Oleander – ako na jeho pestovanie či strihanie?
K obľúbeným balkónovým rastlinám, ktoré zdobia nejednu lodžiu, balkón či terasu, patrí atraktívny oleander. Je pomerne nenáročný na starostlivosť. Čo teda vyžaduje? Zistite, ako oleander pestovať, strihať, rozmnožovať a aké choroby ho môžu postihnúť.
Oleander
Oleander (lat. oleander) pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie, zdomácnel potom v oblasti Stredomoria a Arabského polostrova. Jedná sa o vždyzelený ker, ktorý dorastá 2 až 6 metrov. Typické sú preň úzke listy a na konci výhonov kvety v bohatom kvetenstve bielej, žltej či ružovej farby. Patrí medzi rastliny, ktorým sa darí aj v kvetináči, preto môže byť ozdobou tam, kde ho postavíte.
Je oleander jedovatý?
Pozor si treba dávať na jeho jedovatosť, ktorá je naozaj nebezpečná. V Indii je známy aj ako “ker samovrahov”. Na usmrtenie dieťaťa stačí zjesť jeden list, u dospelého potom dva listy. Preto nie je vhodný na pestovanie tam, kde sa pohybujú malé deti. Na druhej strane sa oleander využíva v lekárstve na výrobu liekov podporujúcich srdcovú činnosť.
Pestovanie oleandra
Oleandru vyhovuje plné slnko a dobre odvodnená pôda, ideálne kyslá až neutrálna. Ak je pôda príliš ťažká alebo ílovitá, pridajte do nej piesok alebo kompost na zlepšenie drenáže. Oleander sa môže pestovať zo semien, ale častejšou formou je pestovanie z odrezkov. Vysádza sa na jar. Kvitnutie potom podporíte pravidelným hnojením v období vegetácie, čo je od apríla do augusta, a to kombinovaným hnojivom pre okrasné kvitnúce dreviny .
Pestovanie oleandra v kvetináči
Pretože sa oleander v našich končinách najčastejšie pestuje ako balkónovka, je nutné vybrať pre ňu vhodný kvetináč. Mala by z neho voda voľne odtekať. Po daždi potom kontrolujte, aby oleander nestál dlho vo vode. Ak hrozia dlhšie dažde, radšej ho premiestnime na miesto, kde neprší. Nemá rád prievan a miluje priame slnko a teplo. Uspokojí sa s dobre priepustnou zmesou zeminy z pareniska, drnovky (ľudový názov záhradníckej zeminy pripravenej kompostovaním mačín) a piesku.
Polievanie oleandra
Na vodu je oleander náročnejší v čase, keď vyháňa púčiky. Ak by ste mu ju nedopriali, puky uschnú a kvetov sa nedočkáte. Lenže keď je vody veľa, napríklad pri intenzívnych letných dažďoch, potom dochádza ku hnitiu rastliny, čo sa prejaví opadnutím pukov či zplihnutím a zhnednutím kvetov.
Ak oleander potrebuje vodu, spoznáte to podľa jeho listov – ak sú zošednuté, krútia sa a opadávajú, je nutné pridať zálievku. Ideálna je dažďová voda, prípadne odstáta voda z kohútika. Rastlina nemá rada tvrdú vodu. V horúcich dňoch jej vody doprajte, môžete aj rosiť listy, a to najmä s príchodom večera. Kvety sa radšej nerosia, aby nehnili.
Strihanie oleandra
V septembri prichádza vhodný čas na to, aby ste oleandru skrátili minuloročné výhony. Pretože sa kvety zakladajú na starom dreve, nie je vhodné toto robiť na jar. To by ste sa pripravili o bohaté kvetenstvo. Pokiaľ je ker oleandra veľmi košatý, tak ho zrezávať nie je potrebné. Ak potrebujete rastlinu zahustiť, potom vetvy skracujte maximálne o jednu tretinu. Rez vykonávajte nad praslenom – miesto, z ktorého vyrastajú tri listy naraz. Z praslenu potom vyrastú nové výhony, ktoré by v nasledujúcej sezóne mali niesť kvety.
Počas leta oleander kvitne postupne, uschnuté kvety sa neodstrihávajú. Iba sa odstraňujú tie, ktoré sa sami od kríka oddelili. Na strihanie odkvitnutého kvetenstva by ste mali pristúpiť v septembri, keď budete oleander tvarovať.
Zazimovanie oleandra
Mráz mu nesvedčí. Najlepšie oleander prežije zimu v chladnej miestnosti, kde sa teplota pohybuje medzi 3 až 10 °C. Vo svojej domovine znesie aj krátkodobo pokles teploty na -10 °C, ale u nás to radšej neskúšajte, aby nenamrzli vytvorené puky. Počas zimy oleander nezalievajte.
Kedy dať oleander von?
A kedy opätovne umiestniť oleander von? Mal by byť presunutý von po tom, ako pominie nebezpečenstvo posledných jarných mrazov – koncom jari alebo začiatkom leta. Ideálna teplota pre oleander na vonkajšie umiestnenie by mala byť konzistentne nad 10 °C, a to aj v noci. Ešte predtým je však vhodné ho postupne aklimatizovať na vonkajšie podmienky. Počas týždňa až dvoch umiestňujte oleander na niekoľko hodín von na miesto, ktoré je chránené pred silným vetrom.
Rozmnožovanie oleandra
Najviac využívanou metódou pre rozmnožovanie oleandra sú odrezky. Najlepším obdobím je v tomto prípade koniec jari alebo začiatok leta, keď rastlina aktívne rastie.
- Vyberte výhonok bez kvetov – mal by byť dlhý cca 20 cm a obsahovať niekoľko lístkov (dva alebo tri lístky na vrchu postačia, spodné listy môžete odstrániť).
- Pre úspešné zakorenenie môžete spodnú časť odrezku namočiť do stimulátora.
- Odrezky následne vysádzajte do kvetináčov s vhondou zmesou, napr. zmes perlitu a rašeliny.
- Substrát udržujte vlhký, ale nie premokrený. Kvetináče umiestnite na slnečné stanovište.
- Aby ste udržiavali vhodnú vlhkosť, môžete ho ešte prekryť fóliou.
- Oleander by mal zakoreniť približne po štyroch až ôsmych týždňoch.
- Následne ho môžete presadiť do väčších kvetináčov alebo priamo do pôdy v záhrade.
Pozn.: Pri manipulácii s oleandrom nezabudnite použiť ochranné rukavice, pretože rastlina obsahuje toxické látky.
Choroby oleandra
Oleander je pomerne vytrvalá rastlina, ale z času na čas sa tiež môže stretnúť s rôznymi ochoreniami. Najčastejšie môže ísť o škvrnitosť listov. Tie začnú postupne žltnúť a opadávať. Napadnuté listy je preto potrebné okamžite odstrániť. Objaviť sa môže aj koreňová hniloba, spôsobená rôznymi druhmi pôdnych húb, ktoré napádajú korene a vedie k vädnutiu a žltnutiu rastliny. Spomedzi škodcov to môžu byť mšice, ktoré spôsobujú deformáciu listov a výhonkov, alebo vošky.
Zistite, ako pestovať
Komentáre sú vypnuté.