Neustála únava – ako proti nej bojovať a čo je únavový syndróm?
Únava –pokles fyzickej výkonnosti, vyčerpanosť, ospalosť. To všetko sú prejavy únavy. Za neustálou únavou sa môžu skrývať rôzne zdravotné komplikácie a netreba ju podceňovať.
Definícia „únavy“ hovorí, že ide o nešpecifický stav s celým radom príčin a prejavov. Stručne by sa dalo povedať, že ak sme dlhšiu dobu nepretržite vyčerpaní, potom je to nadmerná únava v pravom slova zmysle. V tom prípade nemá cenu nečinne čakať, že tento stav zmizne sám od seba. Ak budeme v boji proti únave dôslední, je veľmi pravdepodobné, že náš život bude zase opradený dobrou náladou a životodarnou energiou.
Všeobecne sa únava delí na 3 základné typy:
- Krátkodobá únava – nebýva väčšinou nijako závažná. Najčastejšie sa prejavuje po väčšej fyzickej alebo psychickej námahe a obvykle postačí odpočinok či výdatný spánok, a pôvodná energia sa nám vráti v plnej miere.
- Dlhodobá únava – trvá viac ako 14 dní a nezbavíme sa jej ani odpočinkom ani výdatným spánkom. Sme trvalo podráždení, máme zlú náladu a na svoje, ešte nedávne záľuby, nemáme ani pomyslenie. Tento stav môže však zájsť ešte ďalej, a my strácame záujem o svojich priateľov, rodinu, zle sa sústredíme a udržať pozornosť pri jedinej veci, je nad naše sily. Pri tomto druhu únavy môžeme pociťovať bolesti hlavy, svalov, žalúdka, môžeme trpieť nechutenstvom. Tento stav, označovaný aj ako „vyčerpanie organizmu“, je už alarmujúci a nie je dobré ho podceňovať.
- Chronický únavový syndróm – je lekármi diagnostikovaný stav mimoriadne vysiľujúcej únavy trvajúcej dlhšie ako pol roka. Ide o vážne, multisystémové ochorenie, označované aj skratkou CFS.
Tehotenstvo je špeciálnym obdobím v živote ženy, kedy je neustála únava prítomná každý deň. A kedy začína únava v tehotenstve? Veľká únava v tehotenstve býva u väčšiny žien počas prvých 3-4 mesiacov, avšak sú aj ženy, ktoré sú celých 9 mesiacov extrémne unavené a ich hlavným domovom je posteľ. Tu však treba myslieť na to, že je to len prechodné obdobie, ktoré skončí. Nadmerná únava v tehotenstve je zapríčinená veľkými zmenami v tele ženy, ktoré si zvyká na nový stav.
Pokiaľ sa u vás každoročne opakuje jarná únava a viete, že potrvá len isté obdobie, nie je potrebné navštíviť lekára. Dôležité je dobre poznať svoje telo. Pokiaľ by u vás naozaj prevládala malátnosť a chronická únava, sami budete vidieť, že vaše telo vám vypovedá službu.
Ľudia čítajú tiež: Príznaky syndrómu vyhorenia a ako ho prekonať
Postcovidový syndróm sa v súčenosti skloňuje čoraz častejšie. Postihuje mladých aj starších a prináša dlhodobé zdravotné problémy, ktoré si na začiatku nemusíme ani všimnúť. Ťažšie prípady nakazenia vírusom majú aj väčšie následky. Naša imunita nedokáže ubrániť všetky časti tela, vírus Covid-19 najviac postihuje pľúca, srdce, pečeň a obličky.
Medzi najčastejšie príznaky, ktoré signalizujú postcovidový syndróm patria hlavne:
- nadmerná únava, extrémne vyčerpanie, chronický únavový syndróm,
- bolesti kĺbov, končatín,
- rýchle zadýchanie sa aj pri fyzicky menej náročných aktivitách,
- dlhodobé bolesti hlavy, migrény, točenie hlavy,
- tráviace problémy, nevoľnosti,
- strata čuchu, chuti trvajúce aj po skončení choroby,
- kožné problémy, zhoršená pleť, vypadávanie vlasov,
- zistená cukrovka,
- zvýšený krvný tlak,
- psychické problémy, depresie, problémy so spánkom, úzkosť.
Ako sa dostať zase do normálu a získať aspoň nejakú kondíciu? Základom je pobyt na čerstvom vzduchu. Začať môžete pomaly, pozvoľna, krátkymi prechádzkami a postupne sa snažiť tento pobyt predĺžiť.
Rozoberieme si časté príčiny vedúce k trvalej únave. Zároveň vám poradíme, ako s nimi naložiť.
Prejedanie
Prejedanie je snáď najčastejším dôvodom únavy, pre mnoho ľudí zároveň aj dôvodom najmenej pochopiteľným. Po požití veľkého množstva ťažkého jedla, nejaký čas cítime eufóriu z plného žalúdka, ale už po chvíli sa dostaví silná, až neprekonateľná únava po jedle a potreba spánku. Aby sme tomuto predišli, je potrebné si jedlo rozdeliť do 3 menších denných dávok a jesť podľa starého múdreho príslovia: „jedz do polosýta….“.
Vôbec najhorší zlozvyk je jesť na noc. Spánok s plným žalúdkom neprináša odpočinok a rána potom mávajú úplne opačný efekt. Sme vyčerpaní, unavení a ospalí. Vytvorenie správneho systému v jedle by malo byť to prvé, čomu by sme sa mali venovať.
