Kinetóza – čo ju spôsobuje a ako si pomôcť?
Kinetóza je veľmi časté narušenie vnútorného ucha. Je spôsobená opakovaným pohybom vozidla alebo inými pohybmi, ktoré narúšajú vnútorné ucho. Mnohým ľuďom je potom zle od žalúdka.
Niektorí dokonca zvracajú pri jazde v lietadle, automobile alebo zábavnom parku. Dokonca aj 3D filmy môžu tiež spôsobiť nevoľnosť. Tento stav sa všeobecne nazýva kinetóza. Pri jazde na lodi sa bežne označuje ako morská choroba – ale jedná sa o rovnakú poruchu.
Príčiny kinetózy
Kinetóza je pôsobená protichodnými signálmi vo vnútornom uchu, očiach a senzorických receptoroch. Pohyb je mozgom snímaný rôznymi cestami nervového systému, vrátane vnútorného ucha, očí a tkanív povrchu tela.
Príznaky sa objavujú, keď centrálny nervový systém prijíma protichodné správy zo zmyslových systémov: vnútorného ucha, očí, receptorov tlaku kože a svalových a kĺbových senzorických receptorov.
Napríklad, ak niekto sedí na lodi alebo v aute (nepozerá sa z okna), jeho vnútorné uši cítia pohyb hore a dole, doľava a doprava, ale jeho oči vidia statický pohľad, ako by auto nebolo pohybujúce sa vôbec. Predpokladá sa, že konflikt medzi vstupmi je zodpovedný za kinetózu.
Príznaky kinetózy
Medzi najčastejšie príznaky, teda prajavy patrí:
- nevoľnosť,
- zvracanie,
- bledosť,
- potenie,
- slintanie,
- krátky dych,
- závrat,
- ospalosť,
- potenie,
- celkový pocit nepohodlia,
- malátnosť.
Väčšina prípadov kinetózy je mierna a môžete ju vyliečiť sami. Veľmi závažné prípady a príznaky, ktoré sa postupne zhoršujú, si ale zaslúžia pozornosť a starostlivosť lekára. Pri diagnostike pohybovej choroby sa lekár spýta na príznaky a zistí, čo obvykle problém spôsobuje. Laboratórne testy všeobecne nie sú potrebné na diagnostiku kinetózy.
Mohlo by Vás zaujímať aj: Točenie hlavy – ako tomuto neduhu predísť?
Ako sa kinetóze brániť?
Strachové príznaky kinetózy obvykle ustávajú, keď pohyb, ktorý ich spôsobil, ustáva tiež. Ale to nie je vždy pravda. Existujú ľudia, ktorí trpia príznakmi aj niekoľko dní po skončení cesty. Nasledujúce prostriedky môžu pomôcť:
Pohľad na horizont
Jedným z bežných návrhov je jednoducho sa pozerať z okna idúceho vozidla smerom k obzoru v smere jazdy. To pomáha znova orientovať vnútorný zmysel pre rovnováhu tým, že poskytuje vizuálne opätovné potvrdenie pohybu.
Zatvorte oči
V noci alebo na lodi bez okien je užitočné jednoducho zavrieť oči alebo si, pokiaľ je to možné, zdriemnuť. Tým sa vyrieši vstupný konflikt medzi očami a vnútorným uchom.
Prežúvanie
Jednoduchou metódou na zmiernenie bežnej a miernej choroby z auta je žuvanie. Žuvačka má neuveriteľnú účinnosť pri znižovaní kinetózy u postihnutých. Na tieto stavy sú vyvinuté špeciálne žuvačky.
Žuvačka však nie je jediná vec, ktorú človek môže žuť, aby zmiernil mierne účinky choroby z automobilu. Tyčinky a sladkosti alebo len prázdne žuvanie znižuje nežiaduce účinky konfliktu medzi zrakom a rovnováhou.
Čerstvý vzduch
Čerstvý chladný vzduch môže tiež mierne zmierniť pohybovú chorobu, aj keď je pravdepodobné, že to súvisí s vnímaním zápachu, čo môže zhoršiť nevoľnosť.
Zázvor
Bolo zistené, že zázvor znižuje kinetózu. Existuje vo forme tabliet alebo možno žuť čerstvú stonku zázvoru, aby sa zmiernili príznaky. Zázvorové výrobky na kinetózu môžete kúpiť v každej lekárni. Najjednoduchšie je ale kúpiť si stonku zázvoru v supermarkete, doma ju očistiť a vziať si ju so sebou do auta. V prípade, že ucítite, že vám začína byť nevoľno, môžete ho hneď použiť.
Akupresúra
Praktik akupresúry pracuje s rovnakými bodmi, aké sa používajú v akupunktúre, ale stimuluje tieto miesta hojenia tlakom prstov, namiesto toho, aby vpichoval jemné ihly. Niektoré štúdie naznačujú , že akupresúra môže mať pozitívne účinky na zmierenenie príznakov kinetózy rovnako ako akupunktúra.
Komentáre sú vypnuté.