Jarabina – pestovanie, účinky, zber a využitie v kuchyni

Strom jarabina a jeho typické drobné, červené plody všetci poznáme. Sú symbolom jesene a využívajú sa hojne ako dekorácia na výrobu vencov alebo okrasných kytíc. Jarabiny sú však po usušení aj skvelým prírodným liekom. Aké účinky má jarabina? Ako ju pestovať a kedy je čas na zber plodov?

Jarabina

Jarabina (lat. Sorbus) je rod stromov a kríkov patriaci do čeľade Rosaceae. Zahŕňa rôzne druhy, ktoré sa vyznačujú svojou dekoratívnou hodnotou, či už kvôli ich kvetom, plodom, alebo listom. Plody jarabiny sú azda najvýraznejšou črtou týchto stromov. Ide o malé guľovité plody, ktoré sa objavujú koncom leta alebo na jeseň. Môžu byť červené, oranžové, žlté alebo dokonca čierne. Listy jarabiny sú obvykle zelené, so zúbkovaným okrajom.

Druhy jarabiny

Medzi najznámejšie druhy jarabiny patrí:

  • Jarabina vtáčia (lat. Sorbus aucuparia) – je známa pre svoje oranžovo-červené bobule, ktoré sú obľúbenou potravou pre mnoho druhov vtákov. Tento strom môže dorastať do výšky 10-15 metrov a má pomerne širokú korunu. Listy sú zložené, s viacerými malými, oválnymi až kopijovitými listovými časťami, ktoré na jeseň menia farbu na sýtu červenú alebo oranžovú. Je široko rozšírená v Európe.
  • Jarabina čierna (lat. Sorbus nigra) – iným označením arónia alebo temnoplodec. Oproti jarabine vtáčej má tmavšie listy a tmavomodré až čierne plody, s menej výraznou chuťou. Tento druh je zriedkavejší a často sa vyskytuje v horských alebo podhorských oblastiach.
  • Jarabina oskorušová (lat. Sorbus domestica) – ide o opadavý plodonosný strom, resp. netradičnú ovocnú drevinu, ktorý môže dosiahnuť výšku 15 až 25 metrov, s rozložitou korunou a hrubou, šupinatou kôrou. Plody, známe ako oskoruše, sú veľké, podobné malým jablkám alebo hruškám. Majú tvrdú, sušenú dužinu a špecifickú, kyslastú až trpkú chuť. Boli tradične využívané na výrobu džemov, želé, ovocných vín a destilátov.
  • Jarabina brekyňová (lat. Sorbus torminalis) – ide o stredne veľký strom, ktorý môže dosiahnuť výšku 15 až 20 metrov. Listy sú jedným z jej najvýraznejších rysov: sú veľké, široké, s jemne zubatými okrajmi a matnou zelenou farbou na vrchnej strane a bielo-striebornou až mierne chlpatou na spodnej strane.

Zaujímavosti

Pestovali ich už naši predkovia, ktorí verili, že ich vetvičky ich môžu chrániť pred zlými silami a nešťastím. V skorších dobách sa tak plody jarabiny alebo jej listy nielen konzumovali, ale tiež vešali nad brány od maštale, aby chránili dobytok. Priamo plody potom ľudia mali vďaka ich červenej farbe za prostriedok, ktorý ničí zlo a nadprirodzené sily. V Írsku sa napríklad často sadili na cintorínoch, aby mŕtvi nemohli vstať z hrobov.

Sú plody jarabiny jedlé?

Mnoho druhov jarabiny produkuje plody, ktoré sú technicky jedlé, hoci chuť môže byť výrazne odlišná medzi jednotlivými druhmi. Surové plody niektorých druhov môžu byť pre niektorých ľudí trpké alebo dokonca mierne toxické kvôli obsahu určitých zlúčenín, ako sú amygdalín a ďalšie glykozidy. Preto sa vždy sušia a až potom sa z nich pripravujú ďalšie produkty, napr. sirupy.

Jarabina vtáčia vs. sladkoplodá

V prírode sa môžeme stretnúť najčastejšie s dvoma druhmi jarabín. Jarabiny vtáčie sú nejedlé, zbierajú sa a konzumujú len jarabiny sladkoplodé (lat. Sorbus aucuparia var. moravica alebo Sorbus aucuparia var. edulis). Ide o variant alebo poddruh jarabiny vtáčej, ktorý sa odlišuje predovšetkým sladšou chuťou svojich plodov. A ako ich od seba rozoznať?

Ide to pomerne ľahko, pretože jarabiny vtáčie majú plody trpké, horké a chuťovo nedobré, zatiaľ čo jarabiny sladkoplodé majú výbornú sladkokyslú chuť. Neskúšajte ich rozoznať podľa listov, tie sú totiž dosť podobné. Pokiaľ si nie ste istí, čo zbierate, skúste plodinu ochutnať a vypľuť. Podľa chuti ich totiž rozoznáte úplne najlepšie.

