Kotvičník zemný – pestovanie a aké sú jeho liečivé účinky?
Kotvičník zemný je zaujímavá rastlina, ktorá má pozitívne účinky na ľudský organizmus. Prečítajte si článok a tiež zistíte ako kotvičník pestovať v záhrade.
Kotvičník zemný
Kotvičník zemný (lat. Tribulus terrestris) je liečivou rastlinkou známou po celom svete. O kotvičníku je známe, že má blahodarný vplyv na zvyšovanie hladiny testosterónu u mužov. Jeho ďalšie liečivé účinky však ocenia okrem mužov aj ženy. Pritom vypestovať si ho nie je žiadny problém.
Kotvičník má tenkú, rozvetvenú stonku, ktorá sa rozprestiera po zemi a dorastá do výšky 10-50 cm. Listy sú protistojne usporiadané, eliptického až kopijovitého tvaru, s krátkymi stopkami. Kvety sú žlté a majú päť lupienkov.
Kde rastie kotvičník zemný?
Kotvičník je jednoročná bylina, ktorá rastie v teplých a miernych podnebných pásmach po celom svete. Pôvodom pochádza z Ázie, odkiaľ sa rozšíril do Európy, Afriky, Austrálie a Ameriky. Zvyčajne sa vyskytuje na suchých miestach, ako sú stepi, polopúšte, piesočné pôdy a pasienky.
Pestovanie kotvičníka
Kotvičníku sa skvele darí v našich klimatických podmienkach, vypestovať si ho tak môžeme doma pomerne ľahko. Vysadzuje sa ako do kvetináčov, tak aj do voľnej pôdy v záhonoch. Pestovanie je možné zo semien aj zo sadeničiek.
Pôda a stanovište
Kotvičník má rád ľahkú a dobre priepustnú piesočnatú pôdu, najlepšie si hovie na suchšom stanovisku, bylinka doslova neznáša premokrenie. Semená sa obvykle vysievajú na konci marca do kvetináčov, do záhonov potom na jeseň alebo v polovici apríla. Semená sa prikrývajú len tenkou vrstvou zeminy.
Pri pestovaní kotvičníka je nutné dávať pozor na vznik plesní, je dôležité zaistiť dobré vetranie. Pokiaľ sa stane, že naklíčené rastlinky začnú hniť, použite na ne postrek proti hubám.
Tip: Krehké rastlinky je dobré zalievať rosením, aby sa nepoškodili.
Účinky kotvičníka
Kotvičník má skvelé účinky pri znižovaní krvného tlaku a priaznivo reguluje aj zrážanlivosť krvi. Tiež zlepšuje trávenie a dokáže harmonizovať všetky problémy s močovým mechúrom. A pokiaľ trpíte depresiami, nespavosťou či rôznymi úzkosťami, je pre vás kotvičník to pravé.
Užívanie kotvičníka zemného
Užíva sa vo viacerých formách, najčastejšie ako kvapky z kotvičníka alebo čaj – avšak dajte pozor, nesmie sa piť na lačno. Môžeme ho pripraviť ako z celých plodov, tak aj z vňate. Avšak ani s touto bylinkou to nepreháňajte, v prípade predávkovania by vám mohli hroziť nevoľnosti a žalúdočné problémy. Bohato stačí jeden hrnček čaju denne.
Vypestovanú bylinku je možné spotrebovávať postupne, aj keď sa najviac využíva vňať, všetky časti rastliny sú liečivé.
Zdroj: vikaspedia.in, homeguides.sfgate.com
Ďalšie bylinky vhodné na pestovanie
Komentáre sú vypnuté.