Japonská záhrada – ako vyzerá a čo v nej nesmie chýbať
Japonská záhrada je okrasná záhrada, ktorá má modernú architektúru. Aké rastliny a kvety sú vhodné do takej záhrady a aké dekorácie si zaobstarať zaobstarať?
Nemusíte mať veľký pozemok, aby ste sa mohli pustiť do budovania japonskej záhrady. Chce to iba mať cit pre harmóniu a poriadok, ktorými sa tento typ záhrad vyznačuje. Aké pravidlá by ste mali dodržať?
Čo je japonská záhrada
Určite ste už japonskú záhradu niekedy minimálne na obrázku videli. Sú pre ňu typické:
- mosty,
- kamene,
- cesty,
- rastliny,
- tvarované stromy,
- voda,
- terénne nerovnosti.
Všetko je kombinované tak, aby výsledok lahodil oku. Japonci vždy budovali záhrady v duchu svojho náboženstva a filozofie. Záhrada pre nich predstavovala prestíž a vyjadrenie moci. Zatiaľ čo v Európe sa hnuteľný ľudia chválili svojimi drahými vozidlami, Japonci sa ešte na začiatku dvadsiateho storočia pýšili umne vedenými záhradami. Spôsob vytvárania záhrad bol prísne utajovaný a dokonca bolo zakázané ukázať cudzincom písomnosti, ktoré opisovali metódy tvorby japonskej záhrady,
Postupne sa však aj do japonských záhrad začali dostávať vplyvy z ostatných kútov sveta, aj keď stále táto záhradná tvorba zostáva vysokým umením. Kto sa jej chce venovať, mal by vynikať tvorivosťou, zmyslom pre poriadok a harmóniu, ktoré japonská záhrada vyžaduje.
Japonci vytvárali po stáročia svoje miniatúrne záhrady aj kvôli nedostatku pôdy. Ich symbolika pritom predstavovala skutočný svet, v ktorom každý kameň aj rastlina mali svoj vlastný význam. Japonská záhrada je pôvabná v každom ročnom období a obvykle vyžaruje neopísateľnou atmosférou. Schválne sa skúste niekedy takou záhradou prejsť, a určite budete vnímať všadeprítomnú estetiku, ktorá je premietnutá do posledného kamienka.
A nechýba ani pokoj – ten pocítite napríklad v zurčaní vody v potôčiku. Japonská záhrada pôsobí veľmi jednoducho, aj keď je v skutočnosti starostlivosť o ňu celkom zložitá. Miniatúrne scenérie znázorňujú skutočný svet – skaly, jazerá, cesty, lesy.
Odporúčame: Japonská vŕba – pestovanie
Základné typy japonských záhrad
- Japonské záhrady môžu mať rôzny vzhľad. Možno sa stretnúť s malými japonskými záhradami, napríklad v predzáhradke rodinného domu, kde nie je toľko miesta na budovanie záhrady klasického typu.
- Japonská záhrada však môže byť aj priestranná, kedy sa cez ňu dá prechádzať. Dokonca ju možno vybudovať aj na balkóne, pretože naozaj si vystačí aj s minimom priestoru.
Pravidlá pre tvorbu japonskej záhrady
Pokiaľ sa chcete do vytvárania japonskej záhrady pustiť sami, mali by ste sa držať niekoľkých základných pravidiel, medzi ktoré patrí hlavne:
- Japonská záhrada nemá mať prísny geometrický tvar. Typické je pre ňu prírodný a prirodzený vzhľad, ktorý jej dodajú prírodné doplnky. Určite sa vyhnite všetkému umelému.
- Na vytvorenie japonskej záhrady je potrebné sa držať predpísanej kompozície. Tá by mala obsahovať nielen vyvýšeninu, ale aj potok alebo jazierko, piesok a typické rastlinstvo, ako sú pivonky, okrasné trávy, bambus, ihličnany či rododendrony. Často sa na záhrade objavuje aj japonský topoľ.
- Zeleň je možné zoskupovať buď jednotlivo, alebo do skupín. Ak budete chcieť zasadiť aj okrasné trávy, tie sa uplatňujú hlavne ako solitéry, kedy vynikne ich zaujímavý vzhľad. Výhodou okrasných tráv je to, že sú príjemné na pohľad aj v zimnom čase, keď vegetácia obvykle spí.
- Aj keď je jazierko dôležitou súčasťou japonskej záhrady, nemusíte ho nutne budovať, ak nemáte naň dostatok miesta alebo priaznivé podmienky. Prítomnosť vody v záhrade možno aj naznačiť symbolicky uhrabaným pieskom v tvare vlniek, ktoré sú doplnené ihličím. Vznikne tak zaujímavá kompozícia lahodiaca ľudskému zraku.
- Určite by vo vašej záhrade nemala chýbať pagoda alebo japonské lampy do záhrady ako ústredný motív – tá by mala byť vidieť do diaľky z vyvýšeniny. Na osvetlenie výrazných prvkov japonskej záhrady sa využívajú aj LED reflektory.
- Nezabúdajte ani na pravidelnú údržbu, tú môžete zabezpečovať pomocou kosačky a na menej dostupné miesta môžete využiť krovinorez.
