Hyacint – ako na jeho pestovanie a rozmožovanie?
Hyacinty už skoro zjari hýria svojimi farbami a ich omamná vôňa láka hmyz zo širokého okolia. Ich výhodou je, že ich môžete pestovať ako v záhrade, tak aj doma v kvetináči. A pri dobrej starostlivosti vám vydrží celé roky. Ako na to? A čo s kvetmi po odkvitnutí?
Jeseň je ideálnym časom na to, aby ste si prichystali cibuľky hyacintu na budúcu sezónu. Môžete ich sadiť do záhona aj trávnika, ale tiež vkladať do kvetináčov. V Európe sa objavil už v 17. storočí, kam bol privezený zo svojej domoviny – z Ázie. V tom čase však bol vyvažovaný zlatom a patril k veľmi vzácnym rastlinám, ktoré si mohli dovoliť len tí najbohatší.
V súčasnosti sa jedná o kvetinu bežne prístupnú každému, komu sa páči. V predjarí krásne rozkvitnuté hyacinty predávajú aj supermarkety, ale vypestovať si ich môžete aj sami z cibuľky. Ide o hyacint východný, ktorý sa predáva v mnohých farebných variantoch.
Pestovanie hyacintu
Pokiaľ chcete hyacintu dopriať vhodné podmienky, mali by ste cibuľku zasadiť na slnečné miesto do výživnej a ľahšej pôdy, v ktorej nebude chýbať dobre vyzretý kompost. Aj keď má hyacint rád na jar veľa slnka, počas roka už sa uspokojí aj s miernym tieňom. Pokojne teda môže rásť pod listnatým kríkom alebo stromom, ktorý bude na jar ešte bez lístia. Slnečné lúče doputujú k cibuľkám hyacintov, a tie budú môcť vyrásť a vykvitnúť nádhernými a voňavými kvetmi v ružovej, žltej, lososovej, modrej i bielej farbe.
Kedy a ako vysádzať hyacint
Cibuľky je vhodné vysadiť na konci septembra alebo počas októbra, a to do hĺbky asi 12 až 15 centimetrov a vo vzdialenosti okolo 10 až 20 centimetrov od seba. Platí, že nad cibuľkou hyacintu v zemi by mala byť taká vysoká vrstva pôdy, ako je vysoká sama cibuľka.
Cibule by mohli v zime vymrznúť, ochráni ich však vrstva rašeliny alebo suchého lístia a slamy. Na jar je však potrebné ju v predstihu odstrániť, aby hyacinty mohli vyraziť, kvitnúť a omamne voňať do svojho okolia.
Starostlivosť o hyacint
Hyacint nie je náročná rastlina. Nie je potrebné dodatočné hnojenie (pre podporu rastu hyacintu môžete pridať na jeseň do pôdy hnojivo, tzn. postačuje hnojenie v čase výsadby). Rastlinka nepotrebuje ani časté zalievanie. Stačí ho zalievať raz týždenne alebo keď bude hlina suchá, podobne ako pri mnohých rastlinách.
Hyacint po odkvitnutí
Hyacint východný kvitne hlavne na jar, v mesiach apríl až máj. Dôležité je však nepodceniť starostlivosť o rastlinu aj po odkvitnutí jej kvetov, aby si cibuľka zachovala dostatok živín na ďaľšiu sezónu.
Hyacint v kvetináči
Možno ste darom dostali v nádobe, resp. kvetináči hyacint, ktorý vám urobil radosť. Teraz však už odkvitol. Ale čo s ním? Na mieste je obmedziť zálievku a vyčkávať na dobu, až listy zoschnú a zmenia farbu do žltého odtieňa. Cibuľka v tejto dobe vyzrieva a zatiahne sa. Kvetináč je možné umiestniť do chladnejšej miestnosti, kde je tma. Vyzretú cibuľu hyacintu spoznáte ľahko – na dotyk je pevná. Môžete ju vybrať z pôdy a uskladniť na jesennú výsadbu do pôdy.
Hyacint v záhrade
Keď odkvitnú hyacinty v záhone, treba odstrániť kvet, aby sa rastlina nevysilila. Mala by potom menšiu cibuľu. Listy však ponechajte – samy zožltnú, uschnú a potom z rastliny odpadnú.
Rozmnožovanie hyacintu
Pri hyacinte platí priama úmera – čím väčšia cibuľa, tým väčšie kvetenstvo. Táto okrasná rastlina má jednu zvláštnosť, a to neobvyklé rozmnožovanie. To sa totiž robí narezaním cibule do kríža. Je treba to urobiť najlepšie v júni, a narezané cibule potom pestovať v parenisku alebo skleníku pri teplote okolo 25 °C. Môžete ich však dať aj pod plastový kryt do záhonu.
Tým, že sa materská cibuľa hyacintu nareže, vytvoria sa malé postranné cibuľky. Pred narezaním treba cibuľu dobre očistiť od zeminy, a tiež z nej odstrániť suché vrstvy šupiek. V rozšírenej spodnej časti cibule sa urobia dva zárezy do kríža, a to až do jednej tretiny cibule. Miesto narezania poprášite rozdrveným uhlím a cibuľu zasaďte do kvetináča narezaným krížom nahor tak, aby zo substrátu vyčnievala.
Kvetináč necháte doma na teplom mieste do doby, než sa začnú vytvárať malé cibuľky. Vhodné je udržovanie dostatočnej vlhkosti okolitého vzduchu, takže pokojne cibuľku prikryte plastovým krytom s perforáciami. Dcérske cibuľky vykvitajú asi za dva až tri roky od výsadby.
Ako je vidieť, aj hyacint kúpený v supermarkete vám môže robiť radosť po dlhý čas, keď sa mu budete patrične venovať.
Zdroj: gardenersworld.com
Tipy na ďalšie obľúbené kvety
Komentáre sú vypnuté.