Pitný režim
Druhou, veľmi častou príčinou únavy, je nedostatok tekutín. Pitie kvalitnej vody je nutnosť aj v prípade, ak ste typ človeka, ktorý málokedy pociťuje smäd. Preto, ak tomu nebránia zdravotné problémy (napr. hypertenzia), začnite každé ráno pohárom vody, ideálne s citrónom. Naše telo sa skladá zo 70% vody a už jej malý deficit vyvoláva nielen únavu, ale aj bolesti hlavy či poruchy koncentrácie. Optimálne vypité množstvo vody za deň je 2-3 litre v závislosti od veku a vyťaženia človeka. Ale aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Extrémne množstvo vody škodí obličkám.
Dobrým vodítkom dostatočne zavodneného organizmu, je svetlá farba moču. Riešením je mať pri sebe fľašu s vodou a dopĺňať ju pravidelne do tela. Držte sa zásady, že čo nevypijete v prvej polovici dňa, už ťažko doženiete.
Hoci sa to zdá nezmyselné, verte, že vhodné cvičenie býva mnohokrát jediným účinným liekom proti únave. Prekrvenie svalov a rozšírenie ciev je správnym „nakopávačom“ životnej energie. Takým vhodným pohybom môže byť plávanie alebo napríklad pilates, čo je pomalé cvičenie so zameraním na riadené dýchanie. Únavou stuhnuté svaly uvoľní aj viac dynamický strečing. Pokiaľ je ale vaša únava taká silná, že vám bráni vyjsť z domu, potom skúste pre začiatok jednoduchý cvik v ľahu, ktorý zaktivuje väčšinu vašich svalov:
Ľahnite si na chrbát, nohy majte prepnuté, ruky voľne pozdĺž tela, krčnú chrbticu pretiahnite, ramená stiahnite smerom dole. Teraz sa zhlboka nadýchnite a s výdychom skúste zdvihnúť obe nohy súčasne pár centimetrov nad podložku. Zopakujte raz, dvakrát a postupom času pridávajte počet opakovaní a tiež predlžujte dobu, počas ktorej máte nohy hore.
Ak sa ráno cítite viac unavení, než keď ste šli spať, môžete skúsiť zdanlivo trošku drastickú, ale veľmi efektívnu metódu, ktorou je studená ranná sprcha, poprípade poriadna ranná rozcvička. Ak máte možnosť aspoň 3x týždenne sadnúť ráno na bicykel a prejsť sa 20 minút na čerstvom vzduchu, uvidíte, že únava bude čoskoro preč.
Za únavou môže stáť aj nedostatok niektorých vitamínov, najmä rady B a zinku. Ale skôr, než siahnete po tabletkách, skúste jeho prírodnú formu. Kde vhodné vitamíny nájsť?
Vitamín B
Najbohatším zdrojom sú pivovarské kvasnice, ovsené vločky, celozrnné pečivo, orechy, pečeň, obilniny, naklíčená pšenica a zelená listová zelenina, karfiol, uhorky, špenát. Z ovocia potom slivky, pomaranče alebo banány.
Zinok
Zinok nájdeme predovšetkým v chudom mäse, pečeni, v mlieku, vo vajciach a tiež v morských rybách. Menej cenným zdrojom zinku sú potom oriešky, tekvicové semienka, quinoa, tofu a strukoviny. Vzhľadom na to, že hodnotnejšie zásoby zinku sú živočíšneho pôvodu, vegetariáni by radšej mali využiť zinok v podobe doplnkov stravy.
A teraz jeden dávny nápoj, ktorým sa „nakopávali“ už naše babičky. Na rozdiel od novodobých energy drinkov, vám tento nespôsobí ani závislosť ani žiadne zdravotné problémy, a napriek tomu vám poskytne značnú dávku energie:
1 čajovú lyžičku medu, ¼ čajovej lyžičky soli a 300 ml vody – zmiešame a vypijeme. Účinok je takmer okamžitý a opakovať môžeme podľa potreby.
Prechádzky na čerstvom vzduchu
Hoci vám častokrát únava bráni ísť na prechádzku, skúste sa premôcť a dopriať si denne niekoľko desiatok minút pobytu na čerstvom, chladnejšom vzduchu. Ak to nie je vo vašich silách, tak aspoň niekoľkokrát denne dbajte na dostatočné vyvetranie miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate. Naučte sa správne dýchať nosom, tým zapojíte aj dolné časti pľúc, uľahčíte srdcu a únave dáte zbohom. Príroda, les, čerstvý vzduch sú najlepším spôsobom ako dobiť energiu.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
Vyskúšajte naše protiúnavové opatrenia, buďte v nich trpezliví a dôslední. Ak nezačnete počas troch týždňov pociťovať žiadne zlepšenie, alebo by u vás došlo k zhoršeniu stavu, potom neváhajte a čo najskôr sa zverte so svojimi problémami lekárom-špecialistom.
Pokiaľ by sa ešte pridali ďalšie príznaky v podobe akejkoľvek bolesti – bolesť celého tela, neustále zvýšená teplota, problémy s dýchaním, poruchy spánku, nechutenstvo až nevoľnosti, nočné potenie, zdurené uzliny atď., na nič nečakáme a okamžite vyrážame k lekárovi.
Zdroj: webmd.com, nhs.uk
Prečítajte si tiež
Komentáre sú vypnuté.