôdy.

Škodcovia v skleníku

V teple skleníka sa páči aj škodcom, najmä slimákom, mravcom, voškám a roztočom. Pravdepodobne to nebude ľahký boj, ale zaobídete sa aj bez chemických prostriedkov. Výskyt škodcov by ste mali pravidelne sledovať. Vhodné sú lepové doštičky.

V období od mája do septembra by ste mali skleník kontrolovať denne. Ide totiž o malý priestor, ktorý škodcov naozaj láka, úrodu tak môžu zničiť v priebehu niekoľkých mála dní.

Opora pre rastliny

Súčasťou kvalitného skleníka by mala byť aj opora pre rastliny, na tú by ste rozhodne nemali zabudnúť. Tá im totiž zabráni ležať na pôde, čo obmedzí výskyt plesní a hniloby. Navyše väčšinou rastliny rastú rýchlo do výšky a ich plody sú ťažké, samy sa tak len ťažko udržia vzpriamene.

Výdatná zálievka

Záhradný skleník väčšinou slúži na pestovanie plodín, ktoré majú rady špecifickú klímu, a to teplo a vlhko. Z toho dôvodu by ste mali zalievať často. Vodu používajte iba odstátu, jej teplota by mala byť podobná tej v skleníku. Zalievajte radšej ráno, aby do večera stihla voda uschnúť, čím znížite riziko nákazy chorobami. Správna zálievka prebieha iba na pôdu, ideálne kvapôčkovou závlahou.

Zber plodín zo skleníka

Väčšina plodín v skleníku potrebuje postupný zber. Čím viac ich totiž žnete, tým viac ich podnecujete k ďalšiemu plodeniu. Nie je preto dobré nechávať plody prerastať či prezrievať.

Skleník môžeme využiť prakticky po celý rok, okrem zimných mesiacov. Pokiaľ milujete obdobie, kedy si môžete žať vlastnú zeleninu zo záhrady, v zimných mesiacoch nezúfajte. Vypestovať si môžete priamo v byte mikrozeleninu alebo microgreens, ktorá vám dodá živiny aj počas chladných mesiacov, keď už vonku nič iné nevypestujete.

Najčastejšie chyby pestovania

  1. Zlý výsev – chybou môže byť skorý výsev, rastlinky potom nemajú dostatok svetla na správny rast. Ďalším problémom býva nedostatočná hygiena, čo vedie k padaniu rastlín.
  2. Častá zálievka – pri malých rastlinách, ktorých korene nedokážu využiť všetku vodu, je zbytočné ich prelievať, spôsobí to totiž zhnitie. Prevenciou môže byť vykurovaný skleník, ktorý aj v chladnom počasí zaistí vysychanie pôdy.
  3. Nedostatočná zálievka – nedostatok vody sa prejavuje drevnatením plodín, horkosťou a tuhosťou. Plody môžu tiež praskať.
  4. Hĺbka sadenia – predovšetkým pri šaláte musí srdiečko zostať nad zemou. Inak sa bude hromadiť voda.
  5. Popálenie listov – k tomu dochádza pri prílišnom hnojení, keď zálievka nestihne na listoch uschnúť a potom svieti slnko.

Pestovanie plodín v skleníku sa môže zdať ako taká malá veda. K správnemu postupu totiž musíte poznať mnoho dôležitých informácií. Odmenou za túto námahu vám však budú neodolateľné domáce plody.

Zdroj: greenhousemag.com, gardeningknowhow.com


Ďalšie tipy do záhrady

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.