Ľaliovky – pestovanie a všetko čo treba vedieť
Ľaliovky v záhrade sú zaujímavé trvalky, ktoré môžete nájsť bežne. Ako na ich pestovanie, zazimovanie a na čo si dať pozor pri práci s nimi?
O ľaliovkách
O ľaliovkách (lat. Hemerocallis) sa hovorí, že to sú „krásky jedného dňa“. Túto prezývku si vyslúžili za to, že práve jeden jediný deň vydrží kvitnúť každý ich kvet. So železnou pravidelnosťou sa otvára s východom slnka a zatvára s jeho západom. Kvety svojim vzhľadom pripomínajú vznešené, rôznofarebné ľalie.
Druhy ľaliovky
Naše babičky mávali iba dva druhy. Tieto pôvodné druhy ľalioviek mali typicky oranžovú a žltú farbu. Za posledných päťdesiat rokov sa vyšľachtilo zhruba 20 druhov a vyše 80 000 kultivarov tejto rastliny. Mení sa veľkosť rastlín, ich tvar, bohatosť a hlavne farba kvetov. Dnes si vyberiete od svetlo žltých kvetov až po rôznofarebne melírované.
Najznámejšie druhy ľaliovky:
- Ľaliovka plavá (lat. Hemerocallis fulva),
- Ľaliovka žltá (lat. Hemerocallis lilioasphodelus).
Pestovanie ľaliovky
Ľaliovka je na záhrade naozaj vďačnou trvalkou. Je veľmi odolná a nevyžaduje veľa starostlivosti. Spokojná je v polotieni, ale dariť sa jej bude aj na slniečku. Netrpí na choroby, nechutí hlodavcom a znesie aj veľké sucha. Je to ideálny kvietok pre tých, ktorí nemajú veľa času na záhradné práce alebo jednoducho starostlivosť o kvety nie je pre nich veľkým hobby.
Sadíme a presádzame ľaliovky
Keď si ľaliovku prinesieme domov, zasadíme ju do neutrálnej alebo ešte lepšie do mierne kyslej pôdy. Aby bohato kvitla, je dobré ju pred vypučaním kvetov viac zalievať. Hľuzy nesádzajte príliš hlboko do zeme, stačí tak 1-2 cm. Až sa vám časom rozkošatia a budete ich chcieť rozsadiť alebo presťahovať, potom tak urobte na prelome leta a jesene, aby mali dostatok času znovu zakoreniť.
Vysadzovať ich môžeme jednotlivo, ale aj v kombinácii s inými trvalkami. Ľaliovky dosahujú životný vrchol vo štvrtom roku a to je najvyššia doba, keby sme ich mali rozdeliť a rozsadiť. Inak by sa mohli vysiliť a strácať schopnosť kvitnutia.
Ako zazimovať ľaliovky?
O väčšinu ľalioviek sa nemusíte starať ani v zime. Zazimovať by sme mali len niekoľko ich vždyzelených druhov a pár veľkokvetých kultivarov.
Odporúčame tiež: Georgíny (Dahlie) – pestovanie, strihanie a zazimovanie kvetov našich babičiek
Je ľaliovka jedlá?
V starej Číne, kde je ich domovina, sa ľaliovky nepestovali ako okrasné, ale ako jedlé kvety. Používali sa buď surové, varené alebo dusené. A táto tradícia trvá stále. Jedlé sú ich puky a kvety všetkých farieb. Túto skutočnosť sa dá skvele využiť pri zdobení tort, pretože zdobenie živými kvetmi je v súčasnej dobe veľkým trendom. Avšak za delikatesu sú považované nerozvinuté puky, ktoré sa len povaria v pare a na tanieri zalejú rozpusteným maslom.
Ak je vám ľúto rýchlo odumretých kvetov týchto rastlín, potom môžete ľaliovky po odkvitnutí otrhať a usušiť. Zomletím na prášok získate korenie špecifickej chuti, bez ktorého sa v Oriente nezaobíde žiadna vegetariánska polievka.
Kvety ľalioviek sú bohaté na antioxidanty, karotenoidy a vitamín A. Vo svete, konkrétne v Kórei, sa údajne využíva na liečbu žltačky, zápchy a pneumónie. V Číne sa kvety používajú pri pôrodoch a čaj z ich koreňov sa využíva ako diuretikum. V ľudovom liečiteľstve vykazujú údajne extrakty z koreňov protinádorovú aktivitu. U nás však tieto kvety liečivú tradíciu nemajú.
Ľaliovka je jedovatá pre mačky
Milovníkov zvierat upozorňujem na to, že hoci sú ľaliovky pre človeka jedlé, u mačiek vykazujú výraznú toxicitu a môžu viesť až k zlyhaniu obličiek.
Zdroj: thespruce.com, gardendesign.com
Pestovanie ďalších kvetov
Komentáre sú vypnuté.