Kvaka – ako pestovať túto koreňovú zeleninu?

Pýtate sa, čo je kvaka? Táto koreňová zelenina sa veľmi ľahko pestuje, má bezkonkurenčnú chuť, a hlavne pozitívne prospieva ľudskému organizmu, zvlášť v prípade, ak túžite schudnúť pár kíl. Dokonca s ňou môžete beztrestne nahradiť na tanieri aj obľúbené zemiaky. Zistite, ako ju vypestovať na vašej záhrade.

Čo je kvaka?

Kapusta repková kvaková, známa aj pod označením kvaka alebo turín (lat. Brassica napus subspecies rapifera), je koreňová zelenina, ktorá patrí do čeľade kapustovitých. Je dvojročnou rastlinou a ide o poddruh repky. Na prvý pohľad býva veľmi podobná červenej repe, avšak vnútri nie je červenej, ale bielo – žltej farby (podobne ako zemiak). Kvaka má typickú guľatú koreňovú buľvu s jemnou dužinou a hrubou šupou, ktorá prechádza od svetlej až po tmavo fialovú farbu na temene (závisí od odrody).

Ako chutí kvaka?

Kvaka má jemnú sladkastú chuť, ktorá môže pripomínať kaleráb, s miernym korenistým, resp. štipľavým podtónom.

Pestovanie kvaky

Na pestovanie kvaky potrebuje vlhšiu skyprenú pôdu – a najlepšie porastie v podhorských oblastiach. Vyberte slnečné miesto s dobre odvodnenou pôdou. Nepestujte ho v záhone, kde ste predtým mali reďkovky, červenú repu alebo kapustu. Dariť sa mu bude v pôde po jahodách, hrachu alebo fazuľach.

Pravidelne zavlažujte, aby bola pôda vlhká, ale nie premokrená. Záhony s turínom musíte pravidelne okopávať a zbavovať buriny, aby nedochádzalo ku konkurencii o živiny a vodu. Hnojte najlepšie dreveným popolom.

Kedy a ako sadiť kvaku?

Semená kvaky vysievajte priamo do pôdy od jari do skorého leta. V miernom podnebí môžete začať vysievať už skoro na jar, tj. v marci až apríli. V chladnejších oblastiach počkajte, kým hrozba mrazu nepominie a začnite vysievať v máji až júni. Semienka dávajte maximálne 3 cm do hĺbky, s rozostupom približne 2-3 cm medzi semenami a 30-45 cm medzi riadkami.

čo to je kvaka
Zdroj foto: Daniel Vincek / Adobestock.com

Kedy zbierať kvaku?

Kvaky sú pripravené na zber, keď koreň dosiahne požadovanú veľkosť, tj. 7-10 cm v priemere. Zvyčajne to trvá 90-120 dní od výsadby.

Recepty z kvaky

Turín, alebo kvaka, je univerzálna zelenina, ktorá sa dá použiť v množstve receptov, napríklad:

  • kvaka ako príloha – pripravte si kašu z kvaky. Postup je pritom rovnaký ako pri príprave zemiakovej kaše. Kvaku zbavte šupky, nakrájajte na kocky, uvarte a následne popučte a zmiešajte s maslom.
  • Zapekaná kvaka –
  • pečená kvaka – pripravte si pečenú kvaku ako prílohu k mäsu. Nakrájajte ju na menšie kocky alebo prúžky, premiešajte s trochou olivového oleja, soľou a pečte v rúre na plechu vystlanom papierom na pečenie cca 20 – 25 min. pri 200 stupňoch. Môžete pridať aj inú koreňovú zeleninu, napr. mrkva a získať tak skvelé zeleninové hranolky.
  • zapekaná kvaka – alternatívou je aj kvaka zapekaná so smotanou a syrom, prípadne môžete použiť aj bešamelovú omáčku.
  • kvaka v šaláte – konzumovať ju môžete aj v surovom stave, napr. v šaláte. Stačí ju nakrájať na tenšie plátky a pridať do šalátu. Dobre funguje v kombinácii s listovou zeleninou, napr. špenátom alebo rukolou.

Okrem toho môžete kvaku používaj aj do polievok, napríklad do vývaru, alebo ako súčasť zeleninového rizota.


Pestovanie ďalšej zeleniny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.