Izbové rastliny pre oživenie interiéru. Aké sú ich požiadavky na pestovanie?
Izbové rastliny dokážu skvele doplniť interiér a zútulniť prostredie domova. Je možné ich rozdeliť podľa mnohých kritérií, poďme sa preto na niektoré pozrieť a zistiť, aké prostredie im vyhovuje.
Pod pojmom izbové rastliny, resp. “izbovky” sa skrýva nepredstaviteľné množstvo rastlín. Ak sa rozhodnete pestovať ich doma, čaká vás nekonečné objavovanie vo svete rozmanito kvitnúcich výrazných kvetov, či na prvý pohľad obyčajných tučnolistých sukulentov.
Na výber je toho naozaj veľa a rastliny sú navyše akousi prírodnou čističkou vzduchu. Ich zakomponovaním do interiéru tak prospejete aj svojmu zdraviu.
Izbové rastliny podľa kvitnutia
Ak chcete okrasný kvet, potom je dôležité rozhodnúť sa, či chcete, aby kvitla výraznými kvetmi, či bola pestovaná skôr pre jej okrasné listy. Jednotlivé skupiny sa môžu líšiť aj požiadavkami na pestovanie. Výber vhodných izbových rastlín však nie je žiadna veda.
Kvitnúce izbové rastliny
Kvitnúce izbovky sa hodia na slnečnejšie miesta, prípadne do polotieňa.
Chryzantéma
Chryzantéma (lat. Chrysanthemum) – jedná sa o obľúbenú nenáročnú izbovú rastlinu, resp. kvet. Slúži ako okrasný prostriedok, ale dokáže taktiež vyčistiť vzduch napríklad od formaldehydu či amoniaku. Má rada svetlé a teplé miesta, v zime však zvládne aj teplotu okolo 5 °C. Po odkvitnutí ju môžete vysadiť na záhrade.
Zelenec
Zelenec (lat. Chlorophytum comosum) – tento druh kvetu je nenáročný na údržbu. Ide skôr o izbovú rastlinu do tieňa. Postačí jej svetlé miesto, bez priameho slnečného žiarenia. Interiér bude zdobiť drobnými bielymi kvietkami, z ktorých po odkvitnutí vyrastajú ďalšie výhonky.
Lopatkovec
Lopatkovec (lat. Spathiphyllum ) – je ideálnym kvetom, ak chcete na malom priestore urobiť veľa parády. Dosahuje totiž malý vzrast, a napriek tomu skvele čistí vzduch. Má rád tienisté kúty, rozhodne ho nevystavujte väčšiemu množstvu slnečného žiarenia. Sú preň typické listy špecifického tvaru, od ktorých je odvodený názov. Vyháňa dlhé stonky s bielymi kvetmi.
Svokrin jazyk
Svokrin jazyk (lat. Sansevieria trifasciata) – táto rastlina je vhodná pre tých, ktorí starostlivosti o kvetinu nevenujú príliš veľkú pozornosť. Vydrží totiž naozaj nepriaznivé podmienky. Vyhovuje jej suchšia pôda a vôbec nie je na škodu, pokiaľ zálievku občas zabudnete. Vyhovuje jej jemne slnečné miesto.
Ďalšie kvitnúce izbovky
Nekvitnúce izbové rastliny
Dracena
Dracena (lat. Dracaena) – táto rastlina je pôvodom z Afriky, Ázie, Madagaskaru a Kanárskych ostrovov. Jej veľkou výhodou je, že ide o nenáročnú izbovú rastlinu vzhľadom na jej nároky na pestovanie. Dokáže prežiť dlhé obdobie úplne na suchu, stačí ju zaliať iba raz za čas, v čase rastu o niečo málo častejšie. Má rada dostatok svetla, nie však slnečné lúče. Hoci nekvitne, upúta svojím zaujímavým vzhľadom listov.
