Okrasné trávy: Pestovanie, strihanie, rozmnožovanie a druhy
Okrasné trávy patria k dominantám záhrad a svoju dekoratívnu funkciu plnia celý rok. Pokiaľ nad nimi uvažujete, presvedčí vás jednoduchá starostlivosť, nenáročné podmienky a rozmanité druhy.
Vytvoriť záhradu atraktívnu na pohľad je otázkou aj správneho výberu kvetov, kríkov či stromov. Neoddeliteľnou súčasťou toho všetkého sú aj okrasné trávy, ktoré by na záhrade určite chýbať nemali.
Výhodou je, že starostlivosť o ne nie je nijako náročná a pritom sú celoročne dekoratívne. Okrasné trávy ponúkajú rôzne možnosti, od vysokých druhov až po tie nízke.
Druhy okrasných tráv
Pri výbere okrasných tráv do záhrady treba uvažovať aj o tom, či sú okrasné trávy mrazuvzdorné a prežijú zimu aj v našich podmienkach. Dôležitým kritériom je tiež to, či sú kvitnúce alebo nekvitnúce.
Okrasné trávy delíme podľa výšky, do akej dorastajú na vysoké a nízke okrasné trávy.
Vysoké okrasné trávy
Za vysoké okrasné trávy sú väčšinou považované tie, ktoré dorastajú do výšky nad 100 až 150 cm. Jedná sa o veľmi rýchlo rastúce trávy, ktoré pôsobia v záhrade grandiózne a dodávajú jej eleganciu. Môžete ich vysadiť ako živý plot alebo optickú bariéru, ak chcete oddeliť niektorú časť záhrady od inej.
Najobľúbenejšie vysoké okrasné trávy do záhrady:
Najobľúbenejšie vysoké okrasné trávy do záhrady:
- puškvorec obyčajný (Acorus calamus),
- vousatec (Pennisetum alopecuroides),
- kavyl perovitý (Nassella tenuissima),
- dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides),
- ozdobnica čínska ( Miscanthus sinensis),
- kortadéria dvojdomá (Cortaderia selloana) = pampová tráva (pampas ružový, pampas strieborný, pampas biely).
Nízke okrasné trávy
Nízke okrasné trávy sú vhodné napríklad na doplnenie miest medzi kvitnúcimi trvalkami a vyniknú aj v skalke. Pokiaľ skombinujete viac druhov s rôznymi farbami listov, bude vaša záhrada hrať pestrými farbami a prinesie vám krásny vizuálny zážitok počas celého roka.
Najobľúbenejšie nízke okrasné trávy do záhrady:
- japonská papraď (Polystichum polyblepharum),
- ostrice (Carex comans),
- imperáta valcovitá (Imperata cylindrica),
- austrálska ohnivá tráva (Uncinia uncinata),
- perovec psárovitý (Pennisetum alopecuroides),
- péperník úzkolistý (Eriophorum angustifolium).
Okrasné trávy podľa umiestnenia
Okrasné trávy do skalky
Skalka býva obvykle pýchou každého záhradkára, na ktorej si dáva obzvlášť záležať. Okrem tradičných skalničiek možno do skalky zasadiť aj suchomilné trsnaté trávy, ktoré tvoria zelené a husté trsy po celý rok. Výborne sa hodí na lemovanie záhonov.
Ide napríklad o kostravy alebo smelok. Vhodné sú aj miniatúrne okrasné trávy – ideálnymi pre tento prípad sú lipnica bádenská alebo ostrica nízka s veľmi zaujímavými kvetmi.
Okrasné trávy do kvetináča
Pokiaľ premýšľate, čím si vyzdobiť prostredie terasy, tak sa ponúkajú okrasné trávy v kvetináčoch. Je vhodné ich pestovať vo väčších nádobách s drenážou. Iste na terase vyniknú aj vysoké druhy tráv. Nezabudnite na zazimovanie týchto okrasných tráv (ako zazimovať okrasné trávy sa dočítate nižšie).
Okrasné trávy do tieňa
Každému sa nepodarí, že má svoju záhradu viac orientovanú na juh, kde je dostatok tepla i slnka. Pokiaľ máte pozemok na severnej strane, musíte dobre premýšľať, aké kríky, rastliny či trávy tu zasadíte, aby netrpeli nedostatkom svetla a tepla. Aj keď sú okrasné trávy hlavne rastlinami saván a stepí, nájdu sa výnimky, ktoré majú radšej tieň. K nim patrí aj ostrica širokolistá, bika lesná alebo bika snežná. Tým sa na severnej strane pozemku bude dariť.
- Ostrica vytvára husté porasty vďaka svojim širokým listom. Dorastá do maximálnej výšky 20 cm a má radšej vlhšiu pôdu a tieň.
- Bika lesná má aj širšie listy a vyznačuje sa odolnosťou voči mrazom. Nie je vhodná na suché stanovište, kde jej zasychajú špičky listov.
- Sika snežná sa vyznačuje bielo-striebornými kvetmi. Tie v jarnom období dodajú záhrade zaujímavý vzhľad. Vhodné umiestnenie je polotieň alebo tieň a nevysychavá pôda.
