Narcisy – ako pestovať tieto jarné kvety doma?

Narcisy – najtypickejšie jarné kvety, ktoré žiaria v záhradách. Kedy ich zasadiť, ako často zalievať a na aké miesto ich vysadiť? Dozviete sa všetko o správnom pestovaní narcisov.

Keď zima odchádza a prichádza jar, je svet hneď krajší a farebnejší, a to hlavne vďaka krásne rozkvitnutým jarným kvetom. Máloktorá kvetina je tak typická pre jar, ako sú narcisy. Tie kvitnú výrazne žltou, oranžovou, ale aj bielou farbou – a každá záhrada s nimi vyzerá skvele. Pritom sú narcisy veľmi nenáročné na pestovanie, menšie odrody je možné pestovať aj v kvetináči, a krásne vyzerajú aj rezané vo váze.

Správne pestovanie narcisov

Kedy sadiť narcisy

Narcisy sa vysádzajú do zeme na jeseň, od septembra do novembra, kedy práca s nimi začína – a vlastne aj končí. Veľa starostlivosti nepotrebujú, nemusia sa prihnojovať, a napriek tomu nádherne kvitnú. Pri výsadbe je dobré cibuľky narcisov prihnojiť, na jar už ale hnojiť nemusíte, pokiaľ však máte na záhrade kompost, určite ho k narcisom pridajte.

Čo však narcisy určite potrebujú, to je pravidelné odstraňovanie odumretých kvetov po odkvitnutí. Na narcisy nechodia ani škodcovia, takže sa nemusíte báť, že o túto nádheru vo svojej záhrade prídete.

Ako ich zasadiť

Narcisom pristane byť spolu v menších skupinách, keď ich teda budete do záhona vysádzať, cibuľky si rozdeľte do skupiniek asi po siedmich. Takých skupiniek vytvorte podľa možností, čo najviac. Celý záhon potom bude nádherne kvitnúť a vaša záhrada sa okamžite rozžiari.

Cibule narcisov by sa mali vysádzať pomerne hlboko, a to aspoň 10–15 centimetrov pod povrch. Keď narcisy vysadíte, budete sa musieť postarať o to, aby mali dostatok vody. Nutná je teda pravidelná zálievka.

pestovanie narcisov
Zdroj foto: JoolsW / Shutterstock.com

Slnko a dostatočná závlaha

Narcisy majú rady slniečko, takže sa im najlepšie darí na slnečných stanovištiach, znesú ale aj menší polotieň. Narcisy totiž pochádzajú pôvodne z hôr, v horských oblastiach rastú na lúkach, kde je dostatok slnka, ale aj vlahy. Majú teda rady vlahu, nesmú byť však v trvalo premokrenej pôde. Len pozor na to, ak vonku málo prší, je nutné ich pravidelne zalievať, aby nestratili na svojej kráse. Pokiaľ si všimnete, že niektorá z rastlín nie je vo forme, zle sa vyvíja, nerastie alebo je suchá, je lepšie ju zo záhona odstrániť úplne.

Narcisy vo váze

Narcisy sú kvetinami, ktorým pristanú nielen záhony, ale aj obyčajná váza s vodou. Na rozdiel od iných kvetov sa nemusíte báť narcisy rezať a dať do vázy. Pozor však na kombináciu narcisov s inými kvetmi, pretože vylučujú mliečny hlien, s ostatnými kvetmi vo váze si príliš nerozumejú – a vlastne ich zabíjajú, pretože tieto kvety potom veľmi skoro vädnú.

Tip: Do vázy narcisom príliš vody liať nemusíte, stačí dať vodu asi do jednej pätiny od stoniek.

Pestovanie narcisov v kvetináči

Pokiaľ záhradku nemáte, pestovať narcisy môžete aj v kvetináči. Keď prídete do kvetinárstva alebo záhradníctva, vyberajte malé narcisky, ktoré ešte nie sú rozkvitnuté. Pozor aj na dĺžku listov – čím dlhšie listy, tým lepšie. Listy totiž kvetinu vyživujú – a tá potom oveľa lepšie a dlhšie kvitne. Narcisy vám môžu robiť radosť po celú jar až do júna.

Nezabudnite kvetináč s narcismi umiestniť na svetlo – aj kvety v kvetináči totiž slnko potrebujú, aby mohli kvitnúť.

Po odkvitnutí narcisov v kvetináči si môžete cibuľky uchovať – a budúci rok na jeseň ich zasadiť do záhona. Cibuľky vždy vyberte z kvetináča až potom, čo listy úplne zožltnú. Cibule sa uchovávajú napríklad zabalené v novinách na suchom mieste.

Mierna zálievka

Aj keď narcisy vlahu potrebujú, keď ich budete často prelievať, uškodíte im. Zalievajte ich tak radšej mierne, nikdy by hlavne nemala voda zostávať v miske pod kvetináčom, alebo v prípade, že si ich dáte do ozdobného farebného obalu, tak v ňom.

U cibuľovín je vždy potrebné so zálievkou šetriť. Cibule by totiž mohli začať zahnívať. Zalievať je tak vhodné raz, maximálne dvakrát týždenne. Riaďte sa však tým, že substrát by mal najskôr trošku preschnúť, než sa pustíte do ďalšieho zalievania.

Zdroj: gardenersworld.com


Podobné články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.