Medzi jedlé druhy patria aj plody jarabiny čiernej (arónia) alebo jarabiny oskorušovej.

jarabina čierna
Zdroj foto: slavomir pancevac / Adobestock.com

Čo obsahujú plody jarabiny?

Jarabiny sú bohaté na vitamíny C, K, E, A a tiež na karotén a triesloviny. Vďaka tomu sú skvelým pomocníkom pri posilňovaní imunity, okrem plodov sa potom zbierajú aj kvety jarabiny čiernej – tie sa sušia na čaj, ktorý uľavuje od kašľa. Je vhodné kvety zmiešať aj so sušenými šípkami, čím získate silnú zmes nielen na kašeľ, ale aj na prechladnutie a posilnenie imunitného systému v zimných mesiacoch. Okrem dôležitých vitamínov obsahujú jarabiny aj mnoho minerálnych látok, najmä horčík, draslík, sodík alebo meď. Bohaté sú aj na rutín.

Liečivé účinky jarabiny

  • Jarabiny majú vplyv na činnosť močových ciest a čistia ich rovnako ako obličky a krv. 
  • Ich užívanie sa odporúča aj alergikom, pretože vedia dobre mierniť alergické reakcie a poskytujú úľavu pri kožných ťažkostiach.
  • Vplyv ale majú aj na tráviaci systém a napomáhajú k správnej funkcii čriev, vďaka tomu sa odporúčajú aj ako podporný prostriedok pri diétach, navyše jarabiny nemajú takmer žiadne kalórie. 
  • Ženám potom kvety jarabiny čiernej pomáhajú pri nepravidelnej alebo bolestivej menštruácii.
  • Jarabiny sú výborné aj na žalúdok a podporujú vznik žalúdočných štiav. 
  • Z listov si možno urobiť silný nálev, ktorý je výborný na poškodené hlasivky a zachrípnutie.

Bežne je možné zakúpiť aj doplnky stavy s obsahom jarabín na podporu imunity. Doma vyrobené produkty sú ale vždy najlepšie. 

Pestovanie jarabiny

Jarabiny sú relatívne nenáročné na pestovanie a s trochou starostlivosti môžete očakávať, že vaša rastlina sa bude každým rokom vyvíjať do ešte väčšej krásy.

Výber stanoviska

Jarabiny preferujú slnečné alebo čiastočne zatienené miesto s dobre odvodnenou pôdou. Najlepšie rastú v miernych, humóznych pôdach, ktoré sú mierne vlhké, ale nie zamokrené. Najlepšie obdobie na výsadbu jarabiny je na jar alebo na jeseň, keď je pôda príjemne vlhká.

Zalievanie a hnojenie

Po výsadbe jarabinu pravidelne zavlažujte, najmä počas suchých období, aby ste podporili zakorenenie a rast. Tip: Mulč pomáha udržiavať vlhkosť v pôde, znižuje rast burín a poskytuje živiny, keď sa rozkladá.

Jarabiny zvyčajne nepotrebujú veľa hnojenia, ak rastú v dobrej pôde. Ak je pôda chudobná, môžete na jar aplikovať vyvážené hnojivo určené pre ovocné stromy alebo okrasné dreviny.

Prerezávanie

Mladé rastliny zvyčajne nepotrebujú prerezávať, ale môžete odstrániť poškodené alebo choré vetvy. U dospelých stromov môže byť občasný rez potrebný na udržanie tvaru a odstránenie preplnených alebo vnútorných vetiev, čím sa zlepší prúdenie vzduchu.

Ako využiť jarabiny?

Jarabiny by sa nikdy nemali konzumovať za surova, pretože by si človek mohol privodiť aj ľahkú otravu, ktorá sa prejavuje nevoľnosťou a zvracaním. Preto sa vždy sušia a až potom sa z nich ďalej pripravujú:

  • sirupy,
  • šťavy,
  • marmelády alebo džemy,
  • bylinné likéry,
  • pretlaky,
  • nálevy.

Rovnako ako sa toxíny v jarabinách strácajú po usušení, strácajú sa aj procesom varenia. Je tiež vhodné ich kombinovať s ovocím, napríklad s hruškami alebo jabĺčkami – marmelády a džemy sú potom o niečo chutnejšie. Zo sušených jarabín sa môže pripravovať aj lahodný čaj. Pokiaľ máte možnosť nazbierať si jarabiny vo svojom okolí, určite to urobte. Sušené plody vám potom dobre poslúžia.


Ďalšie tipy, ako pestovať

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.