Ľalie – kedy ich vysadiť a ako ich pestovať?
Vypestujte si ľalie jednoducho doma. Poradíme vám, ktorým druhom ľalií sa v našich podmienkach darí a ako o nestarať. Označuje sa ako kráľovná medzi kvetinami a zaručene ozdobí vašu záhradu. Ako sa o ne starať?
Rastlina ľalia
Kvety ľalie sú rúrkovitého tvaru a kvitnú v mnohých farebných variantoch. Vypestovať si môžete ružové, červené, oranžové, žlté alebo biele ľalie, jedno majú všetky spoločné – okrem svojej krásy majú pozitívne účinky na ľudský organizmus.
Keď dodržíte pár dôležitých pravidiel, odmenia sa rastliny bohatým kvetenstvom. Budú ozdobou záhrady ako solitéry, ale dobre vyzerajú aj v rôznych skupinových výsadbách. K dostaniu sú vo všetkých farbách okrem modrej.
Spoločne s ružou patria medzi ušľachtilé kvety, ktoré ľudia obdivovali už v dávnej minulosti. Veď najstaršie zobrazenie je staré 3 600 rokov. V starovekých štátoch Egypťanov, Rimanov i Grékov bola symbolom nádeje, budúcnosti a tiež plodnosti. V heraldícii je symbolom čistoty a zároveň je spájaná s Pannou Máriou, ktorej Boží posol zniesol zlatú ľaliu. Ich kvet mávali vo svojom erbe francúzski králi.
Druhy ľalie
Latinský názov je Lilium. V našich podmienkach môžeme vidieť niekoľko druhov. Medzi najznámejšie druhy ľalií u nás radíme:
- Ľalia zlatohlavá – lat. Lilium martagon
- Ľalia cibuľkonosná – lat. Lilium bulbiferum
- Ľalia kráľovská – lat. Lilium regale
- Pavúčia ľalia – lat. Lycoris radiata – nazýva sa aj Spider lily
- Ľalia belostná – lat. Lilium candidum
- Ľalia dlhokvetá – lat. Lilium longiflorum
Kvety ľalie môžu byť rôznych farieb. Najčastejšie sa stretávame s ľaliou žltou, bielou, ružovou, oranžovou či fialovou.
Pestovanie ľalie
Aby sa týmto rastlinám dobre darilo, musia mať kvalitný substrát, zložený z kompostovanej zeminy, piesku a rašeliny. Ideálnym variantom je si ho rovno kúpiť v potrebách pre záhradníkov. Ľalia totiž vyžaduje kyslú a humóznu pôdu bohatú na živiny. Kvalitný záhradnícky substrát je bežne k dostaniu a jeho použitím máte zaručené, že kvety dostanú to, čo potrebujú. Navyše im ešte môžete pridať trochu vyzretého hnoja.
Kedy vysádzať ľalie?
Ľalie rastú z cibuliek, pre ktoré je najvhodnejšou dobou na pestovanie obdobie od septembra do začiatku októbra. Neskôr už tieto kvety radšej nesadíme, aby sme sa vyhli namrznutiu koreňov a následnému uhynutiu celej rastliny.
Ako vysádzať ľalie?
Odhadnúť hĺbku sadenia nie je ťažké, stačí dodržať trojnásobok priemeru cibule. Niektoré druhy ako napríklad tá belostná má rada plytké sadenie s výškou zeminy maximálne 3 centimetre.
Pestovanie ľalie v záhonoch
Ak nestihneme ľalie vysadiť na jeseň, dajú sa dať do pôdy aj na jar. Vyberáme pre ne predovšetkým slnečné miesto, znesú aj polotieň. Nedarí sa im ale v mrazových kotlinách. Lepšie im preto bude na miernom svahu aj vo vyvýšených záhonoch.
Pestovanie ľalie v kvetináči
Pestovať cibule ľalie môžete vo väčších kvetináčoch s minimálnym objemom päť litrov a tie následne umiestniť napríklad na terasu, či na chodníky v okolí domu. Dobre vyzerajú keramické alebo kameninové nádoby. Na výsadbu ľalií do kvetináčov vyberáme črepníkové druhy.
Zalievanie ľalií
Akonáhle ľalie zasadíme, treba ich dôkladne zaliať. Vodu majú rady, ale nesmú v nej stáť ich korene. Ďalej dobre zalievame rastliny v priebehu mesiacov máj a jún. Citlivé sú na premokrenie. Preto je dôležité zaistiť dobrú drenáž použitím piesku, perlitu, listovky či drvenej borky, ktoré odvádzajú prebytočnú vodu preč.
Pri kyprení pôdy a odstraňovaní buriny musíme postupovať opatrne. Plytko korenia a mohli by sme im korene poškodiť. Záhon s ľaliami môžeme na jeseň mulčovať. Doprajeme im tiež pravidelne hnojivo.
Čo robiť keď ľalia odkvitne?
Po odkvitnutí ľalií ich môžete na jeseň zostrihnúť celé. Nemusíte ich vyberať zo zeme, na jar vám budú znova pekne kvitnúť. Nezabudnite ich prihnojiť, aby mali dostatok živín.
Ako zazimovať ľalie?
Väčšina druhov ľalií je mrazuvzdorných, a tak sa báť zimy nemusíte. Pri väčších mrazoch radšej prikryte ľalie napríklad lístím alebo vetvami.
Plesne a škodcovia
Rastliny často bývajú posiate voškami. Ochrana pred nimi spočíva predovšetkým v odstránení napadnutých rastlín a ich likvidácii. Problémy spôsobuje aj botrytída. Objavuje sa najmä po veľkých dažďoch. Prevenciou je rýchle oschnutie listov po zálievke aj redšia výsadba rastlín. Inak je nutné použiť fungicídy, pokiaľ sa botrytída na rastlinách objavila.
Niektoré druhy sa vyznačujú až omamnou vôňou, z ktorej môže rozbolieť hlava. Rezané kvety by preto nemali prísť do spálne.
Zdroj: gardenersworld.com, almanac.com
Ďalšie tipy na pestovanie
Komentáre sú vypnuté.