Georgíny (Dahlie) – pestovanie, strihanie a zazimovanie kvetov našich babičiek
Georgíny, ozn. aj ako Dahlie, patria k najpestovanejším kvetom v našich záhradkách. Georgíny totiž kvitnú dlho a nepotrebujú náročné podmienky na pestovanie. Existuje mnoho odrôd týchto krásne sfarbených kvetov – a všetky sa na záhrade budú vynímať.
Georgíny (Dahlie)
Georgíny nemajú žiadnu vôňu, aj tak sa ale s obľubou pestujú. To predovšetkým preto, že dlho kvitnú – začínajú kvitnúť už v júli a kvety potom zničí až prvý mráz. Preto sú tiež nazývané kráľovnami jesenných záhrad. Dahlia má veľmi rôznorodé kvety – tie sa líšia svojou plnosťou, tvarom a majú širokú škálu farieb. Odradiť pestovateľov však môže ich náročné zazimovanie. Georgíny totiž nepatria medzi mrazuvzdorné rastliny a ich hľuzy sa musia na jeseň vyryť zo záhonov a zazimovať. Ak nie sú zazimované správne, môže dôjsť k ich zoschnutiu, môžu tiež zhniť alebo splesnivieť.
Kvetina mnohých názvov
Georgíny sa k nám do Európy dostali zo Strednej Ameriky. Riaditeľ madridskej botanickej záhrady J. A. Cavanillom dostal v roku 1785 niekoľko hľúz tejto rastliny na skúmanie od mexického botanika Vincenta Cervantesa. Cavanille potom rastlinky pomenoval na počesť švédskeho botanika A. CH. Dahla – Dahlia. Neskôr rastliny znovu skúmal nemecký botanik Willdenow, a ten im dal meno po svojom priateľovi Georgim – Georgina. Toto nové pomenovanie sa v Nemecku uchytilo, a keď sa potom kvety dostali k nám, bol ich názov preložený do slovenčiny, a tak vznikli georgíny.
Šľachtenie georgín
Dahlie sú charakteristické tým, že majú obrovskú rozmanitosť kvetov. Tie pôvodné botanické druhy mali iba jednoduché kvety, aj keď mnohých farieb. Už na začiatku 19. storočia sa ale georgíny začali šľachtiť, a vďaka tomu dnes rozoznávame tisíce jej druhov s kvetmi najrôznejších veľkostí a tvarov.
Kvety môžu mať len niekoľko málo centimetrov, väčšinou sa pestujú tie väčšie – niektoré môžu dosahovať až viac ako dvadsiatich centimetrov. Pestujú sa v mnohých farbách – nie je snáď farba, v ktorej by dahlia nebola známa. Veľmi obľúbené a zvláštne sú čierno-fialové georgíny. Kvety ale môžu mať aj mnoho tvarov – pripomínajú kaktusy, chryzantémy, lekná, astry alebo pivonky.
Pestovanie georgín
Bola by škoda nemať tieto úchvatné kvety doma v záhradke. Pozor si dajte hlavne na mráz – georgíny sú na mráz veľmi citlivé. Je teda dôležité načasovať si správnu dobu výsadby. Ak by totiž jarný mrazík poškodil pučiace výhonky, ich rast by sa zastavil. Majte teda na pamäti, že u nás sa bežne mrazíky objavujú až do polovice mája – preto je vhodné začať s výsadbou až koncom mája.
Georgíny majú rady výživnú a predovšetkým dobre priepustnú pôdu. Rastliny priebežne taktiež prihnojujeme, a to až do augusta. Pôda by mala byť ideálne hlinitopiesčitá – a miesto na výsadbu hľadajte na slniečku. Georgíny potrebujú slnečné a neveterné miesto.
Výsadba georgín
Hľuzy sa vsádzajú približne 10 – 15 centimetrov do zeme a mali by od seba byť vo vzdialenosti približne 50 centimetrov. Niektoré druhy sú veľmi náchylné na ohýbanie a môžu sa tak častejšie lámať. Pre istotu tak rastliny priviažte k asi metrovej tyčke.
Po vysadení hľúz sa záhon musí okamžite zaliať. Dálie majú však vo všeobecnosti rady pravidelnú zálievku, akonáhle pôda vyschne, je potrebné ich zaliať.
Strihanie georgín
Výhony sa obvykle ukážu nad povrchom už po štrnástich dňoch od vysadenia. Je dobré počkať, až vyrastú do veľkosti asi tridsiatich centimetrov a potom rastlinu zastrihnúť. Vždy sa zachovávajú aspoň štyri najsilnejšie – a zvyšok sa vystrihne.
Ak by sa prebytočné výhony neostrihali, georgína by nekvitla tak bohato, mala by kvetov málo, neboli by také krásne a výrazné a predovšetkým by začali vykvitať oveľa neskôr. Potrebné je odstraňovať aj už odkvitnuté kvety. Dahlie sa bohato rozvetvujú a tvoria nové puky. V prípade, že chcete kvety využívať aj na rez, je dobré ponechať vždy len vrchný kvet a ostatné puky na stranách vyštiepať.
Zazimovanie georgín
Hľuzy počas zazimovania uchovávajte na suchom a vzdušnom mieste, kde sa teplota pohybuje medzi 5 – 8 stupňami. S hľuzami by sa malo zaobchádzať maximálne opatrne. Len tak prežijú zimu, aby v lete zase mohli začať úžasne a farebne kvitnúť.
Zdroj: Almanac.com
Zistite tiež, ako pestovať
Komentáre sú vypnuté.