Tučnolist vajcovitý
Tučnolist vajcovitý (lat. Crassula ovata) – ako už názov môže napovedať, jedná sa o tučnolistú rastlinu. To znamená, že zvládne prežiť aj začiatočnícku starostlivosť a menej častú zálievku. Vďaka hrubým listom, do ktorých schováva vlhkosť, dokáže bez zálievky vydržať až tri týždne, a to aj počas teplého počasia. Zalievať ju tak stačí iba raz mesačne, prípadne môžete občas tiež rosiť listy.
Fikus
Fíkus benjamín (lat. Ficus benjamina) – táto izbová rastlina je priestorovo veľmi výrazná, hodí sa tak skôr do veľkého bytu. Žiada si svetlé prostredie bez priameho slnečného svitu, tiež potrebuje vyššiu vlhkosť vzduchu. Ak máte doma suchý vzduch, nemusíte vešať hlavu, ak si túto rastlinu chcete zaobstarať. Je ale veľmi dôležité myslieť na pravidelné rosenie a zvlhčovanie vzduchu. Pred každým zalievaním musí byť pôda vyschnutá.
Nefrolepka
Nefrolepka (lat. Nephrolepis) – je veľmi zaujímavá svojim papraďovitým vzhľadom, má drobné svetlo zelené lístočky. Najlepšie urobíte, ak túto zelenú izbovú rastlinu umiestnite na chladné a vlhké miesto. Žiada si pravidelné rosenie a zalievanie a tiež čerstvý vzduch.
Chamedorea
Chamaedorea (lat. Chamaedorea elegans) – jedná sa o druh malej palmy, ktorá určite oživí každý priestor. Ocení priame slnko a jasné svetlo, preferuje vyššie teploty, ale prežije aj teploty okolo 12 °C. Je dôležité ju rosiť. Potrebuje totiž vyššiu vlhkosť vzduchu. Pri kvalitnej starostlivosti dokáže vyrásť aj cez jeden meter, myslite preto na to, aby mala dostatok miesta.
Šplhavnica
Šplhavnica (lat. Epipremnum ) – táto rastlina patrí medzi popínavé druhy. Preferuje polotienisté miesto, nepravidelnú zálievku a občas je vhodné ju prihnojiť hnojivom na izbové rastliny. Niektoré kultivary môžu zaujať zaujímavými zelenými listami, na ktorých sa objavujú biele škvrny.
Aloe vera
Aloe vera – túto rastlinu pozná určite každý, predovšetkým pre jej liečivé účinky. Môže sa však stať aj skvelým doplnkom interiéru, a navyše ju môžete využívať ako liek. Aloe má protizápalové vlastnosti. Na pestovanie jej stačí občasná zálievka, v zime to zvládne aj bez vody. V lete je vhodné slnečné miesto, v zime naopak chladnejšie svetlé umiestnenie.
Ďalšie nekvitnúce zelené izbové rastliny
- Alokázia
- Brečtan
- Difenbachia
- Eukalyptus
- Filodendron
- Monstera
- Zamiokulkas
Izbové rastliny do tieňa
- Soleirolia / Rodinné šťastie
- Lopatkovec
- Netík / Adiant / Venušin vlas
- Zamiokulkas
- Zelenec
Visiace izbové rastliny
Ak hľadáte nejaké previsnuté alebo popínavé izbové rastliny, odporúčame vám tie najznámejšie:
- Brečtan
- Filodendron
- Papraď
- Nefrolepka
- Potosovec
- Voskovka / Hoja mäsitá
Exotické izbové rastliny
Exotické izbové rastliny rozhodne upútajú pohľad každej vašej návštevy, často sa totiž vyznačujú veľmi výrazným vzhľadom, či už kvetmi alebo ide o izbové rastliny s farebnými listami.
Strelícia
Strelícia je obľúbeným exotickým kvetom. Má totiž výrazný veľký kvet, ktorý sa stane veľkou ozdobou vášho interiéru, svojim tvarom a farbou pripomína hlavu exotického vtáka. Rastlina môže dosahovať výšku až jedného metra, myslite preto na to, či pre ňu budete mať dostatok miesta. Vyžaduje teplo a slnečno, stačí jej stredná zálievka a občasné hnojenie. Je vhodné občas umyť listy vlhkou hubkou.
