Levanduľa – ako na jej pestovanie v záhrade či črepníku?

Pestovanie levandule má pre milovníkov rastlín mnohé výhody. Okrem toho, že má krásnu fialovú farbu a skrášli každú záhradu, levandule majú pozitívne zdravotné účinky. Nie je snáď človeka, ktorý by o nej nikdy nepočul alebo jej očarujúcu vôňu nerozpoznal medzi inými. 

Ako vyzerá levanduľa

Ide o vytrvalú bylinku z čeľade hluchavkovitých. Svojim rastom vytvára poloker vysoký 30-60 cm, ktorý časom zospodu drevnatie. Úzke dlhé listy kontrastujú zelenou farbou so sýto modrými až modrofialovými kvetmi. Pohľad na záhon kvitnúcich rastlín lahodí oku i duši,  a jej kvetinovo-citrusová vôňa býva až omamná. Na svete je viac ako 30 druhov tejto liečivky, z ktorých bola vybraná „silná štvorka“ tých, ktoré disponujú výnimočnými vlastnosťami.

Druhy levandule

  1. Levanduľa lekárska, zvaná tiež úzkolistá alebo pravá – je silne voňajúca a jej kvet sa hojne používa v lekárstve.
  2. Levanduľa špicatá, zvaná aj portugalská – so svojou typicky ostrou vôňou.
  3. Lavandin – je hybrid predchádzajúcich dvoch druhov. Treba poznamenať, že nejde o levanduľu v pravom slova zmysle, ale skrížením dostala táto rastlina výraznú farbu, neprekonateľnú vôňu kvetov a až trojnásobne vyšší obsah esenciálnych olejov, a tým sa stala kráľovnou francúzskej Provence. Liečebnú moc však stratila.
  4. Levanduľa francúzska – výnimočná tvarom svojho kvetu s typickou korunkou.

Levanduľové pole

Francúzsku Provence a jej nekonečne dlhé levanduľové lány, netreba vôbec predstavovať. Voňavé levanduľové polia si tam každoročne príde pozrieť viac ako 15 miliónov návštevníkov z celého sveta. Hoci je Provence najznámejším producentom levandule, z ktorej sa následne vyrába olej, ktorý slúži ako vývozný artikel, tak svetovou veľmocou v jeho vývoze, už dlhšiu dobu nie je. Prvenstvo prevzalo Bulharsko. Priemyselne spracovávaná levanduľa prechádza ihneď po zbere pojazdným destilačným prístrojom (tzv. destilačnou kolónou), pomocou ktorej sa získava esenciálny olej priamo na poliach. Používa sa hlavne na výrobu parfumov.

levanduľa
Zdroj foto: CSStock / Adobestock.com

Pestovanie levandule

Pôvodom je to rodáčka zo Stredomoria. Slnkom vyprahnutá zem a dažďové výkyvy sú jej domovinou. Je teda zvyknutá na drsné podmienky, čo v praxi znamená, že nároky na jej pestovanie sú minimálne. Sadiť ju môžete zo semien (náročnejšia alernatíva) alebo z bylinných či zdrevnatených odrezkov (jednoduchšia alternatíva).

TIP: Vyskúšajte netradičný recept na levanduľové sušienky – sladké pokušenie s delikátnou vôňou.

Pestovanie v záhrade

Ak chcete pestovať levandulu v záhrade, stačí jej miesto na slniečku, piesočnatá pôda a občasná zálievka a odmení sa vám letnou záplavou kvetov. Rastlina je náchylná na mrazy. Častou otázkou pestovateľov je, či ju hnojiť, alebo nie. Pokiaľ jej občas doprajete trošku dusíkatého hnojiva, rozhodne jej neuškodíte, nutné to však nie je. Poradí si aj bez hnojenia.

Pestovanie v črepníku

Okrem záhrady môžete levanduľu pestovať aj v kvetináči na slnečnom balkóne alebo, ak máte doma naozaj veľa svetla, môžete to skúsiť aj v byte. Bude potrebovať viac vlahy, ako v záhrade, avšak nezabudnite, že nadmiera vody rastline tiež uškodí (korienky by mohli odhniť). Hoci je to vytrvalý kvietok, v silnejších mrazoch by vonku mohla uhynúť. Preto je dobré ju na zimu prikryť čečinou.

Kedy kvitne levanduľa? 

Levandule kvitnú v letných mesiacoch od júna do augusta, výnimočne aj v septembri. Záleží na druhu levandule. Napríklad taká levanduľa lekárska kvitne obvykle hneď v júni. Na kvitnutie má vplyv aj miesto pestovania či počasie.

kedy strihať levanduľu
Zdroj foto: Proxima13 / Shutterstock.com

Ako a kedy strihať levanduľu? 

