Juka – pestovanie, starostlivosť a rozmonožovanie

Juka je veľmi obľúbená vždyzelená rastlina, ktorá k nám prišla z USA. Je odolná voči suchu, takže prežije aj nadmerne suché roky. Pokiaľ si chcete juku zaobstarať aj na svoju záhradu, mali by ste vedieť, ako sa o túto trvalku starať a ako ju pestovať.

Pestovanie juky

Juka pomerne nenáročná rastlina, čo sa týka výberu stanovišťa aj starostlivosti o ňu. Darí sa jej prakticky v akejkoľvek zemine, ktorá dobre vsakuje vodu. Či už ju zasadíte do piesku alebo napríklad do hliny, chybu neurobíte. Vyhovuje jej mierne zásaditá aj kyslá pôda s úrovňou pH 5,5 – 7,5. Táto rastlinka má rada slnečné stanovisko, ideálne orientované na juh. Pestovať ju možno ako v exteriéry, tak aj v interiéri ako izbovú rastlinu.

Medzi záhradné druhy juky ideálne na pestovanie v exteriéri patrí napríklad Juka vláknitá, Juka chabá, Juka harrimaniae či Juka baccata. V interiéry sa zase bude dariť Juke obrovskej, Juke nádhernej či Juke pendule.

Starostlivosť o juku

Juka je pomerne bezúdržbová vďačná rastlina. Ako ju hnojiť, zalievať a strihať?

starostlivosť o juku nádhernú
Zdroj foto: Valerii Kolomiiets / Shutterstock.com

Hnojenie juky

Pokiaľ pestujete juku doma, mali by ste ju raz za tri týždne prihnojiť tekutým hnojivom pre palmy. V teplých dňoch môžete rastlinu premiestniť na balkón, uistite sa ale, že bude na mieste, kde nie je priame slnečné svetlo, prievan ani možnosť dopadu dažďa. V zime ju zase umiestnite na miesto, kde sú nižšie teploty, ako je napríklad záhrada alebo lodžia. V zimnom období rastlinu vôbec nehnojte a obmedzte jej zálievku.

Polievanie juky

Ako už bolo spomenuté, juka je veľmi odolná proti suchu, a to vďaka jej voskovým listom. Po nasadení ju teda nemusíte často zalievať. Pokojne prežije, aj keď ju zabudnete zalievať aj niekoľko rokov.

Strihanie juky

Je prirodzené, že staré listy na rastline odumierajú a hnednú. V tomto ohľade je juka podobná palme. Tieto suché listy na nej môžete nechať, alebo ich odstrihnúť.

Rozmonožovanie juky

Juku môžete namnožiť niekoľkými spôsobmi, ako je napríklad delením, koreňovými odrezkami alebo stonkovými odrezkami. Tie sa oddelia od materskej rastliny a umiestnia do piesku, štrku či vermikulitu do polotieňa. Zakorenenie prebehne v intervale cca 4 – 7 týždňov. Pokiaľ budete pestovať juku zo semien, obrňte sa trpezlivosťou, pretože tieto semená klíčia naozaj pomaly.


Tipy na ďalšie izbové rastliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.