Jaskyne na Slovensku, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť
Jaskyne na Slovensku sú veľmi populárne. V tejto krásnej malej krajine je bezmála 7000 zdokumentovaných jaskýň a priepastí. Ktoré z jaskýň by ste mali navštíviť?
Slovensko má jaskyne, ktoré nám môžu iné európske štáty závidieť. Nájdete tu najstaršiu známu európsku jaskyňu (Demänovská ľadová jaskyňa), svetovú raritu (Ochtinská aragonitová jaskyňa) a množstvo ďalších unikátov, ktoré stojí za to vidieť na vlastné oči. Šťastie je, že mnoho slovenských jaskýň je voľne prístupných verejnosti. Najviac jaskýň je prekvapivo v Nízkych Tatrách. Ďalšie jaskyne nájdeme vo Vysokých Tatrách, v Slovenskom krase aj v ďalších pohoriach. Ktoré jaskyne na Slovensku musíte určite vidieť?
Demänovská jaskyňa slobody
Na severnom úpätí Nízkych Tatier sa tiahne najdlhší jaskynný systém s dĺžkou viac ako 40 km, súčasťou ktorého je aj najznámejšia slovenská jaskyňa, teda Demänovská jaskyňa slobody. Vďaka svojej unikátnej kvapľovej výzdobe sa radí k tým najkrajším jaskyniam v Európe. Pri prechádzke jaskýň vás určite uchváti sintrová výzdoba (biela porézna hornina vzniknutá vyzrážaním uhličitanu vápenatého), neprehliadnete Večný dážď (nevysychavý vodopád padajúci zo stropu) či Kamenný luster.
Kde sa nachádza demänovská jaskyňa slobody? Nízke tatry, Demänovská dolina.
Demänovská ľadová jaskyňa
Súčasťou rovnakého jaskynného systému je najstaršia známa jaskyňa v Európe, o ktorej prvé zmienky pochádzajú už zo stredoveku. Počítajte s tým, že aj v lete si na prehliadku demänovskej ľadovej jaskyne musíte obliecť zimnú bundu a vydajte sa obdivovať krásy ľadových predsiení, výzdobu z kvapľov, ľadovcových stĺpov i vodopádov. Kedysi tu žil aj jaskynný medveď, dokonca sa tu našli kosti prehistorického zvieraťa, podľa ktorých sa jaskyňa v minulosti nazývala Dračou jaskyňou. Dnes tu môžete uvidieť maximálne niektorého z 10 druhov netopierov, ktorí tu majú svoje útočisko.
Dobšinská ľadová jaskyňa
V Slovenskom raji stojí za návštevu Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá má tiež svoje naj. Napríklad bola prvou jaskyňou (v r. 1882) vo vtedajšom Uhorsku, ktorá bola elektricky osvietená. Do r. 1946 bola prístupná pre letné korčuľovanie na ľade. Vďaka svojej dĺžke (1232 m) a hĺbke (112 m) patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe a je tiež najnižšie položenou ľadovou jaskyňou na svete. Vnútri môžete obdivovať napríklad mohutné ľadové vodopády a stĺpy vo Veľkej sieni. Bohužiaľ lad vo vnútri sa v poslednom čase rýchlo topí a tak by ste sa tam mali rýchlo pozrieť.
Mohlo by Vás zaujímať aj: 9 najobľúbenejších vodopádov v Česku, ktoré sa oplatí vidieť
Jaskyňa Domica
Nepoznáte krásu slovenských jaskýň, pokiaľ nenavštívite Slovenský Kras, konkrétne oblasť Gemer. V obci Dlhá Ves nájdete vstup do skutočného klenotu medzi jaskyňami, do jaskyne Domica. Domica je súčasťou rozsiahleho systému, ktorého väčšia časť zasahuje do Maďarska, napriek tomu aj na slovenskej časti budete mať čo obdivovať. Prezriete si Majkov dóm s kaskádovými jazierkami nazývanými Rímske kúpele, cibuľové stalaktity či pagodovité stalagmity. Sprievodca vám ukáže miesta významných archeologických nálezov z obdobia neolitu – jaskyňu už pred viac ako 5 000 rokmi obývali ľudia. Možno tu zahliadnete aj niektorého z 1500 netopierov, ktorí tu žijú. V jaskyni sa pred časom natáčala rozprávka Soľ nad zlato.
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Skutočnou svetovou raritou je Ochtinská aragonitová jaskyňa v Slovenskom Rudohorí. Patrí totiž medzi iba tri aragonitové jaskyne na svete, pričom v Európe je jediná. Medzi najstaršie miestne aragonity (uhličitan vápenatý) patrí 138 tisíc rokov stará obličková generácia, ktorá vznikla činnosťou atmosférických vôd v kryštalických vápencoch. Na 230 metroch verejne prístupných chodieb môžete obdivovať aragonitovú výzdobu v obličkovej, ihlicovitej či špirálovitej forme. Najúchvatnejší pohľad vás však čaká v sieni zvanej Mliečna dráha, kde biele trsy aragonitu žiaria vo svetle ako skutočné hviezdy na nebi.
Zdroj: ssj.sk
Komentáre sú vypnuté.