Levanduľu je potrebné pravidelne zastrihávať. Prvýkrát na jar a druhýkrát po odkvitnutí. Nikdy nestriháme až do dreva, ale necháme 2-3 cm zelenej časti pre rýchlejší nárast nových listov. Ak si chceme usušiť krásne aromatickú bylinku a nechať na nej aj kvety, potom rastlinu striháme v dobe pukov, aby nám kvety sušením neopadali.

Kedy zbierať levanduľu? 

Zber levandule prebieha najčastejšie v letných mesiacoch júl – august. Najlepšie je načasovať si zber na suchý slnečný deň okolo poludnia, keď má rastlinka najviac éterických olejov. Pri jej zbere si dávajte pozor na včely, pretože peľ z fialových kvietkov ich priťahuje ako magnet. 

Sušenie levandule

Vetvičky levandule sušíme buď voľne rozložené v tieni alebo zviazané v menších zväzkoch a zavesené na vzduchu hlavičkami dole. Okolitá teplota by nemala presiahnuť 40 stupňov, aby sa účinné látky neznehodnotili.

TIP: Sušenú levanduľu môžete použiť napríklad aj na výrobu chutného levanduľového sirupu.

Rozmnožovanie levandule

Zaujíma vás, ako rozmnožiť levanduľu? Levanduľu rozmnožujeme rezmi, a to tak, že nájdeme na niektorej z vetvičiek krátky výhonok, uchopíme ho v mieste, z ktorého vyrastá  a ťahom smerom dole ho odtrhneme tak, aby zostala „pätička“, čo je malý kúsok kôry z pôvodnej vetvičky. Lístky trošičku otrháme. Tieto odrezky môžeme ešte pre lepšie zakorenenie upraviť šikmým rezom. Rovnakým spôsobom si pripravíme viac odrezkov a súčasne ich nasadíme do výsadbovej kocky so substrátom. V nej sa bez problémov uchytí a vyrastie z nej zdravá, silná rastlina.

levanduľa lekárska
Zdroj foto: Iva Vagnerova / Shutterstock.com

Účinky levandule

Medzi najviac cenené účinky levandule (levanduľové oleje, čaje alebo ozdravné levanduľové kúpele a zápary) patrí:

  • upokojuje bolesti hlavy,
  • zaháňa depresie a úzkosti,
  • skvalitňuje spánok,
  • má silne hojivé a antibakteriálne účinky,
  • pomáha pri závratoch,
  • znižuje krvný tlak,
  • lieči niektoré ekzémy a akné (vo forme masti),
  • levanduľové oleje sú vhodné pre masáže svalov a relaxáciu,
  • v šatníku chráni pred moľami a prevonia bielizeň (kytička zo sušenej levandule).

Tipy, ako využiť levanduľu

→ Skvelým spôsobom, ako jednoducho a pritom účinne obohatiť kozmetické prípravky o antibakteriálnu schopnosť a „vylepšiť“ ich vôňu, je pridať pár kvapiek levanduľového oleja do produktov, ako sú masti, pleťové vody, tekuté mydlá, sprchové gély alebo aj šampóny na vlasy.

→ Pár kvapiek oleja pridaných do sušičky k mokrému oblečeniu, zaistí vašej bielizni vôňu čistoty aj bez použitia aviváže.

→ Ak chcete mať mimoriadne voňavú sušenú levanduľu, ktorá vám zaistí pokojný spánok, strihajte vetvičky vonnej odrody ihneď po vytvorení pukov. Dobre usušte a potom vložte do vankúšov, ktoré si dáte na noc pod hlavu. Účinok bude zaručený, prebudíte sa vyspaní „do ružova“.

→ Pripraviť si môžete aj ozdravný levanduľový kúpel, tzv. zápar. Ako na to? 2 hrste levanduľovej vňate dáme do hrnca s vriacou vodou. Hrniec prikryjeme a 5 minút pomaly varíme. Potom scedíme a zápar prilejeme do vane.

účinky levandule
Zdroj foto: Cora Mueller / Shutterstock.com

Levanduľa v tehotenstve

Levanduľa sa počas tehotenstva príliš neodporúča. Radšej vynechajte čaj aj levanduľové oleje. Aktívne látky tejto rastliny by mohli v kombinácii s niektorými liekmi či inými bylinkami vyvolať nežiadúce účinky, napr. alergické reakcie alebo tráviace problémy. V každom prípade je lepšie poradiť sa so svojím lekárom.

Zdroj: countryliving.com, lovethegarden.com


Tipy, ako pestovať ďalšie bylinky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.