Olivovník – pestovanie v kvetináči, zazimovanie a zber
Olivovník je možné pestovať na záhrade aj v kvetináči, a to dokonca v našich podmienkach. Je to veľmi pekná drevina, ktorá je ozdobou záhrad či balkónov. Ako teda pestovať olivovník u vás doma?
Olivovníky (Olea europaea alebo Olive tree) poznáte pravdepodobne z ciest po Stredomorí. Pestovaný olivovník v črepníku bude impozantnou dekoráciou interiéru. A navyše môžete žať obľúbené čerstvé olivy. Pestovanie olivovníka v kvetináči nie je náročné, môže sa o to s úspechom pokúsiť aj úplný začiatočník.
Počítajte ale s tým, že olivovníky rastú pomaly a budete potrebovať veľa trpezlivosti, než sa dočkáte prvej úrody. Našťastie v kvetináči sa proces dospievania stromčeka urýchľuje, takže nemusíte čakať celé desaťročia (až stáročia), ako to bežne býva.
Pestovanie olivovníka
Olivovník európsky nie je náročný na pestovanie, ani na zloženie zeminy. Stačí mu substrát zložený zo záhradnej zeminy a piesku v pomere 1:1. Nezabudnite na kvalitnú drenáž, neznesie premokrenie. Za to olivovník potrebuje dostatočný prísun čerstvého (nie vlhkého) vzduchu. Pokiaľ sa pýtate, či môžete umiestniť olivovník na balkón, pokojne môžete, vhodným miestom je aj slnečná terasa. Rozhodne lepšie znesie občasné nezaliatie, než prelievanie. Takže dobrá správa pre vyťažených pestovateľov – obdobie sucha olivovníku nevadí, práve naopak.
Prinášame vám pár dobrých tipov, ako pestovať strom olivovník v kvetináči v našich podmienkach:
- Pôda – má v obľube piesočnatohlinitú pôdu, môže byť aj mierne zásaditá.
- Zalievanie – olivovník neznáša premokrenú pôdu a nevyhovuje mu ani vlhký vzduch. Preto ho zalievame primerane.
- Rez olivovníka – vykonávame ho na jar alebo na podzim. Olivovník môžeme postupne tvarovať a vytvoriť tak z neho olivovník bonsai do záhrady.
- Čerstvý vzduch – olivovník potrebuje veľa čerstvého vzduchu, nevadí mu ani vystavenie vetru.
Zazimovanie olivovníka
Olivovník v zime preneste do miestnosti, kde je suchý vzduch (do 50% vzdušnej vlhkosti), ideálne s teplotou okolo 10 ° C, avšak prežije aj vo vnútri, kde sa kúri. Olivovník v kvetináči umiestnite na chladné, ale svetlé miesto.
Myslite na to, že olivovník nemá rád časté sťahovanie. Na premiestnenie z miestnosti von či naopak bude reagovať opadávaním listov. Listy mu padajú aj v prípade preliatia. V takejto situácii stačí ponechať olivovník pár dní bez zálievky a jeho stav sa sám upraví. Pri dlhodobom premokrení hrozí uhnívanie koreňov a to sa napraviť nedá.
Kedy plodí olivovník
Asi väčšinu pestovateľov zaujíma, kedy sa môžu dočkať prvých vlastných olív. Ak si zaobstaráte obojpohlavnú rastlinu, prípadne 2 rastliny odlišnej odrody, môžete očakávať malé plody v letnom období rádovo v 5. až 7. roku. Ide o prípad, kedy pestujete olivovník v kvetináči, vonku v záhrade je úroda ešte o niečo neskôr.
Zber olív
Ak sa tešíte na domácu úrodu vlastných olív, nenechajte sa zmiasť ich plodmi. Zrelé olivy sú veľmi trpké, relatívne suché a takmer nepožívateľné. Preto sa často stretávame s olivami v náleve, poprípade sa olivy nechávajú kvasiť.
Keď sa olivy zbierajú v oblasti Stredomoria, riadi sa heslom, že dobrá oliva nesmie byť ani príliš zelená, ani príliš čierna, musí byť tak akurát, inak neobsahuje dostatočné množstvo oleja. Pri úprave olív je potrebné dbať na to, aby ste s nimi zaobchádzali šetrne, tak, aby neprišli o svoje vzácne vitamíny, antioxidanty a nenasýtené mastné kyseliny. Olivy sú liek z prírody, obsahujú tiež vitamín A, E, železo, horčík a vápnik.
Vedeli ste, že olivový olej a jeho pravidelná konzumácia znižujú výskyt nádorových, srdcových a cievnych ochorení? Pozitívne ovplyvňuje aj pleť a dobré zažívanie.
Čierne vs zelené olivy
Čierne olivy sa považujú za zrelé plody olivovníka. Používajú sa predovšetkým na výrobu olivového oleja vo viacerých stupňoch kvality.
Zelené olivy sú ešte nezrelé plody, ktoré sa preto nakladajú do rôznych nálevov podľa chuti. Niektorí obľubujú zelené olivy v slanom či octovom náleve, iní v sladkom náleve.
Olivový olej
Pri kúpe olivového oleja si dajte pozor na jeho stupne kvality:
- extra panenský olivový olej (extra virgin) – najkvalitnejší olivový olej, získava sa z olív, ktoré neboli nijako znehodnotené, napr. premrznuté alebo popučené, a to mechanickým lisovaním, bez tepelnej úpravy.
- stredná kvalita (nesprávne označenie panenský olej) – výroba oleja z olív je založená na strednom tlaku a lisovaní za studena,
- najnižšia kvalita – pri výrobe sa používa vysoký tlak a teplo, taký olivový olej sa následne ešte rafinuje. Avšak neslúži na konzumáciu, ale na technické účely.
Zdroj: gardendesign.com, gardenersworld.com
Komentáre sú vypnuté.