Jarné cibuľoviny – starostlivosť, presádzanie, škodcovia
Jarné cibuľoviny sú prvé, čo v záhrade na jar rozkvitá. Ako sa o ne správne postarať ešte pred začiatkom jari a čo robiť, aby krásne kvitli? Naučte sa, ako a kde ich vysadiť.
Starostlivosť o narcisy (Narcissus) z čeľade amarylkovitej (Amarylidaceae) je veľmi jednoduchá. Nájdeme ich snáď na každej záhradke, a to v mnohých formách. Vykvitajú skoro na jar a priestor okolo seba zdobia naozaj dlho. Práve na nich sa môžeme naučiť, ako pestovať jarné cibuľoviny takpovediac bez straty kvietku.
Väčšinou sa pri starostlivosti o jarné cibuľoviny sústredíme len na odstraňovanie suchých kvetov, to je však skutočne trochu málo. A pritom stačí trocha šikovných krokov navyše a tento rok aj budúci rok budete mať záplavu kvetov ešte hojnejšiu a pestrejšiu. A čím začať? Rozhodne jarnou revíziou podmienok, panujúcich na záhrade. Akonáhle sa roztopí sneh, máte na tento krok najvyšší čas.
Starostlivosť o jarné cibuľoviny
Záhony navštívte ešte predtým, než sa začnú prvé sviežo zelené lístky tlačiť na povrch. Pátrajte najmä po príliš vysokej vrstve lístia alebo starine, ktorá by mohla vyvíjajúcu sa mladú zeleň dusiť a hubiť. Starú rastlinnú hmotu odstráňte nožnicami, lístie vyhrabte hrabľami s mäkkými plastovými prstami a pod. Výnimočne možno použiť aj krovinorez, musíte si však byť istí, že sa na záhone nevyskytujú žiadne kríky ani polokry (napríklad levanduľa), ktorým by hlboký rez mohol uškodiť.
A kedy sa do celej záležitosti pustiť? Najlepšie ihneď potom, čo sa roztopí posledný sneh. Ak budete váhať príliš dlho, mohli by ste naopak pučiace kvety nenávratne poškodiť. Pri tejto príležitosti sa tiež zbavte všetkých zárodkov klíčiacich burín. Vyhnete sa potom ich pracnému odstraňovaniu. Ak už teraz viete, s akými rastlinnými záškodníkmi máte tú česť, stavte na prípravky proti burinám, ktoré ich účinne vyhubia.
Ako a kde vysadiť jarné cibuľoviny
Aj narcisy (podobne ako iné cibuľoviny) môžu trpieť radom chorôb. Najlepšou prevenciou je ich šikovná výsadba. Nikdy ich nedávajte tam, kde ste v posledných dvoch rokoch pestovali zemiaky, paradajky, tulipány, cibuľu alebo cesnak. Budete sa tak môcť tešiť zo zdravých a krásnych rastlín.
Tým však starostlivosť o jarné kvety nekončí. Nemali by ste zabúdať ani na ich presádzanie – musíte ich však na to pripraviť. Narcisom, tulipánom a ďalším obľúbeným druhom vyhovuje priepustná vzdušná pôda s dostatkom živín. Presadzovať by sa mali každých 4-5 rokov, a to najmä vo chvíli, keď pestujete nejaké chúlostivejšie a náročnejšie odrody.
Ideálny čas je ten, kedy ich listy zožltnú a cibule sa začnú zaťahovať. Určite v snahe o zrýchlenie celej procedúry žlté listy nestrihajte. Naozaj počkajte až do ich zaschnutia. Ale všímajte si ich už dávno predtým. Odstránenie suchých kvetov je základ, ale zabúdať by ste nemali ani na zálievku. Vždy, keď je sucho, doprajte svojim kvetom trochu vlahy. A to napríklad aj na začiatku leta. Výnimkou sú iba obdobia s vysokými teplotami.
Škodcovia na rastlinách
A pozor si dajte aj na nevítaných návštevníkov. Aj keď na jar ešte nebýva ich výskyt príliš hojný (a vy si ich tak nemusíte vôbec všimnúť), o to väčšie prekvapenie vás bude čakať budúcu sezónu. Mnoho hmyzích druhov totiž vie úplne zlikvidovať drahé cibule narcisov, tulipánov a ďalších kvetov. Zasiahnite teda včas a aplikujte ihneď po odkvitnutí aj šikovné prípravky proti škodcom. Pokiaľ si neviete s ich výberom rady, kontaktujte špecializovaného odborníka. Buďte bystrí a zaistite si budúci rok veľkolepú nálož kvetov!
Ako na presádzanie cibuľovín
Akonáhle listy úplne zožltnú a začnú osychať, odstrihnite ich nožnicami alebo odrežte ostrým nožom. Následne cibule vyberte zo zeminy a dobre ich očistite. Môžete ich ihneď presadiť na nové miesto, alebo ponechať vo vzdušnom obale na temnom a chladnom mieste. Do záhona sa neponáhľajú – pokojne ich vysaďte až v septembri alebo v októbri. Aj tak vám budúci rok krásne vykvitnú.
Zdroj: gardeningknowhow.com
Ďalšie tipy na články
Komentáre sú vypnuté.