Inštalácia fotovoltiky: Krok za krokom na ceste k energetickej nezávislosti

Elektrina je vzácny zdroj energie, bez ktorého by bola existencia modernej spoločnosti ohrozená. Avšak, z roka na rok sa jej cena z rôznych dôvodov neustále zvyšuje, takže jej spotrebu sme nútení znížiť, čo obmedzuje náš bežný komfort. Ako výhodné riešenie sa našťastie ukazuje fotovoltika, ktorej efektivita je ale závislá od správnej inštalácie.

Fotovoltika patrí k technológiám, ktoré majú dar a nadanie premieňať bezplatné slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Efektivita systému však skutočne závisí od jeho správnej inštalácie, preto, ak máte v pláne znížiť svoju závislosť na verejných zdrojoch elektrickej siete s fotovoltikou, máme pre vás zoznam krokov, ktoré treba v rámci umiestnenia systému na váš pozemok alebo nehnuteľnosť podstúpiť.

Analýza a plánovanie

Inštalácia každého moderného systému si vyžaduje dôkladnú analýzu a plánovanie. Ak preto máte v pláne pokryť spotrebu elektrickej energie vo vašej domácnosti efektívnou fotovoltikou, položte si pred samotným výberom a inštaláciou systému zopár dôležitých otázok.

Ako prvé je dobré vedieť, akú spotrebu elektriny má vaša domácnosť a na základe toho si potom vybrať solárne panely s potrebnou kapacitou, čo už je vďaka širokej ponuke hračka. Veď len s množstvom 8 m2 fotovoltických panelov od ECOLOGIC môžete pokryť priemernú spotrebu elektrickej energie jednej osoby. Navyše, po 30 rokoch používania sú fotovoltické panely recyklovateľné v rozsahu viac ako 90 %.

Monokryštalické fotovoltické moduly od ECOLOGIC majú účinnosť až 19,6 %. Pri polykryštalických je táto hodnota 17,5 %, pričom aj po 25 rokoch je garantovaných 80 % ich pôvodného výkonu.

Účinnosť panelov zvýšite aj tým, že si dobre premyslíte, množstvo dopadajúceho slnečného žiarenia na miesto plánovanej inštalácie systému. Zvoliť si treba aj kvalitné invertory a všetky iné potrebné komponenty na základe vašich potrieb a rozpočtu.

Príprava lokality

Efektivitu fotovoltiky zvýšite aj tým, že si pred jej inštaláciou preveríte, v akom stave je miesto, na ktoré sa bude systém umiestňovať. Najideálnejšia je strecha, ktorá by mala mať po celý deň dostatočný prísun slnečného žiarenia. Dôležitá je však aj kvalita. Preverte teda, v akom stave tento podklad je a či bude schopný uniesť váhu solárnych panelov. Nezabudnite myslieť na potrebné káble a prípojky pre pripojenie k elektrickému systému.

Inštaláciu fotovoltiky nechajte na odborníkov

Ak ste si už na základe dôkladnej analýzy vybrali konkrétny solárny systém a našli preň vhodné miesto na vašom pozemku, je čas na samotnú montáž. Tento krok je lepšie vždy nechať na odborníkov, ktorí majú skúsenosti. Práve profesionálna inštalácia fotovoltiky má v rámci efektivity systému najväčší prínos, takže prítomnosť špecialistov sa vám určite vyplatí.

Zdroj foto: AlyoshinE / Shutterstock.com

Okrem vyššie spomenutých krokov, sa pri inštalácii rieši aj montáž nosníkov na strechu, ktoré sú základom pre solárne panely a umožňujú ich smerovanie tak, aby maximalizovali výrobu elektriny. Ak teda nie ste odborník, je vždy lepšie nechať inštaláciu systému na vyškolených a skúsených profesionálov.

Nezabudnite na invertor

Inštalácia solárnych panelov na strechu je dokončená v momente, keď je systém vybavený špeciálnym invertorom. Bez jeho prítomnosti by boli panely nepoužiteľné, pretože práve invertor je zariadenie, ktoré dokáže jednosmerný prúd zo solárnych panelov premeniť na ten striedavý a hlavne použiteľný v domácnosti.

Testovanie a uvádzanie do prevádzky

Po tom, čo systém pripojíte do elektrickej energie a skôr než ho začnete využívať, mal by byť dôkladne otestovaný a overený. Aj tu je lepšie nechať kontrolu na odborníkov. Správna inštalácia a jej overenie predsa zvyšuje nielen efektivitu fotovoltiky, ale aj jej životnosť.

Mimochodom, životnosť systému si môžete poistiť aj výberom správneho dodávateľa. ECOLOGIC ponúka na panely záruku 12 rokov a na ich výkon až 25 rokov, takže svoju účinnosť a vysoký výkon si zachovajú naozaj dlho.

Údržba a sledovanie

Na záver nezabudnite systém pravidelne kontrolovať a udržiavať v čistote. Aj keď to nie je veľká prekážka, lístie zo stromov a iné nečistoty môžu pri dlhodobo zanedbanej údržbe výkon a efektivitu systému znížiť. Vzduchom tiež veľmi často (aj vplyvom nevyspytateľného počasia) poletujú rôzne väčšie či menšie častice, ktoré môžu inak pevnú konštrukciu systému narušiť. Ak to ale budete mať všetko pod drobnohľadom, zaistíte si, že systém vám prinesie potrebný úžitok a zbaví vás energetickej závislosti bez akýchkoľvek obmedzení.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.