Magnólia – všetko o pestovaní, druhoch i zazimovaní

Magnólia je ozdobou dnešných záhrad. Aké druhy poznáme a kedy kvitne? Dozviete sa všetko o jej pestovaní, prezimovaní aj ako bojovať proti škodcom.

Táto rastlina sa predtým vyskytovala iba ako strom dorastajúci do značných rozmerov. Dnes už sa dajú zohnať aj druhy oveľa menšie, vhodné do neveľkých záhrad. Sú nielen okrasou pozemku, ale pri pohľade na ich anjelsky nežné kvety pookreje srdce každého človeka. Najlepšie vynikajú ako solitéry, ale ani alej či dokonca záhrada plná magnólií, nebýva výnimkou.

Význam magnólií

Okrem svojho pôvabu, prekvapia tieto rastliny aj svojím vekom. Podľa vedcov bol tento botanický druh na našej planéte skôr ako dinosaury. Odtlačky magnólií sa totiž našli na horninách pochádzajúcich z doby, keď sa na Zemi ešte nevyskytovali dokonca ani včely. O opeľovanie sa teda starali chrobáky.

Domovinou magnólií je Japonsko a Čína, odtiaľ však časom prenikli prakticky do celého sveta. Názov získali podľa francúzskeho botanika Pierra Magnola. Európa a Amerika tento ker obdivuje pre jeho dekoratívnosť.

Ďaleký východ však oceňuje predovšetkým využitie v medicíne. Magnólia totiž lieči ľudskú dušu a tiež astmu. Výskum ich ďalších pozitívnych účinkov prebieha posledné roky veľmi intenzívne a možno sa čoskoro dočkáme nových a veľmi prekvapujúcich vplyvov na ľudské zdravie.

Druhy magnólií

Jedným z najobľúbenejších a tiež najodolnejších druhov magnólie je bielo kvitnúca a omamne voňajúca Magnolia Stellata, ktorá dorastá iba 2-3 metre, a je preto vhodná do menších záhrad. Pre jej extrémne pomalý rast sa dá pestovať aj v kvetináčoch.

Pokiaľ preferujete radšej ružovú farbu, potom zvoľte Magnoliu liliiflora alebo jej temne purpurový kultivar „Nigra“. Tieto druhy nevoňajú, čo je vítané hlavne alergikmi, vzhľadovo sú však prekrásne. Nevýhodou je väčšia chúlostivosť na mráz a je teda nutné ich pred zimou trošku chrániť.

Existujú stálozelené neopadavé magnólie a opadavé magnólie. Zákazníkov samozrejme láka mať celoročne krásne olistený strom či ker. Ale pozor! V našich zemepisných šírkach voľte radšej niektorý z opadavých druhov, pretože listy magnólií by náš mráz určite neprežili.

Tiež je potrebné sa rozhodnúť, či chceme mať na svojom pozemku košatý strom, menší stromček alebo či sa uspokojíme s kríkom. Tieto všetky možnosti nám vyšľachtené druhy magnólií dnes ponúkajú.

magnólia pestovanie
Zdroj foto: Irre.Un.Photography / Shutterstock.com

Pestovanie magnólie

Pokiaľ vám učarovala krása magnólií a uvažujete nad ich obstaraním, ponúkame stručný návod, ako sa o ne najlepšie starať. Všetko však začína ich obstaraním. Magnólií poznáme niekoľko stoviek druhov, avšak zďaleka nie všetky sa dajú u nás zakúpiť. Napriek tomu je ich ponuka na slovenskom trhu dostačujúca a pestrá, ale vzhľadom k vyššej obstarávacej cene nie je úplne jednoduché sa v nej orientovať.

Ako na pestovanie magnólie:

  • magnólia miluje slniečko, ale dobre toleruje aj polotieň,
  • ocení dobre priepustnú, mierne kyslú až neutrálnu pôdu, bohatú na živiny a predovšetkým dostatok priestoru na svoj rast a vetvenie.
  • košatosť síce možno čiastočne ovplyvniť strihom, ale samotné magnólie ho veľmi rady nemajú – pokiaľ už nejakú tú vetvu potrebujete odstrániť, nezabudnite nikdy ošetriť ranu a zatrieť ju štepárskym voskom alebo latexom.

Ako zasadiť magnólie

Pred samotnou výsadbou si vykopeme dostatočne hlbokú jamu, ktorú vyplníme rašelinou s bezvápenným kompostom. Do takto pripraveného miesta vsadíme dostatočne prevlhčený koreňový bal. Novo vysadeným rastlinám potom dodávame zálievku počas celého vegetačného obdobia a v prvých rokoch po výsadbe aj pravidelne každým rokom nanášame okolo rastliny novú vrstvu rašeliny, kompostu či zeminy.

Mladé rastliny môžu po výsadbe v zime namŕzať. Ak sa tak stane, potom mrazom poškodené časti šetrne odstránime.

Kedy kvitne magnólia?

V našich podmienkach kvitne magnólia najčastejšie v máji alebo júni. Zaujímavosťou je, že kvety sa objavujú skôr ako listy.

Zazimovanie magnólií

Zimné mrazy znesie dobre zakorenený strom až do mínus 30 stupňov a túto odolnosť môžeme ešte zvýšiť nánosom mulčovacej kôry na korene. Okrem tepla, zaistí kôra rastline aj potrebnú dávku vlhkosti. Hovorí sa, že v oblastiach, kde sa darí marhuliam a broskyniam, bude prospievať aj magnólia. Nikdy ale nezabudnite, že korene sú len veľmi plytké a z toho dôvodu nie je vhodné v ich okolí kopať ani prevzdušňovať zeminu.

Ochrana proti škodcom

Ak nie ste vyloženými odporcami chémie, potom môžete rastline dodávať pravidelný postrek proti škodcom a plesniam, zvlášť nutný, keď sa začnú deformovať alebo inak farbiť listy a potom tiež, keď na kmeni spozorujete malé pavučinky či miniatúrny hmyz. Inak je starostlivosť o ne veľmi jednoduchá.

Ak veríte na symboliku rastlín, potom vysaďte magnóliu pred váš dom tak, aby netienila vchod, ani doň nezasahovala a tým umožnila prienik šťastnej energie do vášho príbytku.

Zdroj: magnoliasociety.org, thepioneerwoman.com


Ďalšie tipy na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.