Gerbery – pestovanie zo semienok, starostlivosť a rozmnožovanie

Gerbera patrí medzi jedny z najobľúbenejších kvetov. Často sú gerbery predávané rezané na okrasu, pestovať ich však môžete bez problémov aj na záhrade. Ako sa o gerbery správne starať?

Gerbera a jej druhy

Tieto kvety majú pôvod v Južnej Afrike, u nás v Európe sa začali pestovať v 19. storočí. Pochádza z radu hviezdicotvarých az čeľade hviezdicovitých. Zaujímavosťou je, že ich názov nie je vymyslený, sú pomenované po významnom botanikovi. V tejto dobe sa vyskytuje veľké množstvo kultivarov, ktoré vznikali krížením. Pôvodne išlo o kríženie medzi gerberou jamesonii a iným juhoafrickým druhom – gerbera viridifolia.

Gerbery (lat. Gerbera) sa líšia vzrastom, farbou aj vzhľadom kvetov a vďaka tomu bez problémov nájdete tú, ktorá vám padne do oka.

Môžu byť:

  • biele,
  • žlté,
  • červené,
  • oranžové,
  • ružové,
  • niekedy má dokonca rovnaký kvet okvetné lístky rôznych farieb.

Gerbera je očarujúcou okrasnou rastlinou, ktorú môžete využiť nielen do okrasných kytíc, ale aj ako izbovú rastlinu či ozdobu záhrady.

Pestovanie gerbery

Ako pestovať gerbery vo výsledku nie je žiadna veda, treba však rastline venovať náležitú starostlivosť. Ak chcete sledovať vývoj rastliny úplne od začiatku, potom je vhodné zaobstarať si semená gerbery. Siatia sa vôbec nemusíte báť, jedná sa o jednoduchý proces ako pri inom klíčení. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si takzvaný črepníkový kvet, ktorý sa predáva nakvitnutý a do niekoľkých týždňov plne rozkvitne. S takou rastlinou nebudete mať toľko starostlivosti, stačí ju iba presadiť a umiestniť na vhodné miesto.

Pestovanie gerbery zo semienok

  1. Semená gerbery sa vysievajú v čase od marca do októbra, ideálne v sadbovači.
  2. Vhodná je teplota okolo 20-25 °C.
  3. Gerbera si žiada výživnú a dobre priepustnú zeminu, ideálna je zmes rašeliny a piesku.
  4. Semienko vložte do jamky v pôde a jemne prihrňte.
  5. Potom umiestnite takto pripravené semená do temna, kde počkajú zhruba 2-3 týždne.
  6. Zeminu pravidelne roste, aby nevysychala.
  7. Na zmiernenie vysychania pôdy môžete sadbovač prekryť fóliou, tú je nutné odstrániť pri objavení prvých klíčkov.
  8. Akonáhle rastliny dosiahnu 8-10 centimetrov, je načase presadiť gerbery do vhodného kvetináča.
gerbera
Zdroj foto: Katelyn Dolson / Shutterstock.com

Starostlivosť o gerbery

Gerbera do záhrady je značne náročnou rastlinou na pestovanie z dôvodu, že je náchylná na mnoho rôznych faktorov.

Najviac si potrpia na:

  • kvalitu pôdy,
  • ideálnu teplotu prostredia,
  • čistú vodu,
  • vyvážený pomer živín,
  • náchylnosť k chorobám.

Preto sa pozrime na jednotlivé body starostlivosti o tieto krásne kvety, aby vám čo najdlhšie vydržali v špičkovej kondícii.

Zalievanie gerbery

Gerbera je veľmi citlivá na kvalitu vody.  Najlepšia je voda dažďová, tu však môže byť ťažké zohnať. Nie je vôbec vhodné používať normálnu vodu, z dôvodu zasolenia či prípadnej mikrobiologickej závadnosti. Ak sa pýtate, ako často zalievať gerbery, potom sa neponúka konkrétna odpoveď, substrát by totiž nikdy nemal úplne vyschnúť.

Z toho dôvodu kvetinu pravidelne zalievajte odstátou mäkkou prevarenou vodou. Pre gerbery je vhodnejšie zalievanie takzvaným podmokom, teda vždy do podmisky. Hoci by substrát mal byť stále vlhký, dajte si pozor na prelievanie, čo by mohlo ešte zvýšiť náchylnosť na ochorenia a parazity.

Pôda

Pri zemine je dôležité, aby mala dostatok živín a dobre prepúšťala vodu. Pred použitím by ste mali substrát prepariť. Pre ešte väčší komfort rastliny umiestnite na dno kvetináča drenáž, čo môžu byť napríklad kamienky, štrk či hlinené črepy. Pre správny rast rastliny je vhodná zmes kompostovej zeminy, rašeliny a perlitunajlepšie v pomere 4:2:1.

Navyše by mala byť obohatená ešte o vápenec, tak aby vzniklo kyslé pH okolo 5 – 6,5. Uľahčiť si pestovanie izbovej gerbery môžete pomocou kúpy špeciálneho substrátu priamo pre tieto rastliny. Gerbery sa dokonca dajú pestovať aj hydroponicky, to je však veľmi náročné na údržbu  a využíva sa to hlavne vo veľkovýrobe.