Tillandsia
Listy sú usporiadané vo voľnej ružici, pripomínajú svojím tvarom trávové trsy, ich farba však môže byť od ružovej, cez šedo zelenú až zelenú. Farebné kvety sú zložené v plochých klasoch. Táto kvetina má rada vyššiu vzdušnú vlhkosť – žije z vody prítomnej vo vzduchu, je preto dôležité ju rosiť.
Adénium
Táto izbová rastlina vyrastá zo silného kmeňa a má jednoduché ružovkasté kvety. Jej listy sa podobajú oleandru. Vyžaduje dostatočne svetlé stanovište, je však potrebné chrániť ju pred priamym slnkom . Medzi zálievkami by pôda mala vyschnúť, občasné preliatie by jej však nemalo ublížiť. V zime by teplota nemala klesnúť pod 15 °C.
Ďalšie exotické izbové rastliny
- Bonsaj
- Eukalyptus
- Kaktus
- Opuncia
- Tučnolist
Jedovaté izbové rastliny
Obzvlášť pokiaľ doma máte akéhokoľvek domáceho maznáčika či malé dieťa, je dôležité myslieť na to, aby nemali v dosahu jedovatú izbovku. Preto je dôležité vedieť aspoň o tých najznámejších rastlinách, ktoré by mohli ublížiť.
Medzi jedovaté izbové rastliny patria napríklad:
- Alokázia
- Dracena
- Kala
- Lopatkovec
- Monstera
- Petúnia
- Svokrin jazyk
Toxických izbových rastlín je však obrovský rad a nemožno ich tu menovať všetky. Predtým, než si domov zaobstaráte nejakú rastlinu, informujte sa o tom, či nie je jedovatá.
Najčastejší škodcovia izbových rastlín
Aj izbové rastliny sú vystavené riziku napadnutia rôznymi škodcami, ktorí zároveň môžu zamoriť váš dom. Dá sa proti nim samozrejme chrániť chemickou cestou, možno však zvoliť aj menej radikálne riešenie, ako je napríklad mydlový roztok či sprchovanie rastlín. Kúpiť sa dajú aj ekologické prostriedky, prípadne je možné využiť popol či tabak nasypaný priamo do kvetináča.
Roztoče
Sú to roztoče, ktoré patria medzi škodcov izboviek, usadzujú sa na spodnej strane listov a tvoria drobné pavučinky. Napadnuté listy potom usychajú. Zbaviť sa ich možno pomocou sprchy a vyššej vlhkosti – rastlinu môžete orosiť roztokom so saponátom či alkoholom, po sprche je potom dobré zabaliť ju do igelitu.
Štítnička
Ide o drobný oválny hmyz, ktorý sa usadzuje na rôznych častiach rastliny. Tento parazit saje šťavu z listov, čo má za následok uvädanie rastliny. Z rastliny ich môžete zotrieť pomocou mydlového roztoku, zakryte však pri tejto akcii kvetináč, aby do pôdy nenapadali larvy.
Molica
Molice sú drobučkými zástupcami hmyzu, ktorí vo veľkom osídľuje rastlinu. Akonáhle sa rastliny dotknete, hmyz sa rozletí všade naokolo a následne sa usadí späť. Oslabujú rastlinu saním šťavy z listov, často býva rastlina aj postriekaná lepkavým výlučkom. Molíc sa dá zbaviť pomocou lepkavých doštičiek, ktoré rozvesíte v okolí.
Vlnené vošky
Tento zvláštny parazit vylučuje biele výlučky, ktoré následne obaľuje do bielych chumáčov, ktoré sa podobajú vate. Rozhodne ich tak na rastline spoľahlivo rozpoznáte. Možno sa ich zbaviť zotretím olejom alebo spláchnutím vodou.
Zdroj: gardenersworld.com, myflowertree.com
Komentáre sú vypnuté.