Helsinki – sprievodca mestom – Doprava, počasie, ubytovanie, pamiatky
Fínske Helsinki sú pre turistov jedným z najpopulárnejších miest v Európe. Každého predsa láka spoznať preslávenú severskú atmosféru a jedinečný životný štýl, ktorý nenájdete nikde inde na svete.
Kam sa však v Helsinkách pozrieť, kde sa ubytovať a ako sa po meste vôbec pohybovať? Dnes spoločne nájdeme odpovede na tieto a aj ďalšie frekventované otázky.
Aká je história Helsiniek?
Helsinki ponúkajú každému návštevníkovi od všetkého trochu. Na svoje si tu prídu ako milovníci jedla, tak aj obdivovatelia pamiatok a samozrejme priaznivci prírody. Ako asi všetci vieme zo zemepisu, Helsinki sú hlavným mestom Fínska už dlhé roky. Už od svojho založenia v roku 1550 sú hospodárskou a teraz aj turistickou bránou do severského regiónu. Na rozlohe približne 715 km² žije zhruba 650 tisíc obyvateľov.
Zaujímavosťou však je, že sa Helsinki nerozkladajú iba na pevnine, ale ich rozloha presahuje aj viac ako 300 malých ostrovčekov na severnej strane Fínskeho zálivu v Baltskom mori. V polovici 17. storočia sa ale Helsinki nachádzali viac vo vnútrozemí, a preto v roku 1640 kráľovná Kristína rozhodla, že budú presunuté bližšie k moru. V priebehu 18. storočia bolo mesto niekoľkokrát prestavané, pretože ho sužovali početné požiare a bohužiaľ aj vojnové konflikty. Hlavným mestom Fínska sa Helsinki stali až po vyhlásení nezávislosti v roku 1917.
Počasie v Helsinkách
Počasie v Helsinkách je celkom predvídateľné, takže sa dá ľahko určiť, kedy je najlepší čas na navštívenie práve tohto mesta. Vlhká klíma je ovplyvnená Golfským prúdom, takže na ľahké tričká a žabky môžete veľmi rýchlo zabudnúť. Helsinki sa totiž radia medzi najsevernejšie položené hlavné mestá na svete, takže očakávajte aj kruté mrazy.
Do Helsínk sa vydajte predovšetkým v lete. Aj keď je letná sezóna pomerne krátka, pretože trvá iba od polovice júna do konca augusta, sú poveternostné podmienky v tomto období veľmi príjemné. Po opadnutí ranných nízkych teplôt môžete obliecť ľahké oblečenie. Počítajte ale s tým, že akonáhle slnko začne padať za obzor, veľmi rýchlo sa zase ochladí.
Doprava v Helsinkách
Hlavným spôsobom dopravy do fínskeho hlavného mesta je použitie Helsinki Airport. V súčasnej dobe je využívané hlavne medzinárodné letisko Vantaa s dvoma terminálmi, ktoré ročne obslúži zhruba 13 miliónov pasažierov. Priamym leteckým spojením z Viedne môžete byť v Helsinkách za 2,5 hodiny, s cenou okolo 200 euro.
Do Helsiniek sa môžete dostať aj loďou. Napríklad trajekt Tallinn – Helsinki jazdí pravidelnú trasu, avšak cesta s ním nie je práve najrýchlejšia. Akonáhle si ale zvolíte na dopravu do fínskeho hlavného mesta rýchly čln, dostanete sa do neho približne za 90 minút.
Po samotnom meste je najlepším dopravným prostriedkom metro s celkom 17 stanicami. Aj keď ich je len 6 podpovrchových, zaisťujú významné prepravné kapacity. Jej koľajiskom sa navyše prepletá električková dráha pre 15 pravidelných liniek. Zvyšok dopravy je realizovaný za pomoci autobusov a čiastočne aj prívozov.
Ubytovanie v Helsinkách
Možností ubytovania v Helsinkách je skutočne veľa. Záleží iba na vás, či zvolíte Airbnb alebo sa poobzeráte na internete v rubrike Helsinki hotels. Nech už budete bývať kdekoľvek, naplno si užijete atmosféru tohto nádherného mesta. Okrem súkromných bytov a hotelov sa môžete ubytovať aj v pohodlných apartmánoch v centre. Ubytovanie si určite zariaďte ešte pred odletom, aby ste na letisku nemuseli zmätkovať.