Tip: Ak nemáte dostatok skúseností so záhradnou tvorbou, môžete sa obrátiť na odbornú firmu, ktorá vám japonskú záhradu navrhne na mieru.
Kvety a dreviny do japonskej záhrady
V japonskej záhrade budete mať prácu po celý rok. Hlavným princípom je, aby bola pôvabná v každom ročnom období. Z tohto dôvodu je nutné vyberať vhodné kvety a okrasné dreviny.
- Japonci najčastejšie pracujú so zakrpatenými borovicami a kosodrevinami, ktoré vytvárajú v prostredí dojem lesa.
- Zasadiť možno aj japonské čerešne, tzn. sakury a paprade alebo magnólie.
- Nemali by chýbať ani bonsaje, ktoré sú tak typické pre japonskú kultúru.
- Z kvetov vyberajte biele či ružové pivonky, farebné kosatce i ruže, ku ktorým majú Japonci veľmi úzky vzťah.
Dekorácie a doplnky do japonskej záhrady
Pre japonskú záhradu býva bežné, že nie je ohraničená plotom. Mala by teda nadväzovať na voľnú prírodu, čo je možné na vidieku, alebo pokračovať do obytného priestoru či k priľahlej terase. Hlavné dekorácie japonskej záhrady sú:
- rôzne sošky Budhu,
- vázy,
- mostíky z kameňa alebo dreva,
- kamenné svietidlá,
- slnečné hodiny,
- napájadlá pre zvieratá,
- zvonkohry,
- lavičky.
Obľúbené sú aj tzv. šľapáky, teda kamene do japonskej záhrady, po ktorých je možné chodiť. Rozhodne na tento účel nepoužívajte dlaždice, ktoré by v japonskej záhrade nepôsobili prirodzene.
V súčasnej dobe nie je problém doplnky do japonskej záhrady zaobstarať, pretože sa ich predajom zaoberajú špecializované predajne alebo aj niektoré hobby markety.
Všetky uvedené doplnky japonského záhradného aranžmánu navodzujú príjemnú meditačnú atmosféru, v ktorej možno nájsť stratený pokoj a rovnováhu, a príjemne relaxovať. Aj v prípade doplnkov však platí, že všetko s mierou.
Japonská záhrada by v žiadnom prípade nemala byť preplácaná, ale naopak by mala pôsobiť voľne a vzdušne. Jej štýl by mal byť čistý, striedmy a hlavne upravený. V tejto záhrade nie je miesto pre burinu a neporiadok.
Známe japonské záhrady v okolí
Pre inšpiráciu japonskej záhrady nemusíte ísť ďaleko. Aj keď na Slovensku sa takýto verejný koncept záhrady s japonskými princípmi nenachádza, tie najznámejšie nájdete hneď u našich susedov (pri Prahe, v Zlíne či v Poľsku).
Japonská záhrada Zlín
Zaujímavá je japonská záhrada v ZOO Lešná neďaleko Zlína. Volá sa Mu-Shin a patrí medzi najväčšie japonské záhrady v Českej republike. Bola postupne budovaná od roku 2014 na ploche takmer tisíc metrov štvorcových. Jedná sa o typickú suchú kamennú horskú záhradu s tromi dominantnými prvkami, a to borovicami drobnokvetými, ktoré boli privezené priamo z Japonska a ktoré dosahujú vek asi sto rokov.
Nájdete tu obrovské kamene, lampy aj drevený klenutý most cez Lukovský potok. Pokojne môžete čerpať energiu na drevených lavičkách. Na tvorbe japonskej záhrady v ZOO Lešná sa podieľal aj Petr Hron. Ten patrí medzi popredných slovenských bonsajistov.
Japonská záhrada Praha
Ďalšiu japonskú záhradu môžete vidieť v Botanickej záhrade v Prahe -Troji. Pre verejnosť bola otvorená v roku 1997 na ploche 0,67 hektára. Prvá jej časť predstavuje horskú krajinu s chýšou a jazierkom. V druhej časti nájdete rastliny, ktoré pochádzajú z Číny a Japonska.
Medzi základné prvky záhrady patrí voda, kameň a rastliny alebo stromy s typickou symbolikou. Napríklad japonské javory predstavujú jeseň alebo múdrosť, slivka zase nový život, cnosť alebo dievčenskú krásu. Borovice znázorňujú večný život a odolnosť, pivonky vznešenosť, bohatstvo a moc.
Japonská záhrada v Poľsku
Kúsok od českých hraníc za mestom Náchod sa nachádza japonská záhrada v Jarkowe. Z mesta Kudowa sa pokračuje do obce Jarkow, kde záhradu budovali manželia Majcherovci už od roku 1980. V roku 2003 ju sprístupnili verejnosti. Najkrajšia je záhrada v máji a júni, kedy v nej všetko kvitne. Otvorená býva od mája do septembra od 10 hodiny. Určite stojí za návštevu.
A ako sa japonské záhrady páčia vám?
Zdroj: gardeningetc.com, australianoutdoorliving.com.au
Komentáre sú vypnuté.