Ibištek sýrsky – ako na pestovanie tejto tropickej rastliny?
Ibištek sýrsky je tropická rastlina, ktorú môžete pestovať ako izbovku alebo vonkajší ker, kde bude farebnou ozdobou záhrady. Ako na výsadbu sadeníc a pestovanie?
Ibištek sýrsky
Sýrsky ibištek (lat. Hibiscus syriacus) je tropická rastlina, ktorá nie je prispôsobená na prežitie v chladných zimných podmienkach. V prirodzenom prostredí existuje viac ako 200 druhov. Doma je ibištek kríková trvalka. Rastlina kvitne počas celej letnej sezóny – od júla do konca septembra. Na rastline sa neustále objavujú nové puky, takže krátka životnosť každého kvetu nezhoršuje celkovú dekoratívnosť rastliny. Fáza kvetu, uvädnutie a opadávanie trvá iba dva dni.
Kvety ibišteka sú veľmi veľké, takmer gigantické – priemer rozloženého kvetu dosahuje 20-25 cm. Farba okvetných lístkov je biela, ružová, tmavo karmínová, šarlátová, fialová – závisí od odrody ibišteka.
Pestovanie ibiška
Sýrsky ibištek je záhradný kvet, darí sa mu predovšetkým v stredne vlhkej pôde. Nesvedčí mu chlad alebo prievan. Ak máte na záhrade vyvýšené miesto, je ideálne pre ker ibišteka. Na takom mieste má prístup k slnku. Chladné a temné miesta sú pre ibištek sýrsky nevhodné. Na vyvýšenom a slnečnom stanovisku kvitne nepretržite celé leto.
Ideálne pôdne podmienky
Ako každá aktívne rastúca rastlina potrebuje tropická krása úrodnú pôdu. Ibišteku svedčí prevzdušnená pôda s dobrým odtokom. Ílovitá pôda neodvádza vodu, čo môže spôsobiť hnilobu koreňov a následný úhyn kríka. Pokiaľ predsa len nemáte inú možnosť, hnoj, humus alebo minerálne hnojivá pomôžu ílovitú pôdu prevzdušniť. Ak máte piesočnatú pôdu, musíte namiesto rašeliny pridať pol vedra obyčajnej záhradnej pôdy.
Výsadba sadeníc
Po výbere vhodného miesta nie je ťažké ibištek sýrsky zasadiť:
- Keď si prinesiete domov krík v kvetináči, netreba ho zalievať – pred zasadením musí byť jeho koreňový bal úplne suchý.
- Vykopte otvor 20-25 cm hlboký na vybranom mieste. Pred zasadením rastliny vložte humus či hnojivo zmiešané s pôdou. Hĺbka nádoby a hĺbka vykopanej diery by mala byť rovnaká.
- Nádobu, kde je umiestnená sadenica, poklepte po stenách, pomôže to oddeliť korene od kvetináča.
- Keď je ibištek zasadený vo vykopanej jamke, bočné miesta, ktoré zostávajú nevyplnené, naplňte hlinou a udupte.
- Pamätajte si, že pred zasadením bol ker zalievaný a nie je potrebné mu hneď dodávať vodu.
- Treba si uvedomiť, že výsadba sýrskeho ibišteka vyžaduje dostatok priestoru.
- V dospelosti sa kvetina veľmi rozrastie do výšky aj do šírky – ker môže dorásť až do priemeru 70 cm – jednotlivé kríky ibišteka by preto mali byť od seba vzdialené najmenej jeden a pol metra.
- Pokiaľ nemá ker za sebou plot alebo inú oporu , je veľmi pravdepodobné, že sa pri väčšom vetre zlomí alebo inak zničí.
Strihanie ibišteka
Rast nových výhonkov a kvitnutie môžete podporiť strihaním. Ideálnym obdobím pre tento úkon je jar, resp. je potrebné vykonávať strihanie ešte pred prvým kvitnutím. Odstráňte všetky staré, suché a inak poškodené výhonky a zastrihnite ich – mali by ste ich skrátiť cca o jednu tretinu ich dĺžky.
Zdroj: housing.com
Ďalšie tipy na pestovanie
Komentáre sú vypnuté.