Ako vypestovať melóny v domácich podmienkach?
Melóny sú obľúbeným osviežením hlavne v letnej sezóne. Lenže sa jedná o jednu z najnáročnejších rastlín na pestovanie. Rozhodne to však neznamená, že by ste si doma nemohli vypestovať vlastnú úrodu melónov.
Vhodné stanovište
Melóny sú veľmi náročné na teplo. Preto je potrebné vyberať stanovište s dobre výhrevnou pôdou, kam čo najväčšiu časť dňa svieti slnko. Na vytvorenie vhodných podmienok sa hodí čierna netkaná textília, tá totiž dokáže udržiavať potrebné teplo. Vo chvíľach, kedy už potom slniečko nesvieti, tak majú stále dostatok tepla. Navyše táto textília tiež zamedzí rastu nežiaducej buriny a podporí rast plodov. Ak nežijete v teplej nížinnej oblasti, potom je lepším riešením melóny pestovať v skleníku alebo aspoň v parenisku.
Výsadba melónov
Pýtate sa, ako a kedy sadiť melóny? Najjednoduchšie je zaobstarať si rovno sadenice, avšak melón môžete tiež predpestovať. Na klíčenie potrebuje teplotu okolo 22 °C. Vyrastené sadenice sa potom vsádzajú v období od mája, a to do sponu zhruba 1×0,5 metra. Vhodná sadenica by mala mať aspoň tri pravé listy, aby mohla dobre rásť.
Hnojenie melónov
Melóny vyžadujú dostatok živín, aby sa im darilo. Preto je dôležitá kvalitná pôda obohatená o humus. Ešte, než sa vrhnete na výsadbu, pridajte do pôdy kompost alebo dozretý hnoj. Nezabúdajte ani na hnojenie počas rastu. Najlepšie je pridávať hnojivo zálievkou, a to aspoň raz za týždeň. Vďaka tomu bude mať rastlina všetky potrebné živiny.
Zalievanie melónov
Okrem živín si melóny žiadajú aj dostatok vlahy. Je preto potrebné myslieť na pravidelnú zálievku, pričom v lete je vzhľadom na vysychanie pôdy ešte dôležitejšia. To však neznamená, že by ste mali každý deň chodiť a prilievať vodu do záhonov. Ako teda polievať melóny? Oveľa účinnejším riešením je zalievanie zhruba dvakrát týždenne, avšak veľkým množstvom vody. Nebojte sa zalievať naozaj veľa, aby melóny mali dostatok vlahy, a to aj pri koreňoch.
Tip: Vyskúšajte recept na osviežujúce melónové smoothie.
Dozrievanie melónov
Kvety by sa mali objaviť v prvých letných dňoch. Ak ste sa rozhodli pre pestovanie na vonkajších záhonoch, nie je potrebné starať sa o opeľovanie. Avšak pokiaľ pestujete melóny v skleníku, je lepšie sa o opeľovanie postarať vlastnoručne, a to vhodným štetcom. Vďaka tomu budete mať istotu, že úroda bude úspešná. Jednotlivé plody začínajú dozrievať na konci leta.
Nie je dôvod zúfať, ak sú melóny malé – ich pestovanie je naozaj náročné. Závisí totiž nielen na množstve živín a zálievke, ale hlavne aj na teplote. Ak je teda leto chladnejšie, úroda nebude príliš veľká. Melóny nenechávajte prezrieť, vhodnú zrelosť poznáte podľa rozvinutej vône plodu a dutého zvuku pri zaklopaní na šupku.
Melóny sú veľmi obľúbené, u nás však nebývajú veľmi pestované. Treba totiž dúfať vo vhodné teplotné podmienky a venovať rastline správnu starostlivosť.
Zdroj: thompson-morgan.com
Ďalšie tipy pre pestovateľov
Komentáre sú vypnuté.