Pestovanie okrasných tráv
Pod slovom tráva si obvykle najskôr predstavíme zelenú plochu trávnika, ktorú treba pravidelne kosiť. Lenže tráva – to sú aj kultivary, ktoré svojím spôsobom fungujú skôr ako kríky alebo kvety.
Je možné nimi doplniť zmiešané záhony, a rovnako dekoratívne pôsobí v samostatných partiách. Pretože vo voľnej prírode trávy rastú veľmi často spoločne s vresmi či vresovcami, nebude na škodu, keď do ich blízkosti okrasnej trávy nasadíte.
S príchodom babieho leta okrasné trávy vydajú to najlepšie zo seba. Kvitnú totiž väčšinou v neskorom lete, alebo s prichádzajúcou jeseňou. Teda v čase, keď kríky a trvalky na záhrade už odkvitli, a pomaly sa chystajú na spánok. Vtedy trávy skrásnia svojim kvetenstvom a vytvoria na záhrade opäť bod, ku ktorému sa budú upierať zraky návštevníkov.
Kedy vysádzať okrasné trávy
Najvhodnejší čas na sadenie okrasných tráv sa javí medzi začiatkom mája až do augusta. Traviny väčšinou pučia neskôr a oplatí sa teda vysádzať už rastliny dobre narašené. Ak by ste s výsadbou otáľali do jesene, mohlo by sa stať, že tráva už nestihne dobre zakoreniť a zimu neprečká.
Keď si prinesiete okrasnú trávu domov v kontajneri, pri výsadbe rešpektujte pôvodnú úroveň pôdy a nikdy nevysádzajte trávy do pôdy hlbšie. Veľmi často potom taká tráva netvorí nové výhonky a môže dokonca uhynúť.
Starostlivosť o okrasné trávy
Starostlivosť o okrasné trávy nie je náročnou záležitosťou. Väčšinou nepotrebujú hnojiť a tie, ktoré vyžadujú suché a slnečné stanovište, netreba ani zalievať.
Zazimovanie okrasných tráv v záhrade
Aj keď na jeseň záhradu pripravujete na zimu upratovaním odkvitnutých stoniek kvetov, trávy zanechajte tak, ako sú. Je však nutné zviazať ich listy prírodným povrázkom.
Musíte ich zviazať naozaj pevne, aby povraz počas zimy nepovolil a nedošlo tak k poškodeniu trávy – mohlo by sa stať, že vplyvom vody z dažďa alebo snehu, ktorý prenikne do stredu, by boli korene v zime premočené a zhnili by.
Zazimovanie okrasných tráv v kvetináči
Druhy, ktoré sú náchylné na mráz je nutné zviazať a následne umiestniť do pivnice. Odolnejšie druhy treba chrániť pred premrznutím koreňového obalu. Môžete to urobiť tak, že kvetináč vložíte do drevenej debničky a okolo nasypete lístie.
Prípadne je možné nádobu obaliť jutou alebo bublinkovou fóliou. Tá síce nie je tak estetická, ale svoj účel splní. Kto si potrpí na dokonalosť, môže použiť jutové obaly. Tie sa ozdobia nalepením kamienkov alebo priviazaním mašle väčších rozmerov.
Strihanie okrasných tráv
Na jar potom zaťahujúce sa okrasné trávy musíte zastrihnúť, aby nové výhonky mohli dobre rásť. Medzi tieto druhy patrí napríklad proso, ozdobnica či dochan. Najlepšie je tak urobiť v polovici, alebo na konci marca.
Odumreté steblá tráv rovnomerne zrežete cca 6 až 9 cm nad zemou, a to ostrými záhradníckymi nožnicami. Potom je nutné trs jemne, ale dobre vyčesať a zbaviť starých stebiel a listov. Nízke druhy okrasných tráv sa nestrihajú, ale iba starostlivo vyhrabú.
Vždyzelené či výbežkaté okrasné trávy, medzi ktorých zástupcov patrí aj ovsír, metlica, ostrice, kostrava alebo smelok, sa na jar neskracujú, pretože ich nadzemná časť na zimu neodumiera. Stačí ich iba očistiť od starých listov a napadanej nečistoty.
Rozmnožovanie okrasných tráv
V jarnom období je vhodný čas na rozmnožovanie okrasných tráv. Záleží však na tom, či sa jedná o trávy výbežkaté alebo trsnaté.
- U trsnatých okrasných tráv je k tomu potrebný ostrý rýľ, ktorým sa odkrojí časť mačiny trávy aj s koreňmi a následne ho zasadíte na vopred pripravené miesto do zmesi piesku, pôdy a rašeliny. V tejto dobe by sa trávy mali hojne zalievať a tiež prihnojiť.
- U výbežkatých tráv odhalíte korene, potom ich rozdelíte na niekoľko podzemkov po 3 až 5. Vysadíte ich najlepšie do kvetináčov a v teple necháte pučať. Okrasné trávy možno však množiť aj zo semien, a to hlavne jednoročné.
Zdroj: homesandgardens.com, gardenersnet.com
Komentáre sú vypnuté.