Mesto je populárnym turistickým centrom a väčšinou je aj prvou zastávkou pre turistov cestujúcich do Fínska. Nachádza sa tu množstvo veľmi významných a nádherných pamiatok Helsiniek, ktoré rozhodne musíte pri svojich cestách navštíviť.
Fínsky hrad
Jednou z najvýznamnejších stavieb je bezpochyby Suomenlinna (v preklade Fínsky hrad). Z pevniny sa naň trajektom dostanete približne za 15 minút, čo rozhodne nie je dlhá doba. Zaujímavosťou je, že táto pevnosť je súčasťou Fínska až od roku 1918. Predtým totiž patrila Švédom.
Pevnosť je vystavaná na 5 ostrovoch, ktoré sú vzájomne prepojené niekoľkými mostami. V súčasnej dobe sa tu nachádza nielen múzeum, ale aj útulný hotel. Po dlhej ceste sa môžete uvelebiť v niekoľkých baroch a reštauráciách, kde si bez väčšieho ostychu môžete vychutnať aj alkohol. Vodka je v podstate národným nápojom. Oblasť Suomenlinna je navyše od roku 1991 zapísaná na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.
Trhové námestie a prezidentský palác
Priamo v centre Helsiniek sa nachádza Trhové námestie, vo fínčine zvanej ako Kauppatori. Na jeho severnej strane určite neprehliadnite radnicu a prezidentský palác. Na opačnej strane potom môžete obdivovať starú trhovú halu Kauppahalli, v ktorej je možné nakúpiť čerstvé ryby, ovocie alebo zeleninu. Pravidelné trhy sa ale konajú aj na samotnom Trhovom námestí.
Na východ od Trhového námestia sa potom nachádza ostrov Katajanokka, na ktorom je vystavaných niekoľko secesných budov. Aj tu sa môžete zastaviť na vodku, dobrú kávu alebo miestne špeciality v rade reštaurácií a kaviarní. Stredobodom celého ostrova je katedrála Uspenski vystavaná na konci 19. storočia. Stojí na malom kopčeku a je postavená z tisícov pálených tehál.
Senátne námestie s najstarším domom a bielou katedrálou
Až sa budete prechádzať po Helsinkách, zájdite sa pozrieť kúsok ďalej od prístavu. Nachádza sa tu krásne Senátne námestie, kde môžete obdivovať napríklad najstarší kamenný dom v centre fínskeho hlavného mesta. Postavený bol v roku 1757 a nesie meno po obchodníkovi Johanovi Sederholmovi. Vašej pozornosti by nemal uniknúť ani Vládny palác, ktorý je súčasťou University of Helsinki.
Zábava v Helsinkách
Helsinki sú nielen turistickým, ale aj športovým a kultúrnym centrom. Ako všade inde sa tu hrá hokej, a to hlavne v klube Jokerit Helsinki. Každoročne sa tu koná aj súťaž krásy Miss Helsinki, ktorá priťahuje zraky nielen miestnych mužov.
Na čom si v Helsinkách pochutnáte?
Pokiaľ patríte k milovníkom dobrého jedla a pitia, rozhodne by ste mali navštíviť Strindberg Café, kde si miešajú vlastné kávové zmesi. Takú dobrú kávu s jedinečnou chuťou len tak niekde neochutnáte. Keď už tu budete, nezabudnite si objednať aj Laskiaispullu. Pod týmto veľmi krkolomným názvom sa skrýva sladké pečivo pripomínajúce šišku z kysnutého cesta rozrezaného napoly a naplneného mandľovým krémom. Hotová lahôdka!
Keď už budete vo Fínsku, musíte ochutnať miestne rybie špeciality! Fíni sú v príprave a podávaní rýb úplnými majstrami, takže sa budete nad ich lokálnymi pokrmami iba oblizovať. Ochutnajte napríklad Paistetur silakat, čo je vyprážaný baltský hering. Obľúbený je aj losos, sih severný alebo šťuka. A ak nemáte hlboko do vrecka, vychutnajte si v pokoji aj vynikajúci miestny kaviár.
Helsinki za návštevu rozhodne stoja. O ich navštívení určite porozmýšľajte!
Aké ďalšie miesta stoja za navštívenie?
Komentáre sú vypnuté.