Gingko biloba – pestovanie, liečivé účinky a užívanie

Ginkgo biloba – možno ste už tento názov počuli – a možno si hovoríte, čo to je. Jedná sa o veľmi výnimočný a krásny strom, ktorý sa radí medzi tie úplne najstaršie stromy na zemi.

Čo je ginkgo biloba

Strom ginko biloba je považovaný takmer za vyhynutý – až v dnešnej dobe sa snažíme o pestovanie tohto stromu pre jeho liečivé účinky.

  • Je výnimočný vďaka jeho odolnosti voči klimatickým zmenám.
  • Je tiež odolný voči škodcom, rôznym chorobám alebo znečistenému ovzdušiu v mestách.
  • Radí sa medzi ihličnaté. Zrejme vás napadne, že je to hlúposť, ale jeho ihlice sú veľmi sploštené, a preto pripomínajú skôr listy ako ihlice.
  • Jeho tvar pripomína tvar vejára a má svetlo zelenú až hráškovú farbu.

Tak, ako listy na jeseň menia svoju farbu, tak i ihlice stromu žltnú a na zimu opadávajú. Na rozdiel od ihličnanov, pre ktoré sú typické šišky, na tomto strome rastú malé žlté bobuľky. Ginko biloba rastie veľmi pomaly, takže nemôžete čakať po jeho zasadení zázraky. Za rok vyrastie iba o 30 cm.

Pestovanie Ginko biloba

Ak ste sa rozhodli, že by ste si chceli strom vypestovať, bude to chcieť veľkú trpezlivosť.

  • Semená sa zbierajú v období decembra, ale dávajte pozor! Sú pre ľudskú kožu dráždivé, preto je vhodné mať gumené rukavice.
  • Semeno očistíte od šupky a vložíte ho do vlhkého prostredia, nemalo by byť mokré. Vhodné je vložiť ho do vlhčenej vreckovky, a to potom vložiť do vrecka s uzáverom, ktorý umiestnite do chladničky.
  • Necháte ho odložené do marca až apríla, a potom premiestnite do krabičky s uzáverom, aby ste zabránili vyparovaniu.
  • Semeno začne klíčiť 3 týždne po vytiahnutí z chladničky.
  • V momente klíčenia ho zasadíte do substrátu s pieskom.

Pre správny rast je dôležité, aby mala sadenička dostatok svetla, preto je vhodné ju mať na okne, kde najviac svieti slnko. V období tepla ju môžete mať vonku, ale nemala by byť vystavovaná prievanu. Postupom rastu prispôsobujete veľkosť kvetináča. V prípade, že je rastlina/strom dostatočne silná, môžete ho presadiť do zeme.

Jesenné listy a plody ginko biloba v kombinácií s liekmi vyrobenými z ginka.
Zdroj foto: SirenkoV / Shutterstock.com

Liečivé účinky

Liečivé účinky majú listy stromu, ktoré sa veľmi veľa využívajú v medicíne. Sú často používané na lepšiu funkciu pamäte a predchádzanie demencie. Látky v tejto rastline obsiahnuté taktiež rozširujú cievy a zlepšujú krvný obeh, vďaka ktorému správne prekrvujú mozog.

Tiež podporujú sústredenie a lepšie premýšľanie, preto výťažky z tejto rastliny, najčastejšie vo forme tabliet, často používajú študenti stredných a vysokých škôl pri učení na skúšky. Účinnosť nastáva do 2-2,5 hodiny po užití. Má tiež vplyv na centrálnu sústavu a funkciu pečene. Preto je vhodná prakticky pre každého.

Forma užívania

Zo sušených listov si môžete uvariť čaj. Plody stromu by mali byť tepelne upravené. Môžeme ich pridávať do polievok alebo z nich robiť kaše. Ak ich jete surové, môžu vám skôr uškodiť, pretože ich látky ničia vitamín B6 v tele.

Dajú sa z nich vytvárať ale aj masti, tinktúry či lieky. Ale ako aj u ostatných práškov alebo liečiv, musíme aj tieto doplnky užívať s mierou. Dojčiacim a tehotným ženám sa táto liečivo neodporúča. Pokiaľ by došlo k predávkovaniu, môže sa vám objaviť vyrážka a zažívacie ťažkosti.

Zdroj: ekozahrady.com, ginkgo.estranky.cz


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.