S pôdou súvisí aj výživa, ktorú dosiahnete vďaka hnojeniu. Najdôležitejšie je podávanie hnojiva v čase rastu a kvetu. Hnojiť môžete plnou dávkou raz za 14 dní v závislosti od vegetačného obdobia rastliny, prípadne môžete tiež skúsiť pätinovú dávku hnojiva pri každom zalievaní.

Pestovanie gerbery v kvetináči

Pre správne pestovanie gerber v kvetináči je veľmi dôležité aj to, kam ich umiestnite. Všeobecne nie je veľmi vhodné vysádzať tieto rastliny na záhradu, nielen z dôvodu náročnosti, ale aj preto, že mráz neprežijú. Bolo by preto nutné ich presádzať pri výkyvoch počasia. Preto je oveľa jednoduchšie pestovanie izbovej gerbery.

Tieto kvety majú rady čerstvý vzduch, naopak, neznášajú dobre prievan. V lete im vyhovuje teplota okolo 20 ° C a slnečné miesto. V tomto období môžete gerbery bez problému pestovať vo vzdušnom skleníku, prípadne na balkóne či terase, hovorí sa tomu letnenie a rastlinám to prospeje. Vďaka pobytu na čerstvom vzduchu získa pevnejšie listy, a navyše bude oveľa viac odolná voči škodcom a chorobám.

Zazimovanie gerbery

V zimnom období je potrebné ich úspešne zazimovať, aby mohli založiť kvety. Na to je vhodné svetlé chladné prostredie, ideálne okolo 10 °C. Následne potom v januári až februári by ste mali rastlinám ešte na 4 týždne teplotu znížiť na 5 °C, potom opäť zvýšiť na pôvodnú teplotu. Chladná klíma je dôležitá pre to, aby rastlina mohla načerpať živiny a silu na kvitnutie. Pokiaľ ju budete udržiavať v prílišnom teple, bude naopak vyčerpávaná, navyše viac náchylná na napadnutie škodcami.

Rozmnožovanie gerbery

Ak premýšľate, ako rozmnožiť gerbery, verte, že nejde o nič zložité. Nie je vhodné rozmnožovať ich zo semienok, ak máte doma kúpené rastliny, a to z toho dôvodu, že sa jedná o geneticky nestále druhy a vzhľadom na kríženie tak nedosiahnete úspešný výsledok. Ak sa gerberám vo vašej starostlivosti dobre darí, potom sa môžete pri presádzaní pokúsiť ich rozdeliť, a tak založiť nové rastliny v oddelených kvetináčoch. Vždy myslite na správnu prípravu kvetináča, čo znamená kvalitnú zeminu a dostatok živín.

Choroby a škodcovia gerber

Gerbera v kvetináči môže byť napadnutá celým radom škodcov a chorôb, medzi najčastejšie patria:

  • huby,
  • šedá pleseň,
  • múčnatka,
  • malí živočíšni škodcovia.

Najviac sú gerbery náchylné na hubovité ochorenia. Medzi najčastejšie huby patria Phytophthora cryptogena a Verticillium alboatrum, ktoré spôsobujú vädnutie a následné hnednutie a odumieranie rastlín. Akonáhle si všimnete prvotné príznaky, je nutné zakročiť a podať kvetine fungicídnu zálievku.

Medzi ďalšie časté choroby patrí pleseň šedá. Tá môže postihnúť všetky časti rastliny a prejavuje sa výrazným bielošedým povlakom na postihnutých častiach.

Ďalšou častou chorobou je aj múčnatka. Na to tiež zaberajú iba fungicídy. Dôležitý je včasný zákrok, aby to rastlinu nezlikvidovalo. Najdôležitejšie je pre ochranu rastliny prevencia, čo znamená pestovanie na slnečnom a dobre vetranom mieste. Ďalej tiež neprelievajte substrát, poškodiť rastlinu môže tiež zlé zazimovanie.

Medzi najčastejších živočíšnych škodcov sa radia molice, čo sú malé biele mušky, vošky a roztočce. Tie vyzerajú ako malé guličky na rastline. Najčastejšie škodcu odhalíte na spodnej strane listu. Na kvetoch sa niekedy vyskytujú aj strapky, ktoré môžu prenášať vírusové ochorenia.

Využitie gerbery

Gerbery sú veľmi obľúbenými okrasnými rastlinami. Najčastejšie sú predávané ako rezané kvety, či už samostatne alebo do narodeninových alebo svadobných kytíc, gerbery a chryzantémy tvoria krásnu kombináciu, možno ich však spojiť aj s mnohými inými rezanými kvetmi, ako sú napríklad ruže.

kytica gerbery
Zdroj foto: Julie Photo Art / Shutterstock.com

Hoci sa jedná o pomerne netradičnú rastlinu, ktorú by ste pravdepodobne zvolili na pestovanie v kvetináči, verte, že sa všetka snaha oplatí. Kvety gerber sú totiž naozaj očarujúce a skvele doplnia každý interiér, práve aj vďaka množstvu rôznych farieb.

Najviac sa hodí pestovanie nízkych kultivarov, ktoré dosahujú zhruba 30 centimetrov, vďaka tomu sa tak ľahko dajú pestovať aj v byte.

Zdroj: vikaspedia.in


Ďalšie obľúbené kvety a rastliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.